Palenie tytoniu znacznie skraca Twoje życie

Możliwe, że kiedy zaczynamy palić tytoń, nie zauważamy, że nikotyna jest bardzo szkodliwa dla organizmu. Ma bezpośredni wpływ na powstawanie chorób sercowo naczyniowych i płucnych, a także pogarsza pracę układu trawiennego.
Palenie tytoniu znacznie skraca Twoje życie
Raquel Aldana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Raquel Aldana.

Ostatnia aktualizacja: 04 stycznia, 2023

Przez długie lata palenie tytoniu było powszechnie akceptowane przez społeczeństwo. Ale ostatnimi czasy pogląd ten ulega zmianom. Wszystko przez przybierające na sile obawy, że palenie tytoniu powoduje lub przyczynia się do powstawania wielu groźnych chorób.

Przez lata zauważano przede wszystkim pozytywne aspekty, jakie palenie tytoniu powodowało w zachowaniu poszczególnych osób. Wśród nich zwrócono uwagę na większy poziom panowania nad sobą, znaczne obniżenie masy ciała czy polepszenie jakości kontaktów międzyludzkich.

Ten ostatni aspekt wynika z faktu, że bardzo łatwo jest poczęstować kogoś papierosem lub zaakceptować propozycję i nawiązać rozmowę. Palenie tytoniu utrwaliło się również jako swoisty symbol osiągnięcia dojrzałości, a także jako element okazywania buntu wobec wcześniejszych pokoleń.

Inną wczesną przyczyną tak szybkiego rozwoju zwyczaju palenia tytoniu jest fakt, że władze początkowo zachęcały do palenia. Rosnąca liczba palaczy zapewniała coraz to większe wpływy do skarbu państwa wynikające z dużej ilości płaconych podatków.

W taki czy inny sposób, palenie tytoniu stało się dla społeczeństwa codziennością. Doprowadziło to nawet do sytuacji, w których to osoby niepalące stawały się ofiarami palaczy, jako że w sposób bierny również wdychały tytoniowy dym.

Na szczęście takie podejście w wielu krajach ulega już zmianie i zaczęła się era ustanawiania praw mających na celu znaczne ograniczenie użycia tytoniu, zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych. Na przykład, nikt nie musi akceptować wysokiego stężenia dymu w powietrzu, żeby zachować stanowisko pracy.

Palenie tytoniu – jakie wywołuje efekty

Nikotyna to zasadniczy element powodujący uzależnienie od tytoniu. Składnik ten, zdecydowanie nie działa rozluźniająco, wręcz przeciwnie, w rzeczywistości powoduje znaczne pobudzenie. Dlaczego więc większość osób palących myśli, że palenie pozwala im zachować spokój?

Wrażenie, że nikotyna działa uspokajająco, spowodowane jest faktem, że jej zażywanie usuwa niepokój wywołany jej brakiem, nie usuwa natomiast niepokoju wywołanego innymi stresującymi elementami występującymi w naszym życiu.

Ludzki szkielet palący papierosa

Ujmując to innymi słowy, nikotyna ogranicza wyłącznie niepokój wynikający z braku spożycia nikotyny, nie redukuje jednak stresu wynikającego z przeżywanych problemów rodzinnych czy też dotyczących pracy.

Negatywne skutki wywołane przez palenie tytoniu, zaczynają działać negatywnie na nasze zdrowie już we wczesnej fazie nałogu. Choć na początku negatywne skutki nie rzucają się w oczy, z upływem czasu palenie prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych.

I tak wśród pierwszych chorób, które mogą wystąpić na skutek nałogu palenia tytoniu należy wymienić:

Przedwczesne zmęczenie

Większość osób, którym palenie wydaje się na tyle atrakcyjne, by sięgnąć papierosa, robi to w okresie dorastania, kiedy tryskają radością i energią. W tej sytuacji efekt przedwczesnego zmęczenia pozostaje dobrze zakamuflowany. Jednak z upływem czasu zauważa się zniszczenia jakie każdy papieros wywołał w organizmie.

