Oszczędzanie zgodnie z filozofią wschodu

Luty 19, 2018
Filozofia wschodu w ciekawy sposób przedstawia kwestię oszczędzania. Wszystko opiera się na odpowiednim zarządzaniu potrzebami i budżetem.

Czy masz wrażenie, że pieniądze przeciekają ci przez palce i że jakiekolwiek oszczędzanie przy twoim budżecie jest niemożliwe? Dla niektórych dotrwać do końca miesiąca to jak przetrwać wojnę.

Pieniądze można wydać na tysiące różnych rzeczy, przez co pensja potrafi się rozejść w mgnieniu oka. Istnieje jednak kilka metod na skuteczne oszczędzanie. Jedną z nich jest wschodnia filozofia Kabeko.

Według tej filozofii, jeśli nie wiesz na co wydajesz pieniądze, nie wiesz, czy masz ich wystarczająco dużo. Musisz zatem nauczyć się dokładnie planować i rejestrować budżet, a następnie prawidłowo nim zarządzać.

Oszczędzanie pieniędzy jest niezbędne, jeśli chcemy zachować odpowiedni balans w naszych finansach. Do wygodnego życia wcale nie potrzeba zbyt dużych kwot pieniędzy. Przekonaj się, że wystarczy odpowiednio zarządzać tym, co masz.

Oszczędzanie według metody Kabeko

Kabeko to japoński sposób na oszczędzanie, który został stworzony w 1904 r. Ma już ponad sto lat, ale nadal jest stosowany na całym świecie.

Twórcą tej metody jest Motoko Hani. Jego celem było zbudowanie systemu, który pozwalałby na oszczędzanie pieniędzy w domowym budżecie poprzez ścisłe monitorowanie wydatków.

Metoda Kabeko to nic innego, jak notatnik, w którym zapisujemy wszystkie przychody i rozchody. Na początku miesiąca wpisujemy planowany przychód i wszystkie stałe wydatki.

oszczędzanie metoda Kakebo

Kiedy wiemy ile pieniędzy musimy przeznaczyć, aby pokryć wszystkie koszty, jesteśmy w stanie lepiej kontrolować własny budżet.

Na podstawie takiego planu możemy ustalić, jaką kwotę jesteśmy w stanie zaoszczędzić każdego miesiąca. Ważne jest również określić na jaki cel będą przeznaczone oszczędności.

To jest pierwszy krok.

Drugim krokiem jest regularne zapisywanie wszystkich kosztów, jakie zostały pokryte w danym miesiącu.

Na koniec każdego tygodnia należy zrobić podsumowanie bieżących wydatków, aby zobaczyć na co dokładnie zostały przeznaczone pieniądze z domowego budżetu. W ten sposób jesteśmy w stanie zauważyć na czym możemy zaoszczędzić.

Wyzwanie 52-tygodniowe

Ta bardzo stara metoda na oszczędzanie nadal bardzo dobrze się sprawdza, jeżeli będziemy się stale trzymali jej zasad. Polega na oszczędzaniu niewielkich kwot każdego dnia.

oszczędzanie plan

Oto na czym polega oszczędzanie zgodnie z 52-tygodniowym wyzwaniem:

  1. W pierwszym tygodniu oszczędzaj tylko złotówkę dziennie.
  2. W drugim tygodniu podnieś tę kwotę do dwóch złotych każdego dnia.
  3. Oszczędzana kwota powinna być podnoszona o złotówkę w każdym kolejnym tygodniu, aż do końca wyzwania.

Jeśli dla niektórych osób kwoty wymagane w tym wyzwaniu stają się po kilku czy kilkunastu tygodniach zbyt wysokie, mogą oni ustalić miesięczną kwotę, jaką chcą i są w stanie odłożyć, np. 300 zł.

Do wyzwania tego można też podejść na odwrót i zacząć od oszczędzania 52 zł dziennie w pierwszym tygodniu i zmniejszać kwotę co tydzień. W ten sposób lepiej wykorzystujemy wysoki poziom motywacji na początku wyzwania.

Oszczędzanie w domu – wskazówki

W kulturze Wschodu ważniejsza jest umiejętność zrzeczenia się pewnych luksusów, niż ich gromadzenie.

skarbonka oszczędzanie pieniędzy

Dlatego też w krajach Wschodu panuje kult skromności i minimalizmu, który pozwala na lepsze zarządzanie budżetem. Wyznawcy filozofii Zen dają następujące rady w kwestii oszczędzania:

  • Chodź częściej do biblioteki. Jest to darmowa rozrywka, przy której jednocześnie się czegoś możesz nauczyć.
  • Korzystaj częściej z transportu publicznego zamiast jeździć wszędzie własnym autem. Krótkie odległości pokonuj na piechotę lub rowerem.
  • Zabieraj do pracy domowe jedzenie. Jest to zdrowsza i tańsza alternatywa.
  • Ogranicz spożycie alkoholu i tytoniu. Możesz w ten sposób zaoszczędzić pieniądze i zadbać o swoje zdrowie.
  • Pij wodę. Unikaj słodkich i gazowanych napoi. Woda jest tańsza i dużo zdrowsza.
  • Wykonuj samodzielnie drobne domowe naprawy. Nie musisz wzywać specjalisty za każdym razem kiedy coś się popsuje. Większość usterek tak naprawdę jesteśmy w stanie usunąć sami.
  • Oszczędzaj energię. Ogranicz zużycie prądu, gazu, benzyny, itp. Jest na to wiele sposobów, jeśli tylko zaczniesz zwracać większą uwagę na możliwość zaoszczędzenia.
WIĘCEJ DLA CIEBIE