Ocet jabłkowy - doskonały kosmetyk do pielęgnacji twarzy

Ocet jabłkowy to naturalny produkt, którego stosowanie na skórę przynosi liczne korzyści. Dzięki wysokiej zawartości kwasów i przeciwutleniaczy, pomaga on m.in. pozbyć się zaskórników i przebarwień.
Ocet jabłkowy - doskonały kosmetyk do pielęgnacji twarzy
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ocet jabłkowy to naturalny produkt, który możemy wykorzystać na wiele sposobów. Choć jest on stosowany głównie w kuchni –nadaje się również doskonale do pielęgnacji skóry, a nawet sprzątania domu.

Coraz więcej osób stosuje ocet jabłkowy w domowych zabiegach kosmetycznych, a ten sposób pielęgnacji skóry polecają nawet gwiazdy słynące ze zdrowej i lśniącej cery.

Ocet jabłkowy to świetne rozwiązanie na wiele problemów ze skórą. Produkt ten ma szeroki wachlarz właściwości, a przy tym jest ogólnie dostępny i kosztuje niewiele, w przeciwności do drogich kosmetyków z aptek lub drogerii.

Dowiedz się dlaczego warto regularnie myć twarz octem jabłkowym orz jak powinien wyglądać taki zabieg.

Zalety mycia twarzy octem jabłkowym

Ocet jabłkowy stosowany do pielęgnacji cery przynosi liczne korzyści ponieważ zawiera on organiczne składniki i przeciwutleniacze, które pomagają oczyścić i zdezynfekować skórę oraz nadać jej naturalny blask.

ocet jabłkowy

Redukuje wydzielanie sebum

Organiczne kwasy zawarte w occie jabłkowym pomagają regulować pH skóry, a tym samym ograniczają produkcję sebum. Dzięki temu pory na twarzy są mniej widoczne, a skóra nabiera świeżego, młodzieńczego wyglądu.

Łagodzi objawy trądziku

Jako że ocet jabłkowy ma właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, stanowi doskonały, naturalny kosmetyk dla osób borykających się z trądzikiem. Jeśli chcesz zapobiegać powstawaniu zaskórników, myj twarz regularnie roztworem zawierającym ocet jabłkowy.

Rozjaśnia plamy starcze i przebarwienia

W occie jabłkowym znajdują się alfa-hydroksykwasy, które złuszczają martwe komórki naskórka, a tym samym pomagają zredukować przebarwienia.

Co więcej, kwasy te stymulują krążenie krwi w skórze oraz jej regenerację.

przebarwienia na twarzy

Łagodzi oparzenia

Zawarte w occie jabłkowym przeciwutleniacze pomagają w regeneracji skóry po oparzeniach, w tym oparzeniach słonecznych.

Roztwór zrobiony na bazie octu jabłkowego ma także właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu chroni poparzony obszar skóry przed infekcjami.

Tonizuje

Roztwór octu i wody można stosować zamiast toniku do twarzy. Gdy cera wchłonie alfa-hydroksykwasy i kwas octowy z tego roztworu, jej pory się zmniejszają, staje się ona bardziej jędrna i nabiera młodszego wyglądu.

Zapobiega infekcjom

Ocet jabłkowy znany jest ze swoich właściwości antybakteryjnych i przeciwwirusowych. Jego regularne stosowanie na skórę to doskonały sposób na ochronę skóry przed infekcjami.

Co ważne– roztwór octu mogą stosować zewnętrznie nawet osoby o wrażliwej cerze i cierpiące na różnorodne alergie.

Jak stosować ocet jabłkowy do mycia twarzy

Pamiętaj, aby do zabiegów na skórę kupić ocet jabłkowy, który jest w 100% organiczny, ponieważ jego rafinowana wersja może zawierać mnóstwo sztucznych składników i nie zapewni tych samych rezultatów.

ocet jabłkowy i jabłka
  • Niepasteryzowany lub filtrowany ocet zawiera naturalne enzymy, pektyny i oligoelementy, które mają niezwykle korzystny wpływ na skórę.
  • Organiczny ocet zazwyczaj można rozpoznać po tym, że na dnie butelki jest on nieco mniej przejrzysty, a jego zapach jest mocniejszy niż w przypadku zwykłego, przetworzonego octu.

Składniki

  • 5 łyżek stołowych organicznego octu jabłkowego (75 ml)
  • 1 szklanka zimnej wody (250 ml)

Sposób przygotowania

  • Rozpuść 5 łyżek octu w szklance wody.

Uwaga : Zawsze przed zastosowaniem octu jabłkowego na skórę należy go rozpuścić w wodzie, ponieważ jego kwasy są zbyt silne i mogą wywołać podrażnienia skóry.

Sposób użycia

  • Wieczorem po usunięciu makijażu i oczyszczeniu cery, opłucz całą twarz przygotowanym roztworem octu i wody.
  • Za pierwszym razem najlepiej jest przeprowadzić próbę na niewielkim obszarze skóry ponieważ każda osoba może mieć inną reakcję na ten produkt, nawet jeśli jest on w pełni naturalny.
  • Jeśli nie zauważysz żadnych niepokojących objawów, umyj całą twarz roztworem octu i wody.
  • Odczekaj 30 minut, a następnie umyj twarz zimną wodą.
  • Powtarzaj ten zabieg przez 5 dni z rzędu, zrób 2 dni przerwy, a następnie powtórz cały cykl.

Jeśli martwisz się, że zabieg pozostawi mocny zapach na twojej cerze, nie przejmuj się. Rozpuszczony w wodzie ocet nie wydziela tak silnego aromatu, a po opłukaniu twarzy wodą na koniec zabiegu charakterystyczny zapach zniknie niemal całkowicie.

Koniecznie wypróbuj ten prosty i skuteczny zabieg, a przekonasz się jak korzystny wpływ na skórę ma zwykły, naturalny ocet jabłkowy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Yagnik, D., Serafin, V., & J Shah, A. (2018). Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression. Scientific reports, 8(1), 1732. doi:10.1038/s41598-017-18618-x
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5788933/
  • Johnston C, et al. (2006). Vinegar: Medicinal uses and antiglycemic effect.
    ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1785201
  • Gopal J, et al. (2017). Authenticating apple cider vinegar’s home remedy claims: Antibacterial, antifungal, antiviral properties and cytotoxicity aspect. DOI:
    10.1080/14786419.2017.1413567

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.