Odchudzanie – 7 pułapek, w które łatwo wpaść

Czy wiesz, że produkty typu light mogą przynieść więcej szkody niż pożytku w procesie odchudzania? Poznaj więcej błędów popełnianych podczas walki z nadmiarowymi kilogramami.

Odchudzanie to przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych i prawdopodobnie nikt nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Jeśli zmagasz się ze zbędnymi kilogramami i nadmiarem tkanki tłuszczowej, na pewno sama wiesz najlepiej, że odpowiednia dieta to podstawa.

Nie jest też żadną tajemnicą, że odchudzanie nie jest wcale proste, a jeszcze trudniejsze jest odchudzać się tak, by było to nie tylko z pożytkiem dla naszego wyglądu, ale i zdrowia. Jeśli napotykasz na swojej drodze do idealnej sylwetki coraz to nowe przeszkody, być może popełniasz któryś z błędów, które spowalniają proces utraty zbędnych kilogramów.

Koniecznie czytaj dalej i poznaj 7 pułapek, w które często wpadają odchudzające się osoby.

Odchudzając się ,,na własną rękę” i nie posiadając wystarczającej wiedzy na temat zdrowego żywienia, możemy niestety narazić się na różne konsekwencje zdrowotne – na przykład niedobory substancji odżywczych, osłabienie organizmu czy inne efekty uboczne.

Odchudzanie nieprzynoszące żadnych efektów to także spore obciążenie dla naszej psychiki. Szybko pojawia się frustracja, spadek poczucia własnej wartości i brak motywacji. Aby tego uniknąć, warto dowiedzieć się więcej na temat tego, jak funkcjonuje ludzki organizm, oraz poznać kilka pułapek, w które można wpaść podczas odchudzania.

1. Odchudzanie a produkty light

Produkty typu light to najczęściej te reklamowane jako produkty niskokaloryczne, o niskiej zawartości węglowodanów i cukrów. Bardzo wiele osób daje się więc skusić i wybiera wersje light produktów, z których korzystały jeszcze przed rozpoczęciem diety odchudzającej. To jednak błąd!

Jedzenie w puszkach a odchudzanie

Okazuje się bowiem, że tego typu produkty również wpływają na naszą wagę. Dzieje się tak szczególnie, gdy jemy ich więcej, sądząc, że jest to korzystne dla naszego organizmu. Co gorsza, produkty light często zamiast cukru zawierają wiele przetwarzanych substancji i konserwantów.

Mogą być one nawet większym zagrożeniem dla naszego zdrowia niż tradycyjny cukier czy węglowodany.

2. Diety ,,cud”

Tak zwane ,,diety cud” to najczęściej propozycje jadłospisów ubogich w substancje odżywcze. Oczywiście mogą one przynosić pewne efekty w krótkim czasie, jednak na dłuższą metę mogą nieść ze sobą liczne skutki uboczne.

Cudowne diety to najczęściej niewielka liczba kalorii, a to musi oznaczać znaczną redukcję substancji odżywczych dostarczanych z pożywienia do organizmu. Pozwala to na zgubienie nadmiaru tkanki tłuszczowej, niestety jednocześnie dochodzi także do utraty masy mięśniowej, a więc i osłabienia ciała.

Wiele tego typu diet prowadzi także do zaburzeń metabolicznych, przez co po zakończeniu odchudzania bardzo szybko przybieramy na wadze.

3. Niezastąpione (?) sałatki

Świeże owoce i warzywa to zawsze dobry wybór, jednak błędem popełnianym przez wiele osób jest wiara w to, że każda sałatka jest dobra dla Twojej sylwetki. Odchudzanie wymaga skomponowania odpowiedniego jadłospisu, w którym znajdzie się potrzebna ilość każdego rodzaju substancji odżywczych.

Sałatka z krewetkami

Niestety w niektórych sałatkach wcale nie brakuje kalorii czy tłuszczów, które mogą spowalniać Twój metabolizm i tym samym ograniczać postępy w odchudzaniu. Mowa tu szczególnie o sałatkach z makaronem, dressingiem czy innymi dodatkami, które nie są Twoim sojusznikiem w walce z nadmiarowymi kilogramami.

4. Całkowita eliminacja tłuszczów

Produkty bogate w tłuszcze wywołują w większości z nas pewne obawy, utożsamiamy bowiem te substancje z przybieraniem na wadze. Oczywiście prawdą jest, że odchudzanie wymaga wyeliminowania z diety niektórych z nich, jednak całkowita rezygnacja z tłuszczów to poważny błąd, który może utrudniać walkę o zdrowe i jędrne ciało.

Niektóre tłuszcze są korzystne dla naszego zdrowia, wpływają na metabolizm i dostarczają substancje odżywcze wielu komórkom ciała. Nasycone tłuszcze, takie jak te, które znajdziesz w rybach czy oliwie z oliwek, to źródło energii przyspieszającej spalanie kalorii i eliminację trójglicerydów i cholesterolu z krwi.

Całkowita eliminacja tłuszczów nie jest rozwiązaniem. Jest nim odpowiedni ich dobór!

5. Nadmierne spożycie węglowodanów

Węglowodany to kolejne substancje dość problematyczne, jeśli chodzi o odchudzanie. Z jednej strony nie należy całkowicie eliminować ich ze swojej diety,  z drugiej jednak – należy spożywać je z umiarem. Jeśli tylko to możliwe, węglowodanom powinno zawsze towarzyszyć jakieś źródło białek oraz tłuszczów nienasyconych.

Źródła węglowodanów

Nadmierne spożycie węglowodanów może wywoływać nagłe skoki poziomu cukru we krwi. Co gorsza, spowalniają one także metabolizm i prowadzą do przybierania na wadze.

6. Potrawy bez smaku

Odchudzanie wcale nie oznacza konieczności wybierania ciągle tych samych produktów i przygotowywania dań pozbawionych smaku. Zbilansowana i zdrowa dieta to klucz do zdrowego i udanego odchudzania, dlatego też warto zapanować przede wszystkim nad wielkością porcji.

Jednocześnie nie należy zapominać o dobrodziejstwach takich produktów jak owoce, warzywa czy naturalne przyprawy.

7. Rezygnowanie ze śniadania

Wychodzenie z domu bez śniadania to jeden z najpoważniejszych błędów popełnianych przez odchudzające się osoby. Mylnie sądzą one, że omijając ten posiłek, ograniczają liczbę spożywanych dziennie kalorii, co przyczyni się do utraty zbędnych kilogramów.

Pusty talerz

To oczywiście mit – śniadanie zapewnia przede wszystkim energię na cały dzień i pobudza metabolizm do pracy. Rezygnacja z tego posiłku to więc strzał w kolano dla każdego zmagającego się z nadmiarowymi kilogramami.

Czy Ty także podczas odchudzania popełniasz któreś z opisywanych powyżej błędów? Teraz wiesz już przynajmniej, dlaczego tak długo czekasz na efekty. Wyeliminuj wymienione błędy i unikaj innych tego typu pułapek, a odchudzanie na pewno prędzej czy później przybliży Cię do wymarzonego celu, jakim jest idealna sylwetka. Powodzenia!

WIĘCEJ DLA CIEBIE