Otyłość leczona nieoperacyjnie - Najnowsza technika

Najnowsza technika leczenia otyłości pozwoli nawet najbardziej otyłym pacjentom na powrót do normalnej wagi i odzyskanie pełnej sprawności.
Otyłość leczona nieoperacyjnie - Najnowsza technika
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Otyłość to niezwykle poważna choroba – to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia. Otyłość nie jest chorobą łatwą do wyleczenia i w skrajnych przypadkach sama dieta i aktywność fizyczna to za mało.

Właśnie dlatego naukowcy i lekarze starają się opracować jak najdoskonalsze metody leczenia otyłości, które nieoperacyjnie pozwolą na odzyskanie sprawności i normalnej wagi.

Do tej pory większość metod leczenia otyłości obejmowała skomplikowane operacje, obciążone dość dużym ryzykiem. Inne techniki, takie jak założenie balonu żołądkowego, wymagają za to dużych inwestycji – psychologicznych, ekonomicznych i osobistych. Na szczęście naukowcy opracowali właśnie innowacyjną technikę, której działanie już oceniono jako wysoce skuteczne.

Technikę tę określa się mianem systemu Aspire Assist, który mimo swojej prostoty, może przynieść wiele korzyści osobom zmagającym się z takimi schorzeniami, jak otyłość. Aspire Assist pomaga ograniczyć liczbę przyswajanych dziennie kalorii, a co najlepsze – jest to technika niewymagająca interwencji chirurgicznej.

Nowa metoda leczenia skrajnej otyłości

Skrajna otyłość to stan, w którym wskaźnik masy ciała (BMI) danej osoby przekracza wartość 40. Tak duża nadwaga to poważny problem – nie tylko pogarsza jakość życia i ogranicza sprawność fizyczną, ale także na dłuższą metę stanowi śmiertelne zagrożenie. Otyłości towarzyszą bowiem liczne choroby przewlekłe, które nieleczone mogą prowadzić nawet do śmierci.

Chorobliwa otyłość i jej przyczyny

Otyłość

Skrajna otyłość to nie tylko efekt przejadania się, objadania i braku silnej woli. Równie często u osób otyłych za schorzenie to odpowiadają także takie czynniki jak:

  • Czynniki dziedziczne – w przypadku chorobliwej otyłości genetyka odgrywa kluczową role. Czynniki dziedziczne mogą znacznie utrudniać odchudzanie i utratę zbędnych kilogramów, nawet jeżeli staramy się dbać o zdrową dietę i aktywność fizyczną.
  • Metabolizm.
  • Czynniki zewnętrzne – czyli środowisko, w jakim się wychowujemy, edukacja czy inne choroby utrudniające zachowanie zdrowej wagi.

Specjaliści wskazują jeszcze na teorię mówiącą o roli mózgu w kontrolowaniu masy ciała i naszego łaknienia. Badania wykazują bowiem, że mózg działa poniekąd jako rodzaj termostatu, przez co sprawia, że niektórzy z nas o wiele łatwiej i szybciej przybierają na wadze.

Na tak zwaną ,,wartość zadaną” trzeba uważać zwłaszcza, jeśli dopiero przystępujemy do odchudzania. Oto jak eksperci tłumaczą możliwe skutki uboczne:

  • Drastycznie zmniejszając ilość przyjmowanych kalorii doprowadzamy nasz mózg do stanu, w którym postanawia spowolnić on nasz metabolizm.
  • W konsekwencji tracimy zbędne kilogramy tylko przez kilka tygodni, po czym waga się zatrzymuje lub wręcz pojawia się tak zwany efekt jojo.

Nowe podejście do leczenia otyłości

Odsysanie

Badacze z Daser Medical Laboratory opracowali urządzenie, którego dystrybucja na całym świecie właśnie się rozpoczęła. Technika leczenia otyłości z jego wykorzystywaniem już zyskała aprobatę amerykańskiej Agencji Żywności i Leków. Oto główne założenia nowego podejścia do leczenia otyłości:

  • Aspire Assist to rodzaj pomostu (tzw. bypassu). Lekarz wprowadza go do żołądka z użyciem endoskopu, czyli niewielkiej silikonowej rurki wprowadzanej do układu trawienia.
  • Silikonowa rurka działa jak połączenie pomiędzy żołądkiem a resztą organizmu, a zakończona jest tak zwanym ,,punktem dostępu”.
  • ,,Punkt dostępu” jest właściwie niewidoczny i niewyczuwalny – ma zaledwie 2 centymetry średnicy i działa jak stoma.
  • Oznacza to, że pacjent może usunąć z żołądka część pokarmu. W efekcie Aspire Assist wchłania około 30% zawartości żołądka.

Co jest ogromną zaletą systemu Aspire Assist? Przede wszystkim można łatwo obliczyć dokładną ilość pożywienia, z której tylko część wchłaniana będzie do organizmu. Co najlepsze, pacjent sam nie może zmienić bezpiecznych dla niego ustawień i nie może zwiększyć dozwolonej liczby kalorii.

Oczywiście bardzo ważna jest odpowiednia kontrola i nadzór sprawowany przez specjalistę. Aby kontynuować takie leczenie lub z niego zrezygnować także konieczna jest interwencja lekarza.

Co pacjenci powinni wiedzieć o tej metodzie leczenia?

Kobieta na siłowni

Większość metod leczenia otyłości i obniżania BMI obciążana jest pewnym ryzykiem. Zwłaszcza interwencje chirurgiczne i okres rekonwalescencji po operacjach to szczególnie ważne momenty, w których nadzór i odpowiednia opieka specjalistów jest bardzo ważna.

Warto podkreślić, że opisywana technika Aspire Assist to nie remedium na skrajną otyłość, a jedynie narzędzie, które pomaga chorym w odzyskaniu sprawności i zdrowia.

Dużą zaletą jest fakt, iż jest to system łatwy do wprowadzenia do organizmu, a jego efekty uboczne są minimalne. Koniecznie trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że bez wzięcia odpowiedzialności za własne decyzje i nawyki, nawet tak zaawansowana technika nie przyniesie żadnych korzyści. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę jeszcze kilka aspektów:

  • Przez cały czas stosowania tej metody pacjent musi pozostawać pod opieką lekarza i musi być stale monitorowany. Dzięki temu możliwa jest realna choć bezpieczna zmiana.
  • Aspire Assist powinien być stosowany przez około 5 lat. Po tym czasie możliwe jest ustabilizowanie zdrowej masy ciała, oczywiście przy zachowaniu zdrowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej.

Jak widzisz medycyna i nauka stale oferują nam rozwiązania takich problemów jak skrajna otyłość. Jest to choroba cywilizacyjna, zbierająca ogromne żniwo, dlatego też każda taka nowość daje nadzieję na normalne życie milionom pacjentów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • de Smith, A. J., Purmann, C., Walters, R. G., Ellis, R. J., Holder, S. E., Van Haelst, M. M., … & Henning, E. (2009). A deletion of the HBII-85 class of small nucleolar RNAs (snoRNAs) is associated with hyperphagia, obesity and hypogonadism. Human molecular genetics, 18(17), 3257-3265.
  • Neylan, C. J., Dempsey, D. T., Tewksbury, C. M., Williams, N. N., & Dumon, K. R. (2016). Endoscopic treatments of obesity: a comprehensive review. Surgery for Obesity and Related Diseases, 12(5), 1108-1115.
  • Press, E. (2016). COMUNICADO: La FDA aprueba el Bypass Externo, la válvula que permite tratar la obesidad grave sin cirugía.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.