Oczyszczamy i wzmacniamy oskrzela – ziołami!

Czy wiesz, że tymianek może pomóc wyeliminować bakterie dróg oddechowych? Spożywając dwa razy dziennie napary na bazie tymianku, złagodzisz zapalenie oskrzeli, a także oczyścisz płuca.
Oczyszczamy i wzmacniamy oskrzela – ziołami!

Ostatnia aktualizacja: 05 grudnia, 2018

Oskrzela to część układu oddechowego położona między tchawicą a płucami. To właśnie one dostarczają tlen do naszego organizmu. Dlatego też bardzo istotną kwestią jest troska o ich zdrowie i dobrą kondycję.

Poniżej wyjaśniamy, jak należy dbać o oskrzela oraz jak za pomocą roślin leczniczych można je oczyścić i wzmocnić.

Oskrzela – zadbaj o ich zdrowie

Schemat budowy oskrzeli

Oskrzela to zespół rozgałęziających się rurek, które rozpościerają się na płucach, przechodząc następnie w liczne oskrzeliki. Dzięki pracy oskrzeli nasze płuca otrzymują tlen z powietrza, a nasz organizm ma siłę do wykonywania codziennych czynności, nie męczy się szybko i może normalnie funkcjonować.

Jednak nie zawsze stan oskrzeli jest idealny – czasem pojawia się kaszel i zmęczenie, zapalenie, śluz lub – co gorsza – astma. Dolegliwości te pogłębiają się jeszcze bardziej, jeśli doskwierają nam alergie.

Chorób związanych z oskrzelami jest wiele, stąd też pojawia się potrzeba odpowiedniej troski o ten organ. Poznaj nasze wskazówki, które pomogą Ci utrzymać oskrzela w zdrowiu i w dobrej kondycji. Poniżej przedstawiamy rośliny lecznicze, które pomogą Ci w trosce o oskrzela.

Przeczytaj także artykuł: Domowe sposoby na kaszel

Zioła oczyszczające i wzmacniające oskrzela

1. Zawsze nieoceniony imbir

Napar z imbiru i cytryny

Imbir to korzeń leczniczy, który obowiązkowo powinien znajdować się w każdej kuchni. Jego właściwości są tak liczne, że filiżanka naparu z imbiru jest gwarancją korzyści i zdrowia dla naszego organizmu.

Czy wiesz, jak ten cudowny korzeń wpływa na płuca? Dzięki zawartości związku o nazwie 6-gingerol imbir wzmacnia zdrowie oskrzeli i płuc, pomaga usunąć flegmę, śluz, toksyny i wiele rodzajów alergenów.

Zalecamy picie naparu z imbiru dwa razy dziennie, najlepiej po posiłkach. Z pewnością już po krótkim czasie poczujesz się znacznie lepiej!

2. Napar z tymianku

Napar z tymianku

Próbowałaś już kiedyś naparu z tymianku? Jest on naprawdę pyszny i doskonale ułatwia trawienie. Ponadto jest on cudownym środkiem pozwalającym zachować zdrowe płuca i oskrzela.

Jego tajemnicą jest substancja aktywna o nazwie tymol, która skutecznie oczyszcza płuca, łagodzi zapalenie oskrzeli oraz posiada jeszcze jedną idealną cechę – pomaga usunąć bakterie z dróg oddechowych.

Pij napar z tymianku dwa razy dziennie: pierwszy z rana, a drugi po kolacji.

3. Napar z wiązu amerykańskiego

Filiżanka naparu ziołowego

Wiąz amerykański jest dostępny w sklepach zielarskich lub ze zdrową żywnością. Roślina ta, wykorzystywana przede wszystkim do leczenia chorób płuc i oskrzeli, jest niezwykle skuteczna i naprawdę doskonała.

Jej głównymi zaletami są:

  • zdolność do usuwania śluzu z płuc
  • łagodzenie zapalenia podrażnionych tkanek
  • wzmacnianie ogólnej odporności organizmu.

Bez wątpienia jest to jedna z najbardziej zalecanych roślin leczniczych, która od wieków jest stosowana do leczenia dolegliwości związanych z układem oddechowym. Możesz ją spożywać w formie naparu lub wykorzystać do przygotowywania okładów.

