Omlet francuski z dodatkami - idealny przysmak!

Omlet francuski to bardzo zdrowa i pożywna potrawa, która powinna regularnie gościć na talerzu każdego z nas. Idealnie sprawdza się jako pełnowartościowe, pożywne śniadanie, a jego przygotowanie jest arcybanalne!
Omlet francuski z dodatkami - idealny przysmak!
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Uwielbiamy kreatywne pomysły na przepisy, które mogą odmienić nasz codzienny jadłospis! Co powiesz na tradycyjny omlet francuski z niecodziennymi dodatkami?

Chociaż potrawa ta jest bardzo prosta i w oryginalnej wersji składa się zaledwie z trzech składników, wielu z nas zapomina o jej istnieniu. Niesłusznie – jest ona bowiem pożywna, zdrowa i smakuje wybornie! Do tego jest lekkostrawna i dobrze tolerują ją wszystkie żołądki, nawet te najbardziej delikatne.

Wzbogacając swój omlet francuski przeróżnymi dodatkami, dostosujesz jego smak do swoich kulinarnych gustów i swojego apetytu. My dziś proponujemy Ci dwa przepisy na ten pyszny przysmak prosto z patelni: z szynką i z serem oraz serowo-brokułowy. Sprawdź, który z nich zasmakuje Ci bardziej.

Omlet francuski – kilka słów o tej włoskiej potrawie

Chociaż omlety były już znane i powszechnie zjadane w starożytnym Rzymie, zyskały światową sławę dopiero kilka wieków później i to za sprawą Francuzów. To właśnie ten naród zaczął udoskonalać jajeczne placki i urozmaicać ich smak. Dzięki nim dziś zajadamy omlety na słodko, na pikantnie, sauté, z warzywami, z szynką, z serem…

Do Polski omlet francuski przywiozła królowa Marysieńka (żona Jana III Sobieskiego), która uwielbiała tę potrawę i zajadała się nią niemalże na każdym postoju podczas swoich licznych podróży po kraju. Omlety na modłę francuską upowszechniły się u nas w drugiej połowie XIX wieku i zadomowiły się w naszej kuchni po dziś dzień.

Tortilla hiszpańska z warzywami

Na przestrzeni lat pojawiło się kilka różnych odmian omletu. Do najpopularniejszych należą:

  • Francuski – placek z masy jajecznej. Dodatki wkłada się do już usmażonego i złożonego omletu.
  • Hiszpański (tortilla hiszpańska) – surową masę z jaj miesza się z innymi składnikami, głównie z ziemniakami i różnymi warzywami, po czym się ją smaży.
  • Angielski – białka i żółtka ubija się oddzielnie, całość zapieka się w piekarniku.
  • Frittata – włoski omlet z mieszanką warzywną jako nadzieniem, podobny do hiszpańskiej tortilli, lecz nieco mniej zbity.

Generalnie omlet to proste danie. Jednakże w opinii zawodowych kucharzy dobrze wysmażony omlet to autentyczny majstersztyk. My jednak poprzestańmy na “domowej” wersji tego przysmaku, z którą poradzi sobie absolutnie każdy.

Klasyczny przepis zakłada użycie tylko trzech składników: jajek, masła i szczypty soli. Ty jednak możesz dodać do placka wszystko, co tylko sobie zażyczysz. Na tym właśnie polega uniwersalność tej potrawy. Zanim przejdziesz do własnych eksperymentów, zachęcamy Cię do spróbowania poniższych przepisów.

Omlet francuski z szynką i serem

Omlet francuski z szynką i serem jest potrawą tanią i szybką w przygotowaniu. Wystarczy, że zaopatrzysz się w kilka podstawowych składników. Dzięki poniższym wskazówkom z pewnością wyjdzie Ci idealny i przepyszny omlet.

