Obrzezanie kobiet zdelegalizowane w Nigerii

Informowanie i edukowanie społeczności o zdrowotnych konsekwencjach tej okropnej praktyki powinno być nadal jednym z priorytetów.

Obrzezanie kobiet to praktyka polegająca na częściowym lub całkowitym usunięciu żeńskich genitaliów, dokładniej – łechtaczki. W wielu kulturach, zwłaszcza wśród rdzennej ludności afrykańskiej, przeprowadzanie tego straszliwego zabiegu trwa od starożytności aż po dziś dzień, gdyż jest uważane za niezwykle ważny obrzęd.

Dzięki wysiłkom ze strony Światowej Organizacji Zdrowia, w ostatnich latach co raz więcej mówi się o konsekwencjach obrzezania, a wiele rządów podjęło działania delegalizujące takie praktyki.

9 czerwca 2015 roku Nigeria, najludniejszy kraj Afryki, w którym żyje 20 milionów kobiet, stała się 23 państwem tego kontynentu, w którym zdelegalizowano obrzezanie dziewczynek. Niestety w 29 innych krajach afrykańskich i azjatyckich obrzęd ten wciąż jest praktykowany.

Czym jest obrzezanie kobiet?

Obrzezanie dziewczynki

Obrzęd ten praktykowany jest na dziewczynkach między 8 a 14 rokiem życia. Zabieg odbywa się najczęściej w obecności matki, w ciemnym pokoju, bez zachowania jakichkolwiek zasad higieny.

Zajmująca się przeprowadzaniem obrzezania kobieta bada genitalia dziewczynki niemal po omacku, a następnie używa małego noża lub innego ostrego przedmiotu – na przykład żyletki – do całkowitego lub częściowego usunięcia łechtaczki, warg sromowych mniejszych i większych. Ta okrutna ,,operacja” może trwać nawet 15 minut.

W takich warunkach, bez znieczulenia ani środków odkażających, dochodzi do przerażających scen i okaleczenia. Słychać płacz i krzyk dziewczynki, podczas gdy na zewnątrz jej rodzina świętuje fakt, że właśnie stała się kobietą.

Po przeprowadzonym zabiegu, rozpoczynają się poszukiwania kandydata na męża, który zaoferuje odpowiednie wiano w zamian za młodą kobietę. Oczywiście do małżeństwa dojdzie tylko pod warunkiem, że dziewczynka przeżyje możliwe komplikacje i zakażenie po usunięciu tak ważnej części kobiecego ciała.

Kobieta z nożykiem

Bardzo wiele dziewczynek umiera na skutek krwotoku, częste są też przypadki zgonu lub komplikacji związanych z przeżytym bólem i traumą. Bardzo częste są zakażenia i infekcje, co nie dziwi biorąc pod uwagę brak jakichkolwiek wymogów sanitarnych.

Światowa Organizacja Zdrowia od lat domaga się powszechnej delegalizacji tego obrzędu, gdyż obrzezanie kobiet nie jest w żaden sposób uzasadnione względami medycznymi, a najczęściej jest wykonywane jedynie w celu pozbawienia kobiety możliwości odczuwania przyjemności seksualnej.

Jakby tego było mało, obrzezanie wywołuje takie komplikacje jak krwotok, nietrzymanie moczu, torbiele, infekcje, bezpłodność czy problemy z donoszeniem ciąży i porodem.

Przerażające statystyki

Szacuje się, że co minutę zostają obrzezane cztery dziewczynki poniżej 15 roku życia. Dane publikowane przez organizacje pozarządowe mówią o 137 milionach obrzezanych kobiet na całym świecie.

Mimo licznych protestów i ciągłej walki o zakazanie tego procederu, uważa się, że w 29 krajach Afryki i Azji, do roku 2030 zostanie obrzezanych kolejne 86 milionów dziewczynek.

Narzędzia do obrzezania

Niestety nawet w państwach, gdzie obrzezanie jest zakazane prawnie, nie oznacza to całkowitego uporania się z problemem. Wiele społeczności nadal praktykuje ten obrzęd, dlatego tak ważne jest ciągłe edukowanie i informowanie o konsekwencjach obrzezania.

Tytaniczna praca WHO i innych organizacji daje pewne rezultaty – czego dowodem jest na przykład zmiana prawa w Nigerii.

Nie można jednak zaprzestać szerzenia wiedzy i świadomości, nie chodzi bowiem o ingerowanie w kulturę i tradycję, ale o życie milionów dziewczynek i kobiet.

WIĘCEJ DLA CIEBIE