Osteoartroza - 7 odżywczych produktów dla chorych

Cierpisz na osteoartrozę? Chociaż przedstawione produkty nie są na nią lekarstwem, to spożywanie ich regularnie pomaga załagodzić stany zapalne i inne objawy.
Osteoartroza - 7 odżywczych produktów dla chorych
Abel Verdejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: fizjoterapeuta Abel Verdejo.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Osteoartroza to choroba spowodowana przez degradację chrząstki stawowej, która służy amortyzacji stawów i zapobiega tarciu się kości.

Osteoartroza związana jest z czynnikami biologicznymi i przychodzi wraz z wiekiem. Jednakże może pojawić się wcześniej z powodu złych nawyków, innych chorób czy też poprzez traumę.

Charakteryzuje się stanami zapalnymi oraz bólem stawów, prawie zawsze w pionie szyjnym i kręgosłupie, chociaż zdarzają się również bóle rąk i kolan. Może jej towarzyszyć sztywność oraz mrowienie, a w poważnych przypadkach prowadzi nawet do problemów z układem ruchu.

Objawy te mogą być jednak zwalczane poprzez interwencję medyczną, której towarzyszyć powinna specjalna dieta. Chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, to niektóre składniki odżywcze wyjątkowo pozytywnie wpływają na zdrowie stawów.

Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam 7 produktów, które mogą pomóc przy tej dolegliwości.

1. Tłuste ryby

łosoś na talerzu

Tłuste ryby zawierają przyzwoitą liczbę kalorii i w przeciwieństwie do mięsa mają działanie przeciwzapalne, co jest idealne dla osób cierpiących na problemy ze stawami.

Są ważnym źródłem białek wysokiej jakości, które po przyswojeniu pomagają chronić chrząstkę, która dzięki temu się nie degeneruje.

Z kolei kwasy tłuszczowe omega 3 obniżają stany zapalne w tkankach. Tworzy to barierę ochronną przed wolnymi rodnikami, które niszczą Twoje komórki.

Do najbardziej zalecanych gatunków ryb należą:

  • Śledzie
  • Łososie
  • Sardynki
  • Pstrągi
  • Makrele
  • Tuńczyk

2. Owoce cytrusowe jeśli dotknęła Cię osteoartroza

Owoce cytrusowe stanowią jedno z najlepszych źródeł witaminy C. Do tego dzięki właściwościom przeciwutleniającym, niosą wielką pomoc dla każdego, kto cierpi na osteoartrozę.

Składniki odżywczy zawarte w owocach cytrusowych uczestniczą w formowaniu się kolagenu i proteoglikanu, dwóch głównych składowych chrząstki – głównego amortyzatora kości.

Antyoksydanty i i właściwości przeciwzapalne cytrusów hamują działanie wolnych rodników, które są odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się komórek.

Do najlepszych cytrusów należą:

  • Cytryny
  • Pomarańcze
  • Grejpfruty
  • Mandarynki

3. Marchew

plastry marchwi

Karoten zawarty w marchwi znacznie poprawia ochronę chrząstki stawowej, redukując ryzyko przedwczesnej degeneracji.

Karoten, wraz z innymi minerałami w marchwi, przyczynia się do regeneracji zniszczonych tkanek kostnych i pomaga zwalczać stany zapalne oraz ból.

Marchew wspomaga również system immunologiczny i chroni ciało przed infekcjami, które mogą pogorszyć stan osteoartrozy.

4. Melon jeśli osteoartroza to także Twój problem

Melony to niskokaloryczne owoce, które łatwo włączyć do planu żywieniowego bez względu na wiek. Znane z wysokiej zawartości wody (ponad 90%) są zalecane dla osób, których dopadło osteoartroza.

Są moczopędne, co wpływa na redukcję zatrzymywania się płynów w organizmie.

Melony zawierają również beta-karoten, czyli antyoksydant tworzący witaminę A, co pomaga zatrzymać postęp osteoartrozy.

5. Siemię lniane

ziarna siemienia lnianego

Kwasy omega 3 w siemieniu lnianym pomagają zwalczyć stany zapalne wśród ludzi, których dopadła osteoartroza.

Codzienne spożywanie siemienia lnianego łagodzi ból, a długoterminowo wzmacnia chrząstki, zatrzymując ich degenerację.

Warto wspomnieć, że siemię lniane zawiera także witaminę E, która ma właściwości przeciwutleniające i redukuje szkodliwe działanie wolnych rodników.

6. Tofu

Produkt ten, ubogi w kalorie i bogaty w antyoksydanty, to zdrowy wybór dla osób borykających się z osteoartrozą.

Wysoka zawartość wapnia w tofu pomaga chronić kości oraz stawy. Chrząstki, które odpowiadają za amortyzację kości, są również chronione przed przedwczesną degeneracją.

Tofu w niewielkim stopniu składa się także z kwasów tłuszczowych omega 3, które wraz z innymi minerałami redukują stany zapalne w tkankach stawów.

7. Szpinak a osteoartroza

liście szpinaku w misce

Przeciwutleniacze w szpinaku neutralizują negatywne skutki działania wolnych rodników, a do tego redukują stany zapalne.

Szpinak dostarcza organizmowi kwas foliowy i wapń, które są niezbędne dla silnych kości i chrząstek.

Spożywanie powyższych produktów nie jest leczeniem osteoartrozy w dosłownym tego słowa znaczeniu. Jednakże warto dodać je do swojej diety, by wzmocnić zdrowie stawów.

Postaraj się włączyć je do swojej diety i ciesz się lepszym zdrowiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Blanco-Garca FJ, Fernndez Lpez C, Galdo Fernndez F. Artrosis. Med – Programa Form Medica Contin Acreditado. 2005.
  • Roberto Negrín V, Fernando Olavarría M. Artrosis y ejercicio físico. Rev Médica Clínica Las Condes. 2014.
  • Sánchez Martín MM. Artrosis. Etiopatogenia y tratamiento. An Real Acad Med Cir Vall. 2013.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.