Opryszczka u dzieci – jak sobie z nią radzić?

· Sierpień 24, 2018
Opryszczka to choroba, na którą nie ma lekarstwa. Chociaż wśród dzieci występuje ona stosunkowo rzadko, warto dowiedzieć się, w jaki sposób ją leczyć, gdy pojawi się wokół ust malucha. Dzięki tej wiedzy zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się wirusa na inne dzieci.

Opryszczka u dzieci jest wywołana – podobnie jak u dorosłych – przez wirus opryszczki. Jeszcze kilka dekad temu choroba ta praktycznie nie występowała wśród dzieci. W ostatnich latach sytuacja uległa jednak zmianie i wirus obecnie rozszerza się na wszystkie grupy wiekowe.

Chociaż opryszczka u dzieci i dorosłych nie może być skutecznie wyleczona, warto zwalczać jej objawy i dbać o zachowanie odpowiedniej higieny na co dzień. Pamiętajmy, że wirus opryszczki pozostaje w ciele żywiciela przez całe życie, a naukowcy dotychczas nie zdołali ustalić konkretnych czynników, które powodują jego aktywację.

Nie pozostaje więc nic innego, jak troska o higienę osobistą i naturalne zwalczanie objawów choroby. W tym celu warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat wirusa opryszczki oraz metodami zwalczania wywołanych przez niego symptomów.

Opryszczka u dzieci – rodzaje wirusów

Istnieje kilka rodzajów wirusów opryszczki i to właśnie one warunkują rozwój objawów, przebieg choroby oraz wpływ na ogólne zdrowie organizmu.

Chociaż opryszczka jest głównie kojarzona z okolicami ust i nosa, może się ona pojawić również w innych częściach ciała i przejawiać zupełnie inne symptomy niż w przypadku jej rozwoju na twarzy.

Chłopiec z opryszczką

Podstawowe typy wirusa opryszczki to:

Wirus opryszczki pospolitej – Herpex simplex typu 1 (HSV-1)

Ten typ wirusa opryszczki najczęściej atakuje dzieci. Zakażenie objawia się pęcherzykami w okolicy ust i innych części twarzy. Gdy objawy się zaostrzą, może pojawić się gorączka a nawet drgawki.

Generalnie opryszczka u dzieci w pierwszej fazie przebiega bezobjawowo, a gdy pojawią się pęcherze, wirus z łatwością rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt z zainfekowaną skórą. Stąd tak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny zarówno przez malucha, jak i przez rodziców oraz resztę członków rodziny.

Wirus opryszczki typu 2 (HSV-2)

Ten typ wirusa jest znany jako opryszczka narządów płciowych. Chociaż bezpośrednio nie dotyczy on dzieci, do zakażenia może dojść w trakcie porodu w przypadku kobiet, które kiedykolwiek zaraziły się tym wirusem albo w wyniku nadużyć seksualnych wobec nieletnich.

Wirus opryszczki typu 2 jest przenoszony drogą płciową. Owrzodzenie pojawia się w obrębie narządów płciowych. Dodatkowo towarzyszą mu swędzenie i mrowienie, ból podczas oddawania moczu, gorączka i ogólne osłabienie organizmu.

Półpasiec

Półpasiec to ostra wirusowa choroba zakaźna. Aby mogła się ona rozwinąć, dziecko musi wcześniej przejść ospę. Półpasiec jest wywoływany przez ten sam herpeswirus (wirus ospy wietrznej i półpaśca) co ospa wietrzna.

Po zakażeniu wirus pozostaje w organizmie w tak zwanym stanie latencji, czyli uśpienia. Kiedy się reaktywuje, mamy do czynienia już nie z ospą, ale z półpaścem.

Chociaż choroba ta występuje u dzieci stosunkowo rzadko, warto wiedzieć, na czy polega oraz jak ją rozpoznać. Przebieg reaktywacji herpeswirusa u dzieci zwykle jest łagodny, a objawy można zwalczyć szybko i skutecznie

Należy jednak przestrzegać zasad higieny, ponieważ wirus wywołujący półpasiec jest bardzo zakaźny i rozprzestrzenia się z łatwością. Zadbaj więc o wzmocnienie odporności swojego dziecka, ponieważ właśnie w okresie przeziębień i grypy twój maluch jest najbardziej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Półpasiec – jak go rozpoznać?

Opryszczka u dzieci – drogi zakażenia

Najczęstszym źródłem zakażenia wirusem opryszczki pospolitej (HVS1) jest bezpośredni kontakt z zainfekowaną skórą (dotyk, pocałunki), droga kropelkowa, a także dzielenie przedmiotów codziennego użytku z chorym (ręcznika, szklanki, widelca itp.).

Opryszczka wargowa

Objawy opryszczki u dzieci

Głównym objawem opryszczki zarówno u dzieci, jak i dorosłych są bolesne pęcherze wokół ust, nosa i na dziąsłach. Istnieje również prawdopodobieństwo wystąpienia gorączki, bólu gardła oraz powiększenia węzłów chłonnych.

Chociaż wykwity opryszczkowe zwykle znikają samoistnie po kilku tygodniach, warto stosować naturalne metody ich łagodzenia, ponieważ mogą one dotkliwie uprzykrzyć codzienne życie malucha oraz negatywnie wpłynąć na jego samopoczucie.

