Oparzenia słoneczne - co robić?
Codziennie nasze ciało narażone jest na działanie promieni słonecznych, a przesadna ekspozycja ciała na słońce powoduje, że traci ono sole mineralne, a co ważniejsze zostaje ono odwodnione. Oparzenia słoneczne występują, gdy promienie ultrafioletowe penetrują naszą skórę niszcząc komórki naskórka i pozostawiając po sobie ślad, który nie zawsze jest estetyczny, a niejednokrotnie bardzo bolesny. W związku z tym, że na dobre zaczął się sezon letni i podobne oparzenia mogą przytrafiać się nam coraz częściej, przedstawimy kilka sposobów, które pomogą naszemu ciału.
Gdy skóra jest uszkodzona na skutek zbyt długiego wylegiwania się na słońcu, należy jak najszybciej podjąć kroki, aby choć odrobinę jej ulżyć. Dzięki temu, dłużej zachowamy piękno i zdrowie naszej skóry. Na rynku kosmetycznym istnieje wiele produktów, które pomagają zapobiegać oparzeniom słonecznym. Jeżeli jednak doszło do oparzenia, lepiej leczyć je naturalnymi sposobami, które pomogą skórze szybciej się zregenerować. W poniższym artykule dowiesz się jak postępować w wypadku oparzenia słonecznego!
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Szukaj zacienionych miejsc
Oparzenia nie należy dodatkowo eksponować na słońce. Jeżeli skóra uległa znacznym oparzeniom, dodatkowa dawka promieni ultrafioletowych tylko pogorszy problem. Jeżeli jednak, już znajdziesz się w miejscu, gdzie oparzenia będą narażone na działanie słońca, osłaniaj je dokładnie pod ubraniem i co najważniejsze, chroń twarz używając kapelusza, i nigdy nie zapominaj o kremach z wysokim filtrem.
Zimna woda
Gdy skóra jest poparzona przez słońce, to jedną z pierwszych czynności, które należy zrobić to wziąć prysznic z zimnej wody i ochłodzić dotknięte promieniami miejsce. Również możne zastosować na uszkodzoną skórę kilkuminutowe zimne okłady – pomogą one ukoić ból.
Oprócz tego ważne jest to, aby pić dostateczne ilości wody, aby ciało nie zostało odwodnione i nie utraciło zbyt dużo soli mineralnych.
Okłady z zimnego mleka
Mleko jest doskonałym środkiem na oparzenia skóry. Zawdzięcza to dzięki zawartości kwasów tłuszczowych i kwasów mlekowych, które działają na uszkodzone komórki skóry kojąco.
Jak przygotować okład?
Namocz dokładnie ręcznik w zimnym mleku, a następnie wykonaj nim delikatny, dwudziestominutowy masaż poparzonego miejsca, a następnie spłukaj dokładnie zimną wodą.
Herbata z rumianku
Rumianek ma właściwości lecznicze idealnie łagodzące i kojące ból i pieczenie będące konsekwencją oparzenia.
Jak go stosować?
Należy przygotować napar z rumianku i poczekać aż ostygnie. Następnie, można schować go do lodówki w celu schłodzenia. W zimnym preparacie zanurzamy ręcznik i stosujemy jako okład na oparzone miejsca.
Aloes
Aloes jest dobrze znaną rośliną, często stosowaną w wypadkach leczenia oparzeń skóry.
Pomaga on złagodzić ból, jednocześnie przyspieszając regenerację tkanki skórnej.
Jak go zastosować?
Ekstrakt z aloesu w formie żelu – stosować bezpośrednio na uszkodzone miejsca. Również można wypróbować leczenie wewnętrzne w postaci soków i koktajli z aloesu.
Przeczytaj również: Krem z aloesu – domowy, prosty i regenerujący
Owies
Owies jest świetnie sprawdzającym się produktem, gdy chcemy nawodnić poparzoną przez promienie słoneczne skórę i szybciej ją zregenerować.
Co powinieneś zrobić?
Przygotuj pastę z wody i płatków owsianych, a następnie nałóż ją na poparzone miejsca. Wykonaj przy tym delikatny masaż, pozostaw na kilka minut i spłucz zimną wodą.
Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy jest jedna z najlepszych metod leczenia oparzeń słonecznych.
Skutecznie zmniejsza uczucie bólu, zapobiega pęcherzom i złuszczaniu się naskórka.
Jak go zastosować?
Należy wymieszać ze sobą takie same ilości octu i wody (nie wolno wylewać octu bezpośrednio na skórę) jako, że kwas octowy, który zawiera mógłby negatywnie wpłynąć na poparzone miejsca.
Możesz przygotować okład i umieścić go na około 15 minut. Po upłynięciu wskazanego czasu, ponownie namocz ręcznik w preparacie i zastosuj nowy okład.
Innym sposobem jest przygotowanie kąpieli z octu jabłkowego i wody. W tym wypadku używamy większej ilości octu niż wody. Dwie szklanki octu wymieszać z jedną szklanką wody.
Pamiętaj!
Najlepszą forma leczenia oparzeń słonecznych jest ich unikanie. Jeżeli będziesz używać odpowiedniego filtru, nawodnisz odpowiednio organizm, będziesz pamiętać o codziennym nawilżeniu skóry, a Twoja dieta będzie zdrowa i bogata w sole mineralne, na pewno problem z oparzeniami słonecznymi nie będzie Twoim problemem!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Titscher, A., Lumenta, D. B., Kamolz, L. P., Mittlboeck, M., & Frey, M. (2010). Emotional associations with skin: Differences between burned and non-burned individuals. Burns. https://doi.org/10.1016/j.burns.2010.05.020
- Auger, F. A., Lacroix, D., & Germain, L. (2009). Skin substitutes and wound healing. Skin Pharmacology and Physiology. https://doi.org/10.1159/000178868
- Barret, J. P. (2015). The burned hand. In Disorders of the Hand: Volume 3: Inflammation, Arthritis and Contractures. https://doi.org/10.1007/978-1-4471-6557-6_11