4. Napar z rozmarynu

Rozmaryn ma prawie takie same właściwości jak tymianek, jednak jego aktywne składniki obniżające stany zapalne są dużo silniejsze. Dlatego też zaleca się picie tylko jednej filiżanki naparu z rozmarynu dziennie, najlepiej tuż po obiedzie.

Co więcej, jest to napój usprawniający trawienie i łagodzący bóle brzucha.

Napar z rozmarynu doskonale nadaje się na dni, w których dopada nas grypa lub kiedy czujemy, że nasza klatka piersiowa jest zapchana śluzem. Pamiętaj o tym, by oprócz filiżanki naparu z tej cudownej rośliny leczniczej dodatkowo pić dużo innych płynów.

Zalecamy również wcieranie olejku rozmarynowego w skórę klatki piersiowej – łagodzi on objawy, odświeża i jest dobrym środkiem wykrztuśnym. Nie wahaj się, gdy tylko dopadnie Cię grypa, natychmiast sięgnij po niego.

5. Napar z dziewianny drobnokwiatowej

Mimo, że roślina ta nie jest u nas zbyt znana, posiada bardzo silne właściwości. Wiesz co jest główną zaletą dziewianny drobnokwiatowej? Pomaga ona złagodzić kaszel oraz oczyścić drogi oddechowe, zapewniając swobodny przepływ powietrza.

Jej działanie jest naprawdę skuteczne. Możesz ją kupić z sklepach zielarskich w różnej formie – w postaci saszetek z suszem lub kapsułek. Jeśli zdecydujesz się na łykanie tabletek, pamiętaj, ze zalecana dawka to 200 mg dwa razy dziennie.

Jeśli będziesz je przyjmować regularnie przez 10 dni z rzędu, rezultaty będą praktycznie natychmiastowe. Spróbuj, jej korzyści są nieocenione!

6. Napar z anyżu i korzenia lukrecji

Napar z anyżu i korzenia lukrecji ma szczególny, wyjątkowo przyjemny i oryginalny smak. Jeśli zmieszasz nasiona anyżu z korzeniem lukrecji otrzymasz naturalne lekarstwo usuwające śluz z płuc, a także doskonałe na walkę z kaszlem i astmą.

Co więcej, napar ten zmniejsza stan zapalny dróg oddechowych oraz wpływa relaksująco na oskrzela. Jest to doskonała roślina lecznicza do stosowania zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Pij napar dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Składniki do jego przygotowania znajdziesz w sklepie zielarskim lub ze zdrową żywnością.

To naturalne lekarstwo doskonale poprawi zdrowie Twoich płuc oraz bardzo korzystnie wpłynie na oskrzela. Pamiętaj jednak o innych czynnikach, które prowadzą do zaburzeń pracy układu oddechowego.

  • Koniecznie rzuć palenie.
  • Pij dużo wody.
  • Ćwicz regularnie.
  • A także unikaj przebywania w miejscach o wysokim stężeniu zanieczyszczenia.

Dbaj o siebie i nie zapominaj o codziennej filiżance jednego z wyżej wymienionych naparów!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Burdett, E., & Mitchell, V. (2011). Anatomy of the larynx, trachea and bronchi. Anaesthesia and Intensive Care Medicine. https://doi.org/10.1016/j.mpaic.2011.05.002
  • Podlogar, J. A., & Verspohl, E. J. (2012). Antiinflammatory effects of ginger and some of its components in human bronchial epithelial (BEAS-2B) cells. Phytotherapy Research. https://doi.org/10.1002/ptr.3558
  • Kemmerich, B. (2007). Evaluation of Efficacy and Tolerability of a Fixed Combination of Dry Extracts of Thyme Herb and Primrose Root in Adults Suffering from Acute Bronchitis with Productive Cough. Arzneimittelforschung. https://doi.org/10.1055/s-0031-1296656
  • Watts, C., & rousseau, B. (2012). Slippery Elm, its Biochemistry, and use as a Complementary and
  • Alternative Treatment for Laryngeal Irritation. Journal of Investigational Biochemistry. https://doi.org/10.5455/jib.20120417052415
  • Genena, A. K., Hense, H., Smânia Junior, A., & Souza, S. M. de. (2008). Rosemary (Rosmarinus officinalis): a study of the composition, antioxidant and antimicrobial activities of extracts obtained with supercritical carbon dioxide. Ciência e Tecnologia de Alimentos. https://doi.org/10.1590/S0101-20612008000200030
  • Ministerio de Salud de Argentina. (2015). Bronquitis.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.