Podwyższone ryzyko wystąpienia anginy, większa podatność na przeziębienia i występowanie uciążliwego kaszlu.

Z powodu zanieczyszczenia dróg oddechowych zażywanie nikotyny znacznie podwyższa prawdopodobieństwo rozwoju wszystkich chorób związanych z wszystkimi miejscami w naszym organizmie, przez które dostaje się dym tytoniowy.

Utrata apetytu

Kobieta bez apetytu

Tytoń jest przyczyną tego, że nie mamy ochoty na jedzenie i dostarczamy organizmowi mniej odżywczych składników, które ten potrzebuje.

Ponadto, dym tytoniowy sprawia, że odczuwamy mniejszą przyjemność ze smaku spożywanych potraw. Stąd wielu byłych palaczy zaczyna na nowo w pełni cieszyć się smakiem jedzenia.

Podwyższenie rytmu pracy serca

Na skutek wywoływanych na przemian stanów niepokoju, a później wyciszenia – jak w roller-coasterze – nasz puls wraz z upływem dnia staje się coraz mniej stabilny.

Przeczytaj również artykuł: Nadciśnienie tętnicze a zdrowie nerek

Żółte zęby i paznokcie

To pierwsze zewnętrzne skutki zażywania nikotyny, o których donoszą osoby palące. Zarówno zęby, jak i paznokcie żółkną w bardzo niekorzystny i nieestetyczny sposób.

Nieświeży oddech i nieprzyjemny zapach z ust

Usta kobiety palącej

Osoba, która pali tytoń w efekcie sama zaczyna wydzielać ten nieprzyjemny zapach oddychając. Mówimy o naprawdę nieprzyjemnym zapachu, który może mieć bezpośredni wpływ na to jak się czują osoby znajdujące się w pobliżu palacza, czy też jego współrozmówcy.

Przeczytaj również artykuł: Nieświeży oddech? Są na to sposoby!

Zapach wydzielany przez palacza zaczyna być wyczuwany w całym jego otoczeniu, ponieważ osoba paląca jest nim wręcz przesiąknięta. Zapach ten wnika zarówno w odzież, jak i w skórę.

Czynniki wpływające na to, jak bardzo palenie szkodzi danej osobie.

Efekt szkodliwego wpływu na zdrowie nie jest u wszystkich taki sam. W dalszej części tego artykułu wspomnimy o czterech czynnikach, które przekładają się na zakres zniszczeń, które nikotyna wywołuje w naszym ciele.

Ilość tytoniu zażywana w ciągu dnia

Zasada jest prosta. Im więcej papierosów wypalasz każdego dnia, tym szybciej i wyraźniej ucierpi Twój organizm.

Wiek, w którym dana osoba sięga po pierwszego papierosa

Im szybciej dana osoba wpada w tytoniowy nałóg, tym większych spustoszeń nikotyna dokonuje w jej organizmie. Taki efekt ma miejsce zwłaszcza w przypadku młodych osób, u których nie wszystkie organy zdążyły się wykształcić.

Sposób palenia

Istnieje wiele sposobów palenia tytoniu. Jedni palą płytko, przytrzymując dym w ustach, a następnie go wydychając. Inni zaciągają się bardzo głęboko. Ci drudzy są o wiele bardziej narażeni na niszczycielskie działanie nikotyny.

Rodzaj papierosów

Papierosy z filtrem lub takie, które zawierają ograniczoną dawkę nikotyny, zazwyczaj są mniej szkodliwe. Znacznie gorszą opcją są papierosy, które dostarczają toksyny nie przepuszczone przez filtr i działają bezpośrednio na nasz organizm.

Jak palenie tytoniu działa na poszczególne układy naszego ciała?

Palenie papierosa

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że jeden sposób palenia jest mniej szkodliwy od drugiego. Palenie tytoniu zawsze jest rujnujące dla naszego zdrowia. Niezależnie jakie efekty wystąpią w organizmie na skutek palenia, zawsze odbija się to bardzo negatywnie na zdrowiu człowieka.

