Obrzęk – najważniejsze informacje

Obrzęk może być objawem wielu schorzeń, od problemów z krążeniem po układ pokarmowy lub nerki, dlatego wymaga konsultacji ze specjalistą.
Obrzęk – najważniejsze informacje

Ostatnia aktualizacja: 08 stycznia, 2019

Obrzęk jest stanem przewlekłej opuchlizny spowodowanej zatrzymywaniem płynów w tkankach ciała. Nie jest to jednak choroba sama w sobie, lecz objaw innych problemów zdrowotnych, jak np. problemów z krążeniem, a także nieprawidłowej pracy układu pokarmowego lub nerek.

Obrzęk oznacza zatrzymywanie płynów ustrojowych w otrzewnej (rodzaju błony półprzepuszczalnej otaczającej organy umieszczone w jamie brzusznej i klatce piersiowej). Najczęściej występuje w górnej części ciała, ale w przypadku niektórych schorzeń może pojawić się w okolicy kostek, przegubów, a nawet szyi.

Dowiedz się więcej o obrzęku w dalszej części artykułu!

Obrzęk – niezwykle istotny sygnał ostrzegawczy

Zlekceważenie widocznych objawów może doprowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania ważnych narządów, takich jak serce, wątroba, czy też płuca, ponieważ opuchlizna wywiera dodatkowy nacisk na wymienione narządy i zmniejsza dostępną dla nich przestrzeń wewnątrz organizmu.

Obrzęk występuje także w dolnej części ciała, lecz nie powoduje zmiany barwy skóry ani też nie wywołuje uczucia bólu.

Gdy już wystąpi opuchlizna, należy skupić się na zlokalizowaniu źródła problemu. Jednym z możliwych powodów może być niewydolność układu krążenia, zwłaszcza serca. A to dlatego, że zmiana rytmu serca może wywołać zatrzymanie płynów w organizmie.

W takim przypadku obrzęk najczęściej pojawia się w kończynach.

Serce

Obrzęk może być również wywołany chorobą płuc, czego zauważalnym objawem jest także kaszel. Gdy już w określonej części ciała pojawi się stały obrzęk, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Stosunkowo często terapia polega na podawaniu leków moczopędnych pozwalających pozbyć się nadmiaru płynów z organizmu poprzez oddawanie moczu.

Inną częstą przyczyną występowania obrzęków są choroby nerek. Niewydolność nerek przekłada się na utratę zdolności do filtrowania wody znajdującej się we krwi i w rezultacie organizm produkuje mniejsze ilości moczu.

Choroba nerek może prowadzić do postępującego obrzęku kończyn będącego jednym z najbardziej widocznych objawów.

Nerki

Nie zapomnij!

Schorzenie to może dotknąć każdą osobę, a jego leczenie będzie zależeć od rodzaju obrzęku, jaki u Ciebie wystąpił. Może to być oznaka poważnego problemu ze zdrowiem. Obrzęk wywołany jest przez krytyczne schorzenia, takie jak niewydolność serca lub nerek będące głównymi przyczynami powstawania obrzęków.

Obrzęk nogi

Choroby te wymagają natychmiastowej uwagi, ponieważ ich zlekceważenie może doprowadzić do śmierci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hansdorfer-Korzon Katedra Klinika Rehabilitacji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, R., Hansdorfer-Korzon, R., & Burakowska, A. (2010). zmiany w obrębie skóry. Forum Medycyny Rodzinnej.
  • Krukowska, J., Terek, M., Macek, P., & Woldańska-Okońska, M. (2010). Metody redukcji obrzȩku limfatycznego u kobiet po mastektomii. Fizjoterapia. https://doi.org/10.2478/v10109-010-0075-y

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.