Do najskuteczniejszych leków na opryszczkę należą:

 • Leki przeciwwirusowe do stosowania miejscowego i doustnego, które zmniejszają intensywność oraz skracają czas trwania pierwszego etapu choroby. Z powodzeniem można używać w tym przypadku preparaty na bazie akcylowiru (substancja o działaniu przeciwwirusowym) oraz jego pochodnych – walacyklowir i famcyklowir.
 • Przy leczeniu uciążliwych objawów opryszczki świetnie sprawdzają się również zimne okłady, najlepiej z lodu. Mają one działanie przeciwbólowe oraz łagodzą swędzenie spowodowane rozwijającym się na skórze owrzodzeniem.
 • Ulgę przyniosą również zimne produkty spożywcze, takie jak lody, zimne koktajle, jogurty, soki itp. Nie tylko zwalczą one ból i swędzenie, ale także utrzymają prawidłowy poziom nawodnienia organizmu.
 • Pamiętaj, że opryszczka u dzieci nie lubi cytrusów ani innych kwaśnych owoców i produktów, gdyż mogą one dodatkowo podrażnić powstałe na skórze pęcherze i wrzody.
 • W przypadku ostrego ataku opryszczki u dziecka, zwłaszcza wtedy, gdy ból unimożliwia swobodne jedzenie, można poprosić lekarza o przepisanie paracetamolu (acetaminofenu).
 • Zadbaj o to by, w okresie leczenia opryszczki malec dużo spał. Naprawczy sen oraz spokojna, wolna od stresu atmosfera w domu skutecznie przyspieszą leczenie.

W przypadku zakażenia wirusem opryszczki pospolitej (HVS-1) wizyta u lekarza nie jest konieczna. Za pomocą domowych środków można zahamować rozwój pęcherzy oraz złagodzić ból i swędzenie.

Fachowa konsultacja może również pomóc, zwłaszcza jeśli nigdy dotąd nie zetknęłaś się z opryszczką. Z pewnością pediatra doradzi ci, jak najszybciej i najskuteczniej zwalczyć objawy choroby.

Jeśli jednak twoje dziecko zaraziło się wirusem opryszczki tylu 2 lub półpaścem, koniecznie należy pójść do specjalisty, gdyż nieleczona infekcja może prowadzić do pojawienia się poważnych komplikacji zdrowotnych.

Jak ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa opryszczki?

Chociaż opryszczka u dzieci zwykle szybko mija, należy zrobić wszystko, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa na innych członków rodziny czy kolegów ze szkoły bądź przedszkola.

 • Lepiej dmuchać na zimno i nie posyłać malucha z opryszczką ani do szkoły, ani do przedszkola.
 • Nie należy korzystać z tych samych ręczników co dziecko ani nie używać tych samych naczyń i sztućców bez wcześniejszego ich umycia.
 • Dziecko nie powinno rozdrapywać pęcherzy ani strupków, ponieważ wirus opryszczki z łatwością można przenieść poprzez ręce na inne części ciała.
 • Niezwykle ważną zasadą higieniczną jest zapobieganie przeniesienia wirusa w okolice oczu. W tym celu dziecko powinno często myć ręce i unikać dotykania pęcherzy i wrzodów.
 • Należy również unikać bezpośredniego kontaktu w dzieckiem. W okresie choroby nie dawaj mu buziaków ani nie dotykaj przedmiotów, które miały kontakt z buzią malucha.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Infekcje wirusowe – czy wiesz, jaki wpływ mają na nie wakacje?

Objawy, których nie należy lekceważyć

W większości przypadków opryszczka u dzieci nie jest groźna, a objawy ustępują samoistnie po kilku lub kilkunastu dniach. Jeśli jednak zauważysz niepokojące symptomy, koniecznie zabierz dziecko do pediatry. Czasem zwykła opryszczka może okazać się dla malucha niebezpieczna.

Niemowlę u pediatry na badaniu

Reaguj w obliczu wystąpienia poniższych objawów:

 • Opryszczka pospolita jest wyjątkowo groźna dla noworodków. Jeśli zauważysz u swojego maleństwa pęcherzyki lub wysypkę w okolicach ust, której towarzyszy wysoka temperatura, nie wahaj się i czym prędzej pójdź do pediatry – może to być początek infekcji wirusem opryszczki.
 • Wizyta u lekarza jest również konieczna, kiedy bolesne pęcherzyki zaczynają pojawiać się w okolicach oczu. Wirus ten jest zwykle jedną z głównych przyczyn infekcji rogówki.
 • Ból głowy, wysoka gorączka, drgawki i dezorientacja to również objawy, które powinny cię zaalarmować. W niektórych przypadkach wirus opryszczki może prowadzić do poważnej infekcji mózgu.
 • Niekojące są również: zaczerwienienie skóry, ból przy dotykaniu oraz rany utrzymujące się przez okres dłuższy niż 10-14 dni. Takie objawy mogą być objawem wtórnej infekcji bakteryjnej.

Jeśli zauważysz u swojego dziecka jakiekolwiek niepokojące objawy, natychmiast pojedź z nim do lekarza. Z pozoru niegroźna opryszczka w niektórych przypadkach może okazać się groźna dla zdrowia młodego organizmu. Specjalista pomoże ci ustalić typ zakażenia oraz podpowie, jak szybko i skutecznie złagodzić infekcję.