Odwodnienie i jego fatalne konsekwencje - poznaj je wszystkie!

Oprócz oczywistego faktu, jakim jest gaszenie pragnienia, woda pomaga nam utrzymać odpowiednią kondycję naszego mózgu, “smarować” nasze mięśnie i pozbywać się zanieczyszczeń z naszego organizmu. Powinieneś więc pamiętać o tym, że odwodnienie może mieć naprawdę poważne, negatywne skutki.
Odwodnienie i jego fatalne konsekwencje - poznaj je wszystkie!

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zapewne wiele razy spotkałeś się już wcześniej ze stwierdzeniami, że odwodnienie jest niebezpieczną sytuacją. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, dlaczego tak się dzieje? Otóż woda jest podstawowym elementem niezbędnym do życia.

Nasz organizm potrzebuje jej do przeprowadzania procesów chemicznych. Jest ona także niezbędna do wchłaniania substancji odżywczych oraz usuwania z naszego ciała pozostałości po przemianie materii.

A to jedynie kilka z najbardziej podstawowych zadań. Jeśli natomiast Twój organizm zacznie cierpieć na odwodnienie, to praktycznie od razu wszystkie opisane powyżej funkcje zostaną zakłócone. Błyskawicznie pociągnie to za sobą dość poważne dla zdrowia konsekwencje.

Pomimo zagrożenia, jakie niesie za sobą odwodnienie organizmu, praktycznie rzecz biorąc większość osób nie spożywa dziennie wystarczającej ilości wody.

Takie postępowanie wraz z upływem czasu może spowodować powstanie szeregu trudnych do zdiagnozowania i wyleczenia problemów ze zdrowiem.

Prawdą jest, że nasz organizm ma własną, bardzo skuteczną zdolność do samoczynnego oczyszczania się. Brak wody może jednak znacząco utrudnić to zadanie. Oznacza to, że w ten sposób czas przebywania szkodliwych toksyn wewnątrz naszego ciała będzie się przedłużał.

W konsekwencji, oprócz samego tylko pojawienia się stanu zapalnego różnych organów naszego ciała, pojawi się zagrożenie rozwoju przewlekłej choroby.

Picie wody

Możliwe jest także wystąpienie szeregu różnych objawów i dolegliwości. Co najmniej część z nich może dość znacząco wpłynąć na obniżenie komfortu życia.

Odwodnienie jest groźniejsze, niż myślisz!

Lekarze i specjaliści zalecają picie co najmniej 2 litrów wody dziennie (jest to wartość średnia). Ilość ta obejmuje rzecz jasna nie tylko czystą wodę. Także naturalne soki owocowe, owoce i zupy, itd.

Spożywanie mniejszej ilości wody niż jest to zalecane może powodować odwodnienie i pewne reakcje Twojego organizmu, które dają różnego rodzaju niepokojące objawy, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Zdajemy sobie doskonale sprawę, że wiele osób nie potrafi poprawnie rozpoznawać symptomów wskazujących na odwodnienie swojego organizmu. Zatem w naszym dzisiejszym artykule będziemy szczegółowo omawiać skutki takiej sytuacji.

Zapraszamy więc do lektury!

Odwodnienie, a problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego

Trudności z funkcjonowaniem układu pokarmowego są zazwyczaj pierwszymi objawami wskazującymi na potencjalne odwodnienie Twojego organizmu.

Ból brzucha

Dziewięćdziesiąt osiem procent błony śluzowej żołądka składa się z wody. Gdy jest poziom jej niewystarczający, skład ten może ulec zakłóceniu na korzyść kwasu żołądkowego.

W takim przypadku wzrost kwasowości wewnątrz żołądka negatywnie wpływa na jego ścianki powodując niestrawności i zgagę. W dłuższej perspektywie także zwiększając szansę rozwoju wrzodów i nowotworów żołądka.

Bóle stawów

Szacuje się, że 80% chrząstki i tkanki łącznej, które chronią nasze stawy składa się z wody. Z tego też powodu, jeśli nie będziesz dostarczał do swojego organizmu niezbędnej ilości wody, kondycja i zdrowie Twoich stawów są bezpośrednio zagrożone.

Osoba, która cierpi na odwodnienie cechuje się o 60% wyższą szansą na zachorowanie na różnego rodzaju choroby narządu ruchu, wśród których zapalenie stawów i inne choroby zapalne plasują się na czołowych pozycjach..

Odwodnienie może również wpływać na kondycję Twojego kręgosłupa, a konkretnie dysków międzykręgowych. Przy braku dostaw odpowiedniej ilości wody może wystąpić u Ciebie dolegliwość zwana przepukliną kręgosłupa lub wypadaniem dysku.

Suchość w ustach i sucha skóra

Jeśli chodzi o kwestie wyglądu zewnętrznego i estetyki samej w sobie, to odwodnienie jest stanem, który jest naprawdę doskonale widoczny już na pierwszy rzut oka. Delikatna warstwa skóry, która pokrywa Twoje wargi staje się nadmiernie sucha.

Gdy wciąż nie będzie otrzymywać odpowiednich ilości wody, zacznie ona pękać, a tym samym Twoje usta staną się spierzchnięte, obolałe, a w cięższych przypadkach mogą także zacząć krwawić nawet przy lekkich urazach, na które normalnie nie zwróciłbyś nawet uwagi.

Suche wargi

Jednocześnie skóra zmienia swój normalny poziom wytwarzania olejków nawilżających, w konsekwencji czego wargi będą miały matowy i suchy wygląd.

Nawet jeśli na rynku istnieją produkty, których przeznaczeniem jest nawilżanie ust od zewnątrz, to i tak znacznie bardziej istotną kwestią jest dostarczanie im odpowiednich ilości wody od wewnątrz.

