Obrzęki: poznaj naturalne metody leczenia

Siedzący tryb życia, nadmierne spożycie soli, zażywanie określonych leków lub problemy z układem limfatycznym mogą powodować obrzęki. Poznaj naturalne metody radzenia sobie z tą dolegliwością.
Obrzęki: poznaj naturalne metody leczenia
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Obrzęki pojawiają się, gdy w tkankach ciała gromadzą się płyny. Najczęściej występują na nogach, kostkach i stopach, chociaż inne części ciała również są na nie narażone. W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci kilka naturalnych metod leczenia tej uciążliwej dolegliwości.

Czym są obrzęki i dlaczego się pojawiają?

Płyny naturalnie gromadzą się w tkankach, aby ułatwić funkcjonowanie narządów. Problemy zaczynają się, gdy w przestrzeniach pozakomórkowych znajdzie się ich nadmierna ilość. Z powodu grawitacji ten nadmiar płynów jest “zatrzymywany” np. w kończynach dolnych, stąd inna nazwa tego schorzenia – retencja płynów.

Najczęstsze przyczyny zatrzymania płynów to:

  • Nadmierne spożycie sodu lub niektórych leków (takich jak doustne środki antykoncepcyjne)
  • Oparzenia słoneczne lub siedzący tryb życia
  • Niewydolność serca lub choroby wątroby i nerek
  • Ciąża, menopauza lub miesiączka
  • Problemy z węzłami chłonnymi

Obrzęki mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak spadek ciśnienia krwi, niedrożność układu limfatycznego lub utrata  zdolności tkanek do przetwarzania płynów.

Istnieją różne rodzaje obrzęków. Mogą być zimne lub ciepłe w dotyku, a opuchlizna może być ogólna (wszystkie tkanki i narządy) lub miejscowa (na przykład na nogach lub kostkach).

Porady jak naturalnie leczyć obrzęki

Jeśli cierpisz z powodu obrzęków, musisz zmienić niektóre przyzwyczajenia. Pierwszym krokiem powinno być zwiększenie spożycia wody.

Picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie to nie tylko popularny slogan czy chwilowa moda to właśnie tyle Twoje ciało potrzebuje do przetwarzania toksyn i utrzymywania prawidłowych funkcji węzłów chłonnych.

Kiedy Twój organizm nie jest odpowiednio nawodniony, zatrzymuje dostępną wodę w tkankach – szczególnie w nogach. Obserwuj kolor moczu, aby dowiedzieć się czy stopień nawodnienia jest prawidłowy. Jeśli mocz ma jasny kolor oznacza to, że układ moczowy pracuje prawidłowo i organizm jest oczyszczany z toksyn.

Po drugie dobrze jest ograniczyć spożycie soli. Nadmiar sodu w organizmie jest jedną z głównych przyczyn zatrzymywania płynów. Możesz zastąpić ją innymi przyprawami i ziołami. Należy także unikać jedzenia słonych, przetworzonych lub smażonych potraw.

Naturalne zabiegi lecznicze

Oto kilka środków zaradczych, które mogą być pomocne, gdy cierpisz na obrzęki:

1. Siemię lniane

Siemię lniane posiada liczne właściwości zdrowotne i dostarcza organizmowi potrzebnych składników odżywczych. Może być również skuteczne w leczeniu obrzęków. Wystarczy zmielić nasiona i posypać nimi przygotowywane potrawy. Warto również wybierać olej lniany do sałatek.

siemię lniane na obrzęki

2. Kolendra

To aromatyczne zioło powinno zawsze być obecne w Twojej kuchni, ponieważ dodaje orientalnego smaku potrawom. Ta roślina ma również kilka interesujących właściwości leczniczych. Kolendra stymuluje pracę nerek i pomaga w oczyszczeniu organizmu.

Możesz dodawać świeżą kolendrę do sałatek i potraw warzywnych lub przygotować napar z nasion tej rośliny.

Składniki

  • 1/2 łyżki stołowe nasion kolendry (5 g)
  • 1 szklanka wody (250 g)

Przygotowanie

  • Zagotuj wodę w rondlu.
  • Doprowadź do wrzenia i dodaj nasiona kolendry.
  • Gotuj przez 10 minut i zdejmij z ognia.
  • Zaczekaj 10 minut, aż się zaparzy i odcedź płyn.
  • Pij gorący napar, najlepiej na czczo.

3. Olej z gorczycy

Tego składnika możesz używać miejscowo. Wykorzystaj olej z gorczycy do masażu obszarów na których wystąpiły obrzęki. Weź kilka kropel olejku i rozcieraj w dłoniach, aby go rozgrzać. Następnie okrężnymi ruchami wcieraj w dotknięte miejsca.

Pomoże to pobudzić krążenie i układ limfatyczny, redukując nadmiar płynu zmagazynowanego w tkankach miękkich. Ten zabieg będzie idealny, gdy wrócisz do domu z pracy po długich godzinach spędzonych przed komputerem.

Olej z gorczycy stosowany jako masaż na obrzęki

4. Czosnek

To “super jedzenie” powinno znaleźć się w każdej kuchni nie tylko ze względu na swoje walory smakowe, ale także właściwości lecznicze. Czosnek jest bardzo skutecznym środkiem moczopędnym, który zmniejsza obrzęki, szczególnie w nogach i stopach.

Zalecamy spożywanie surowego czosnku każdego ranka. Nie musisz rozgryzać ząbka, możesz pokroić go na małe kawałki  i wypić z wodą, jakby to była tabletka. Inną opcją jest oczywiście dodawanie go do sałatek, zapiekanek, warzyw, zup i innych dań.

5. Mniszek lekarski

Jest to wspaniały naturalny środek moczopędny i oczyszczający. Stymuluje krążenie i promuje eliminację płynów. Najlepszym sposobem na skorzystanie z jego właściwości jest sporządzenie z niego naparu.

Mniszek lekarski na obrzęki

Składniki

  • 1 łyżka mniszka lekarskiego (10 gramów)
  • 1 szklanka wody (250 gramów).

Przygotowanie

  • Doprowadź wodę do wrzenia.
  • Dodaj mniszek lekarski i gotuj przez 10 minut.
  • Zdejmij z ognia i pozostaw do zaparzenia na 15 minut.
  • Odcedź napar i wypij. Możesz dodać miód lub cytrynę, aby zniwelować gorzki smak rośliny.

6. Ocet jabłkowy

Ten produkt, oprócz dodawania go do sałatek i innych dań, może posłużyć jako stosowany miejscowo tonik na części ciała dotknięte obrzękiem. Wystarczy namoczyć bawełnianą ściereczkę w occie i delikatnie wcierać w nogi. Ruch musi być od dołu do góry (wbrew grawitacji), aby spowodować usunięcie płynów wraz z moczem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.