Omlet z warzywami

Składniki

  • 5 świeżych jajek
  • 3 łyżki stołowe oliwy z oliwek (45 ml)
  • 2 plasterki szynki
  • 2 plasterki sera mozzarella (120 g)
  • ½ szklanki mleka (125 ml)
  • Sól do smaku (8 g)
  • Suszone oregano (8 g)
  • 1 łyżeczka świeżo zmielonego pieprzu (8 g)

Sposób przygotowania

  1. W pierwszej kolejności wbij jajka do miski i roztrzep widelcem, aby powstała jednolita masa. Następnie dodaj pół szklanki mleka, sól, pieprz i oregano.
  2. Plastry sera i szynki pokrój na drobniejsze kawałki.
  3. W międzyczasie rozgrzej oliwę na patelni (dzięki niej Twój omlet nie się nie przypali ani nie przywrze do dna patelni). Zamiast oliwy możesz użyć również masła.
  4. Wlej masę jajeczną na rozgrzany tłuszcz. Poczekaj chwilę, aż zacznie się ścinać i zaczną pojawiać się bąbelki powietrza. Możesz poruszać energicznie patelnią, aby spód omletu oddzielił się od jej dna.
  5. Następnie na górę wrzuć szynkę i ser. Odczekaj chwilę, po czym złóż omlet na pół, aby kształtem przypominał wielki migdał.
  6. Pamiętaj, że przyrządzony omlet powinien być wilgotny i kremowy.
  7. Aby danie było jeszcze smaczniejsze, serwuj je z dodatkiem kilku plasterków świeżego pomidora.
  8. Zjedz omlet zaraz po przygotowaniu – bez wątpienia wtedy jest najlepszy!

Omlet francuski z szynką, serem i brokułami

Pamiętaj, że jajko jest jednym z najbardziej odżywczych produktów żywnościowych, jakie istnieją. Co więcej, jest ono cennym źródłem pełnowartościowego białka, bez którego nasz organizm nie jest w stanie przeprowadzać podstawowych procesów życiowych.

Kurze jajko obfituje między innymi w witaminy z grupy B (w tym ryboflawinę i kwas foliowy) oraz minerały takie jak wapń, magnez, cynk.

Z kolei brokuły to warzywa, które można spożywać zarówno na surowo, jak i gotowane. Ich zielone różyczki zawierają sporą dawkę fosforu, żelaza, potasu, witaminy C, białka roślinnego oraz błonnika pokarmowego. W połączeniu z jajkiem dają zdrowy i pełnowartościowy posiłek na dobry początek dnia.

Omlet z brokułami

Składniki

  • 4 świeże jajka
  • ½ szklanki brokułów (60 g)
  • 3 łyżki stołowe oliwy z oliwek (45 ml)
  • ½ zielonej papryki
  • 2 plasterki szynki
  • 2 plasterki ulubionego żółtego sera
  • 1 łyżka stołowa posiekanej natki pietruszki (15 g)
  • Szczypta soli (8 g)
  • Świeżo zmielonego pieprzu (8 g)

Sposób przygotowania

  1. W pierwszej kolejności zagotuj wodę i wrzuć do niej na kilka minut brokuły, aby nieco zmiękły. Ugotowane na parze będą jeszcze zdrowsze. Następnie odstaw je do ostudzenia, po czym pokrój na drobne kawałki.
  2. Wbij jajka do miski, dodaj sól i pieprz, po czym rozkłóć je widelcem, aby powstała jednolita masa.
  3. Plastry szynki i sera pokrój na mniejsze kawałki i dorzuć je razem z posiekaną pietruszką do masy z jajek.
  4. W międzyczasie rozgrzej oliwę na patelni (dzięki niej Twój omlet nie się nie przypali ani nie przywrze do dna patelni). Zamiast oliwy możesz użyć również masła.
  5. Wlej masę jajeczną na rozgrzany tłuszcz. Poczekaj chwilę, aż zacznie się ścinać i zaczną pojawiać się bąbelki powietrza. Możesz poruszać energicznie patelnią, aby spód omletu oddzielił się od jej dna.
  6. Następnie na górę wrzuć pokrojony na kawałki brokuł, odczekaj chwilę i ostrożnie przewróć placek na drugą stronę. Odczekaj chwilę, po czym złóż omlet na pół. Gotowe!
  7. Na koniec wyłącz ogień i serwuj omlet na talerz. Aby przysmak smakował wyśmienicie, zjedz go na świeżo, zaraz po przygotowaniu.

Smacznego!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.