Tylko wtedy będziesz w stanie zapobiec nieprzyjemnej suchości swoich warg.

Obniżony poziom energii

Dziewięćdziesiąt procent osocza krwi składa się z wody. Przy niskich poziomach tej kluczowej dla naszego organizmu cieczy serce może napotkać na poważne problemy z pompowaniem krwi i dostarczaniem za jej pomocą tlenu do każdej komórki Twojego ciała.

Z tego powodu Twój poziom energii może ulec znaczącemu obniżeniu, a Ty jednocześnie zaczniesz dostrzegać u siebie problemy z osiągnięciem dobrego stanu fizycznego i psychicznego. Inaczej mówiąc, staniesz się ospały, leniwy i zaczniesz mieć problemy z koncentracją.

Problemy z funkcjonowaniem nerek

Biorąc pod uwagę fakt taki, że nerki są organem odpowiedzialnym za filtrowanie odpadów i produkcję moczu, są one bardzo ważną częścią Twojego ciała.

Wszelkie nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu bezpośrednio odbijają się na stanie Twojego zdrowia.

A jak możesz się domyślać, kondycja i wydajność nerek jest w pełni uzależniona od ilości wody, jaką mają do dyspozycji.

Nerki

Osoby, których organizmy staje się odwodniony, cechują się wysokim poziomem toksyn i innych niepożądanych substancji we krwi. Wynika to z tego, że ich nerki po prostu nie nadążają z filtrowaniem krwi z uwagi na brak wystarczających ilości wody.

Takie osoby mają również tendencję do uskarżania się na dolegliwości wywołane przez zatrzymanie płynów w ich organizmie oraz dokuczliwe wzdęcia.

Odwodnienie zwiększa ryzyko infekcji dróg moczowych, a także bezpośrednio przyczynia się do powstawania kamieni nerkowych.

Problemy z funkcjonowaniem układu krążenia

Krążenie krwi ulega zakłóceniu i spowalnia, gdy w Twoim organizmie zaczyna brakować wody. Po kilku dniach niedoboru tej cennej substancji krew może zacząć gęstnieć, przez co zatrzymuje się w żyłach powodując między innymi żylaki.

Kontrolowanie tej sytuacji jest bardzo ważną kwestią, ponieważ już po krótkim czasie odwodnienie może zwiększyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, zawału serca i udaru mózgu.

Redukcja masy mięśniowej

Mięśnie potrzebują wody w celu odpowiedniego wchłaniania składników odżywczych i utrzymywania w dobrej kondycji swoich włókien mięśniowych.

Odwodniony organizm może stracić znaczną ilość tkanki mięśniowej. W tym samym czasie dostrzeżesz także, że Twoje mięśnie stają się wiotkie, a ryzyko ich uszkodzenia (np. naderwania wskutek nadmiernego wysiłku fizycznego) znacząco wzrasta.

Mięśnie

Jeśli jesteś w trakcie wyczerpującego treningu siłowego, musisz pamiętać koniecznie o tym, aby zwiększyć ilość wypijanych dziennie płynów, nawet do dwóch razy.

Pozwoli Ci to na utrzymanie odpowiedniego poziomu elektrolitów i będzie jednocześnie zrekompensować utratę płynów związaną między innymi ze zwiększonym wydzielaniem potu.

Dodatkowo w ten sposób będziesz w stanie uniknąć innych nieprzyjemnych i niekiedy kłopotliwych dolegliwości, jak na przykład wzdęć.

Zwiększenie poziomu stresu i niebezpieczeństwa popadnięcia w depresję

Odwodnienie organizmu ma bezpośredni wpływ na Twoje zdrowie emocjonalne. Niedobór wody w tkance mózgowej zwiększa poziom kortyzolu, a także zwiększa ogólny poziom stresu.

Może to doprowadzić do poważnych epizodów depresji, a nawet przekształcenia się ich w postać chroniczną tej ciężkiej do wyleczenia choroby.

Wzmożone uczucie głodu

Brak wystarczającej ilości płynów w Twoim organizmie zwiększa uczucie głodu. Wydaje się to być oczywiste, jako że w ten sposób Twój organizm usiłuje Cię zachęcić do uzupełnienia zapasu płynów. Tak więc przez większość czasu prowadzi to spożywania większej ilości kalorii, niż jest zalecana w Twojej codziennej diecie.

  • Przez cały dzień czujesz potrzebę zaglądania do lodówki w poszukiwaniu tych produktów żywnościowych, które zawierają w składzie wodę.
  • Poważniejszy problem pojawia się jednak wtedy, gdy te produkty są powoli trawione. W efekcie może to spowodować znaczny wzrost masy ciała.
  • Jeszcze gorsza sytuacja powstaje w momencie, gdy spożywasz potrawy z dużą ilością soli. Sól bowiem jest w stanie związać wodę w Twoim układzie pokarmowym. Co w efekcie nie dość, że nie zapewni Ci lepszego stopnia nawilżenia organizmu, to jeszcze pogłębi jego odwodnienie.
  • Z powodu braku wody, produkty żywnościowe trawione są o wiele wolniej. A to może doprowadzić do uzyskania znacznego przyrostu kilogramów masy ciała.

Ile wody należy wypijać każdego dnia? Średnio co najmniej dwa litry.

Ale teraz, gdy już doskonale wiesz, jakie są niektóre z najważniejszych objawów odwodnienia, będziesz w stanie dostosować niezbędną dla siebie ilość tego podstawowego składnika diety tak, aby utrzymać swoje zdrowie w należytym stanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.