Poniżej znajdują się przykłady pokazujące jak dalece palenie tytoniu może nam zaszkodzić.

Układ oddechowy

Po pierwsze palenie powoduje wzmożoną produkcję śluzu, utrudnia działanie komórek rzęskowatych i wzmaga ataki przeciw naszemu układowi odpornościowemu. Może także wystąpić przewlekłe zapalenie oskrzeli, a także rozedma lub nowotwór płuca.

Układ krążeniowy

Palenie tytoniu prowadzi do podwyższonego ciśnienia tętniczego, niewydolności serca, jak również powoduje obniżenie współczynnika krzepliwości krwi. CO2 przyczynia się do znacznie niższego nasycenia tlenem poszczególnych komórek naszego organizmu. Jest to szczególnie szkodliwe zwłaszcza dla serca.

Układ trawienny

Zażywanie nikotyny znacznie podwyższa ryzyko zachorowania na przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, które dwa razy częściej występuje u osób palących, zwężenie dwunastnicy, a także refluks przełyku.

Dym tytoniowy

Tytoń skraca Twoje życie

Od momentu, w którym zaczynasz palić, jakość Twojego życia pogarsza się, a także skraca się jego długość. Na początku Twój stan zdrowia zaczyna się powoli pogarszać. A następnie, gdy Twój organizm będzie już potrzebował nikotyny, negatywne następstwa nałogu spotęgują zniszczenia zachodzące w Twoim ciele.

Problem polega na tym, że zabijasz sama siebie, być może w zaciszu własnego domu. Nie zdajesz sobie sprawy z zagrożenia, aż nadchodzi moment, w którym jest już za późno i zapadasz na jedną z poważnych chorób, będących następstwem palenia tytoniu.

Jeśli należysz do grupy osób mówiących: “wiem, że powinnam rzucić palenie”, to już coś. Jeżeli już rozumiesz, że “Palenie zabija”, ten artykuł wzbogacił Cię o garść kolejnych powodów, dla których świadomość, powinnaś przeobrazić w konkretne działania. Ostatnia rada zawarta w tym artykule brzmi: Rzuć palenie!

Jeżeli palisz, ale się szanujesz, to nadszedł moment, aby powiedzieć: dosyć tego rabowania, którego Ty sama na sobie się dopuszczasz, i które szkodzi zarówno Tobie, jak i osobom, które Cię otaczają.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gobierno de Colombia. Minsalud. Abecé. Efectos en la salud por el consumo de tabaco. (2018).
  • minsalud.gov.co/sites/rid/Lists/BibliotecaDigital/RIDE/VS/PP/ENT/abece-efectos-salud-tabaco.pdf

  • Martín Ruiz, A.; Rodríguez Gómez, I.; Rubio, C.; Revert, C.; Hardisson, A. Efectos tóxicos del tabaco
    Revista de Toxicología, vol. 21, núm. 2-3, 2004, pp. 64-71. Asociación Española de Toxicología.
  • redalyc.org/pdf/919/91921302.pdf

  • M. Castellanos González, M. Cueto Hernández, M. Marisel Boch, C. Moisés Méndez
    Castellanos, L. Méndez Garrido, C. Castillo Fernández. Efectos fisiopatológicos del tabaquismo como factor de riesgo en la enfermedad periodontal. (2016). scielo.sld.cu/pdf/rf/v6n2/rf06206.pdf
  •  Tabaco. Publicación de la Organización Mundial de la Salud OMS https://www.who.int/es/news-room/fact-sheets/detail/tobacco
  • Ansiedad y nicotina, bases neuroquímicas y aspectos clínicos https://psiquiatria.com/adicciones/ansiedad-y-nicotina-bases-neuroquimicas-y-aspectos-clinicos/
  • Dejar de fumar devuelve el gusto y el olfato. https://seorl.net/fumar-gusto-olfato/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.