Nomofobia: całkowite uzależnienie od telefonu

Czy jesteś uzależniony od swojego telefonu? Pomimo iż, wydaje Ci się że jesteś bardziej związany z ludźmi dzięki temu, prawda jest zupełnie inna, całkowicie Cię to izoluje. Dzieje się tak, ponieważ zastępujemy prawdziwą rozmowę i kontakt z ludźmi rozmowami przez telefon. 
Nomofobia: całkowite uzależnienie od telefonu

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Nomofobia… czy słyszałeś o uzależnieniu od swojego telefonu? Czy stajesz się nerwowy, gdy kończy się bateria w telefonie? Nosisz ze sobą ładowarkę albo powerbank na wypadek, gdyby padła Ci bateria? Jeśli odpowiedziałeś pozytywnie na wszystkie te pytania, to oznacza że możesz cierpieć z powodu Nomophobii.

Nie można zaprzeczyć że, technologie uczyniły nasze życie o wiele łatwiejszym. Jednakże, używanie ich w niewłaściwy sposób może zmienić coś, co było pozytywnym odkryciem w duży problem.

Mimo że, niewiele osób faktycznie cierpi z powodu uzależnienia od swoich telefonów, prawdą jest że posiadamy wiele niezdrowych nawyków, które mogą nas w przyszłości doprowadzić do uzależnienia, jakim jest nomofobia.

Nomofobia –skąd mam wiedzieć, czy jestem uzależniony?

Uzależnienie od telefonu nie pojawia się z dnia na dzień.

Jest to raczej wynik wielu niezdrowych nawyków. Bez wątpienia bardzo popularny jest nawyk przeglądania rzeczy w telefonie za każdym razem, gdy znajdziemy się w niekomfortowej sytuacji.

W niektórych przypadkach telefon staje się naszym towarzyszem. Pomaga nam czuć się mniej samotnie w sytuacjach, gdy nie mamy nikogo ze sobą. Może to nastąpić, gdy jedziemy autobusem lub czekamy na kogoś w restauracji.

dziewczyna w kawiarni z telefonem

Jednakże może się to pogłębić i całkowicie uzależnić nas od używania telefonu w niekomfortowych sytuacjach i chwilach stresu. Może to sprawić, że sprawdzamy nasze wiadomości i maile nawet, gdy nic nie dostaliśmy i odpowiadać na wszystko, co dostajemy tylko po to, by go użyć.

Z tymi przesłankami możemy ustalić pewne parametry, które pomogą Ci uświadomić sobie czy cierpisz na nomofobię:

  • Odruchowo sprawdzasz ciągle, czy ktoś napisał.
  • Kiedy bateria w Twoim telefonie się wyczerpie lub nie masz połączenia z internetem, wpadasz w panikę, ponieważ czujesz się odizolowany od świata.
  • Jesteś pierwszą osobą, która zamieszcza posty o tym, co myślisz, robisz i jakie masz plany.
  • Jesteś również świadom ilości polubień Twoich postów. Sprawia to, że jeszcze chętniej i częściej je umieszczasz.
  • Czasami wydaje Ci się że usłyszałeś dźwięk przychodzącej wiadomości, ale gdy sprawdzasz telefon okazuje się że nie masz żadnych wiadomości.
  • Gdy jesteś z przyjaciółmi, zawsze masz telefon w ręku. Czasami nie jesteś w stanie brać udziału w rozmowie, gdyż już prowadzisz jedną przez telefon.

Jesteśmy bardziej połączeni, ale również bardziej samotni

Powodem tego, że cierpisz na nomofobię jest fakt, iż czujesz potrzebę uczestniczenia w połączeniu, jakie daje Ci technologia.

Nie ma znaczenia, czy Twoi bliscy są na drugim końcu świata. Dzięki jednej szybkiej wiadomości, telefonowi lub video chatowi możesz się z nimi skontaktować bez żadnych barier!

Jednakże, pomimo bycia bardziej połączonym czujemy się również bardziej odizolowani.

mężczyzna spogląda w telefon - nomofobia

W dzisiejszych czasach nie trzeba wychodzić z domu, by znaleźć partnera czy nawet by zrobić zakupy. Jeśli na dodatek pracujesz z domu nawet nie musisz się martwić wychodzeniem z domu.

Jednakże czy życie przeżywane przez technologię można nazwać prawdziwym życiem? Czy telefon można zastąpić rozmową twarzą w twarz?

Nomofobia sprawia, że żyjemy życiem, które nie jest prawdziwe

Ludzie cierpiący na nomofobię cały czas umieszczają posty dotyczące swojego życia i są bardzo zależni od ludzi wokół siebie.

Jednakże, to co widzisz, nie zawsze jest prawdziwe.

  • Wiele par które umieszcza idealne, pełne szczęścia zdjęcia zazwyczaj przechodzi trudny okres w swoim związku.
  • Ten kolega który nigdy nic nie robi ze swoim życiem, lecz umieszcza cytaty pełne pozytywnej energii, może cierpieć na ciężką depresję.

To, co widzimy w mediach społecznościowych jest tym, co ludzie chcą, żebyśmy zobaczyli. Co się naprawdę kryje za tymi postami?

Mężczyzna z telefonem w łóżku - nomofobia

Kiedy osoba cierpi na nomofobię,  zawsze będzie porównywać swoje życie z życiem innych.  Ta osoba będzie się czuła źle, ponieważ inni zwiedzają świat, mają dobrą prace i wiodą ciekawe życie, a ona siedzi na kanapie i przegląda media społecznościowe.

To, co tam oglądają może być całkowicie prawdziwe, ale istnieje też szansa że zdjęcia są zrobione w Photoshopie, ściągnięte z internetu lub zrobione wiele lat wcześniej.

Ktoś, kto choruje na nomofobię bardzo cierpi. Jeśli nie przezwyciężymy swojego uzależnienia od telefonu, mogą pojawić się silne ataki lękowe oraz stres, a to wszystko może doprowadzić do depresji.

Powinniśmy przestać polegać na naszych telefonach. Nie możemy w pełni doświadczyć życia poprzez urządzenie elektroniczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barrios-Borjas, Dayara Alejandra, Bejar-Ramos, Valeria Andrea, & Cauchos-Mora, Vania Soledad. (2017). Uso excesivo de Smartphones/teléfonos celulares: Phubbing y Nomofobia. Revista chilena de neuro-psiquiatría55(3), 205-206. https://dx.doi.org/10.4067/s0717-92272017000300205
  • Peñuela Epalza, Martha, Paternina Del Río, Juan, Moreno Santiago, Diana, Camacho Pérez, Laura, Acosta Barrios, Laura, & De León De León, Laura. (2014). El uso de los smartphones y las relaciones interpersonales de los jóvenes universitarios en la ciudad de Barranquilla (Colombia). Revista Salud Uninorte30(3), 335-346. Retrieved February 17, 2019, from http://www.scielo.org.co/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0120-55522014000300008&lng=en&tlng=es.
  • Ramos-Soler, I., & López-Sánchez, C., & Quiles-Soler, M. (2017). ADAPTACIÓN Y VALIDACIÓN DE LA ESCALA DE NOMOFOBIA DE YILDIRIM Y CORREIA EN ESTUDIANTES ESPAÑOLES DE LA EDUCACIÓN SECUNDARIA OBLIGATORIA. Salud y drogas, 17 (2), 201-213.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.