Osteoartroza - Badania dają pacjentom nową nadzieję!

Badacze z Madrytu szacują, że w ciągu najbliższych 5-10 lat będą w stanie zaoferować pacjentom nowe rozwiązania, poprawiające jakość ich życia i spowalniające rozwój choroby.
Osteoartroza - Badania dają pacjentom nową nadzieję!
José Gerardo Rosciano Paganelli

Napisane i zweryfikowane przez lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca, 2019

Osteoartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów, to bolesna i ciężka choroba przewlekła, znacznie pogarszająca jakość życia, a z czasem uniemożliwiająca pacjentom normalne funkcjonowanie.

Im wcześniejsza diagnoza, tym większe szanse na skuteczne leczenie. Jednak na chwilę obecną dość częste jest wykrywanie tej choroby w momencie, gdy zniszczeniu uległo nawet 30% stawu.

Badacze z Międzynarodowego Uniwersytetu Menéndez Pelayo w Madrycie dają jednak pacjentom nową nadzieję.  Szacują, że już za 5-10 lat uda im się zaoferować rozwiązania, dzięki którym osteoartroza będzie wykrywana wcześniej, a rozwój choroby będzie mógł zostać spowolniony.

Osteoartroza – Niebawem lekarze zapanują nad tą chorobą

Osteoartroza to schorzenie dotykające w 52% kobiet, w porównaniu z 29% mężczyzn. Pierwsze objawy pojawiają się najczęściej pomiędzy 54. a 60. rokiem życia. Rozwój choroby przebiega najczęściej według określonego wzorca:

Osteoartroza w dłoniach
  • W 70% przypadków zwyrodnienie stawów następuje w dłoniach.
  • Następnie 40% to zwyrodnienie stawów w stopach.
  • Choroba zwyrodnieniowa może zaatakować także staw biodrowy (3%) lub kolanowy (10%).

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na osteoartrozę może cierpieć nawet 28% światowej populacji.

Na dolegliwości związane ze zwyrodnieniem stawów może cierpieć także nawet 80% osób powyżej 60. roku życia. Jak widać jest to schorzenie niezwykle powszechne. Niemal każdy z nas zna kogoś, kto zmaga się z bólami czy zwyrodnieniem stawów.

Osteoartroza: Kluczem do skutecznego leczenia jest wczesna diagnoza

Hiszpański Instytut Badań Biomedycznych (INIBIC) w La Coruña szacuje, że już za 5-10 lat uda się rzucić całkiem nowe światło na diagnostykę i leczenie takich schorzeń jak choroba zwyrodnieniowa stawów. Im wcześniejsza diagnoza, tym większa szansa na skuteczne leczenie czy nawet spowolnienie rozwoju choroby. Prace nad nowoczesnym zestawem diagnostycznym właśnie trwają.

Badacze z INIBIC opracowują obecnie metodę wykrywania osteoartrozy, w której do wczesnej diagnozy potrzebne byłoby jedynie badanie krwi.

Obecnie choroba zwyrodnieniowa stawów jest wykrywana najczęściej dopiero gdy ból staje się nie do zniesienia, a zniszczenie tkanek jest już bardzo zaawansowane.

Nowoczesna metoda diagnostyczna pozwoliłaby na wykrycie osteoartrozy na o wiele wcześniejszym etapie, dzięki czemu leczenie mogłoby ograniczyć zniszczenie stawów.

Badanie proteomiczne a osteoartroza

Dyrektor naukowy Instytutu Badań Biomedycznych, reumatolog Francisco Blanco, twierdzi, że badacze zbliżają się do odnalezienia rozwiązania, które pomoże na wczesną diagnostykę schorzeń stawów. Postęp prac jest możliwy dzięki tak zwanym badaniom proteomicznym, czyli badaniom białek pobranych z genomu.

  • Badanie proteomiczne pozwoliło naukowcom na zidentyfikowanie biomarkerów z tkanek dotkniętych osteoartrozą.
  • Takie biomarkery pozwolą w przyszłości na wykrywanie zwyrodnienia stawów na wczesnym etapie rozwoju choroby. Skuteczność szacowana jest na poziomie 96%.
Próbki krwi

Wczesna diagnoza to klucz do skutecznego spowolnienia rozwoju choroby. Według naukowców już za 5-10 lat pozwoli to na skuteczne leczenie i ograniczenie dokuczliwych objawów. Osteoartroza rozwija się najczęściej według podobnego wzorca.

Konkretne substancje atakują zdrowe tkanki ciała, krok po kroku. Jeśli w porę uda się odkryć ich obecność, będzie można skutecznie spowolnić i ograniczyć ich działanie.

Dlaczego ten przełom jest tak potrzebny?

Osteoartroza to najpowszechniej występujący typ chorób reumatoidalnych i czwarta w kolejności przyczyna niepełnosprawności. Związany z tym schorzeniem ból i inne dolegliwości znacznie obniżają jakość życia pacjentów, zwłaszcza osób starszych, z czasem doprowadzając do całkowitej utraty sprawności.

Biorąc pod uwagę wszystkie konsekwencje schorzeń takich jak zwyrodnienie stawów, nie możemy przejść obojętnie wobec potrzeby jak najwcześniejszego ich wykrywania.

Choroba zwyrodnieniowa stawów odbiera pacjentom radość życia, ograniczając ich samodzielność czy możliwość ruchu. Nie możemy zapominać także o konkretnych kosztach wiążących się z leczeniem tego rodzaju schorzeń – operacjach, lekarstwach i eksperymentalnych terapiach.

Nie ma wątpliwości, że te same pieniądze lepiej jest zainwestować w badania naukowe i próby wynalezienia skutecznych metod diagnostycznych oraz metod leczenia osteoartrozy.

Kobieta spaceruje nad morzem

Eksperci szacują, że efekty badań już za kilka lat na dobre poprawią jakość życia wielu pacjentów. Warto mieć świadomość, że istnieją pewne czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na osteoartrozę. Są to między innymi otyłość czy wyczynowe uprawianie sportów. Nie bez znaczenia jest także historia chorób stawów w rodzinie.

Podsumowanie

Lekarze i naukowcy zdają sobie sprawę z potrzeby opracowania skutecznych metod wczesnego wykrywania chorób stawów. Z kolei pacjenci z niecierpliwością wyglądają pierwszych namacalnych efektów tej naukowej rewolucji. Mają nadzieję, że pozwoli im ona dłużej cieszyć się sprawnością, dobrym samopoczuciem i wysoką jakością życia.

Ciągły ból i cierpienie to nieodłączny element egzystencji osób zmagających się z chorobą zwyrodnieniową stawów. Miejmy nadzieję, że już niedługo osteoartroza będzie wykrywana na tyle wcześnie, by tego bólu pacjentom oszczędzić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • University of Nottingham. (2014, February 26). Progress in osteoarthritis pain relief signaled by new research. ScienceDaily. Retrieved February 22, 2019 from www.sciencedaily.com/releases/2014/02/140226074931.htm
  • National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases. (2010). What Is Osteoarthritis? U.S. Department of Health and Human Services, (November), 1–4.
  • Monfort, J., Garcia-Giralt, N., López-Armada, M. J., Monllau, J. C., Bonilla, A., Benito, P., & Blanco, F. J. (2006). Decreased metalloproteinase production as a response to mechanical pressure in human cartilage: A mechanism for homeostatic regulation. Arthritis Research and Therapy8(5). https://doi.org/10.1186/ar2042

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.