Ocet jabłkowy – czy może nam pomóc w odchudzaniu?

· Październik 19, 2017
Ocet jabłkowy może być bardzo pomocny aby pomóc nam zwalczać głód i pokusę do podjadania między posiłkami. To z kolei jest czynnikiem niezmiernie istotnym w zdrowej utracie wagi.

Ocet jabłkowy to produkt o wielu zastosowaniach dla naszego zdrowia i urody. Zawiera całe mnóstwo cennych składników odżywczych i minerałów.

Nic dziwnego zatem, że w dzisiejszych czasach ocet jabłkowy stał się produktem niezwykle „modnym” we wszelkiego rodzaju kuracjach. Okazuje się, że to remedium naturalne może nam również pomóc pozbyć się zbędnych kilogramów.

Ocet jabłkowy – kilka słów o jego właściwościach

Dzięki zawartości kwasu octowego, ocet jabłkowy stanowi doskonały środek oczyszczający nasz układ pokarmowy – zwłaszcza jelita. Pomaga nam również zapobiegać zaparciom.

Bakterie, które powodują u nas powstawanie wzdęć i innych dolegliwości jelitowych nie są w stanie przeżyć kontaktu z octem jabłkowym. Środek ten służy również osobom o spowolnionym trawieniu oraz tendencji do stanów zapalnych jelit.

Ocet jabłkowy pomoże nam uzyskać efekt płaskiego brzucha i poczuć lekkość, pozbywając się uczucia ciężkości po posiłkach.

Kolejną korzyścią płynącą z uwzględnienia tego środka w naszym menu jest fakt, że reguluje on poziom pH naszego organizmu. W taki sposób możemy zwalczyć uczucie wyczerpania, zawroty głowy, kłopotliwe skurcze i inne nieprzyjemne objawy. Ponadto, ocet jabłkowy skutecznie oczyszcza i dostarcza nam cennych soli mineralnych.

Jako efekt, uzyskujemy uczucie lekkości i efektywne oczyszczanie jelit.

Jak pić ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy i pocięte jabłka

Składniki

 • 1 łyżeczka octu jabłkowego (5 ml)
 • 1/2 szklanki wody (100 ml)

Sposób przygotowania

 • To bardzo proste. Wystarczy dodać łyżeczkę octu jabłkowego w połowie szklanki wody, a następnie dokładnie wymieszać. Jeżeli czujemy, że mieszanka ma zbyt ostry smak, możemy dodać nieco miodu lub cukru.
 • Pamiętaj, że jedyny rodzaj octu, jaki można użyć to ocet jabłkowy. Ocet winny nie ma bowiem takich samych właściwości ani korzystnego działania na nasz organizm.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Letnia woda z cytryną na dobry poranek! – 9 korzyści

Kilka zagrożeń związanych z octem jabłkowym

Jeżeli zamierzasz zastosować ocet jabłkowy, musisz pamiętać, że wymaga to nieco ostrożności. Należy sięgać po niego bez przesadzania z ilością i częstotliwością.

Jedną z kwestii, jakie warto wiedzieć jest fakt, że może on zakłócać działanie wielu leków. Może to być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza w przypadku pacjentów chorych na dolegliwości takie jak cukrzyca.

 • Przede wszystkim, jeżeli zamierzasz sięgać po to naturalne remedium, koniecznie musisz rozpuścić ocet w wodzie. W ten sposób załagodzisz jego działanie na Twój organizm.
 • Kwas octowy zawarty w occie jest agresywnie działającym składnikiem. Może być potencjalnie niebezpieczny.
 • Co więcej, środek ten może naruszyć szkliwo zębów. W skrajnych przypadkach, może to wywoływać poparzenia w jamie ustnej oraz w żołądku.
 • Jeżeli wdychamy opary octu jabłkowego, kwas octowy może się dostać do naszych płuc i wywołać poważne poparzenia.

Przeczytaj też artykuł: Wtórne utonięcie u Dzieci

Korzyści z sięgania po ocet jabłkowy

 • Jest to doskonałe uzupełnienie naszej diety. Należy jednak pamiętać, że warto sięgać po niego w sposób zrównoważony.
 • Jak już wspomnieliśmy wcześniej, produkt ten może nam pomóc pozbyć się zbędnych kilogramów.
 • Co ciekawe, pomaga on nam utrzymać uczucie sytości na dłużej. Jeżeli wypijemy łyżeczkę lub dwie przed każdym posiłkiem, zauważymy, że zmniejszy się nasze poczucie głodu. Dzięki temu nie przesadzimy z ilościami zjadanego jedzenia.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Dlaczego chcemy jeść, kiedy nie jesteśmy głodni?

 • Jest to również doskonały produkt służący do dbania o skórę. Ten rodzaj octu pomaga nam nawilżyć skórę i przywrócić jej elastyczność i napięcie.
 • Dzięki zawartości witaminy A, ocet jabłkowy przynosi ulgę w przypadkach przesuszenia skóry.
 • Stanowi on wielkiego sprzymierzeńca osób będących na diecie i narzekających na przesuszenie skóry oraz innych obszarów ciała.

Ocet jabłkowy warto pić na czczo

Gdy nasze ciało spędza dużo godzin w ciągu nocy bez pożywienia, pierwsze, po co sięgniemy, zostanie wchłonięte znacznie szybciej niż inne nasze posiłki. Dlatego też ocet jabłkowy, po który sięgamy na czczo, może okazać się bardzo zdrowy. Warto jednak pamiętać o tym, że należy spożywać go w sposób umiarkowany.

Ocet jabłkowy w butelce

Może zainteresuje Cię również artykuł: Picie wody na czczo – co zmienia w Twoim organizmie?

Oto kilka korzyści, jakie uzyskamy sięgając po ocet jabłkowy na czczo:

 • Pobudza naturalny detoks jelita grubego.
 • Obniża ciśnienie tętnicze, poziom „złego” cholesterolu (LDL) oraz poziom trójglicerydów we krwi.
 • Spożywanie octu jabłkowego na czczo wspomaga również obkurczanie się naczyń krwionośnych, ponieważ podnosi się poziom tlenku azotu w organizmie.
 • Co więcej, to naturalne remedium pomaga nam wyrównać poziom równowagi kwasowo – zasadowej w organizmie. Jest ona konieczna, aby przeciwdziałać zakwaszeniu organizmu spowodowanemu naszymi nawykami żywieniowymi.