Nocne ataki paniki: przyczyny i leczenie

Niezależnie od tego, czy przyczyny są medyczne czy też może tkwią w naszej psychice, jeżeli zdarzyły nam się nocne ataki paniki, należy zgłosić to naszemu lekarzowi, aby mógł on podjąć odpowiednie kroki.
Nocne ataki paniki: przyczyny i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 02 maja, 2020

Nocne ataki paniki to zjawisko przerażające dla osoby, której się przydarzają. Atak taki może pojawić się znienacka, w środku nocy, a towarzyszy mu uczucie duszenia się, tachykardia oraz nadmierna potliwość połączona z uczuciem ciepła lub zimna.

Z klinicznego punktu widzenia, nocne ataki paniki pojawiają się często u osób, które przechodzą przez stany lękowe również w ciągu dnia.

W porównaniu jednak z atakami dziennymi, nocne ataki paniki są znacznie bardziej przerażające dla samego pacjenta.

Warto tutaj wspomnieć o pewnym fakcie naukowym. Otóż okazuje się, że nocne ataki paniki mogą się pojawić aż u 10% osób cierpiących na stany lękowe i u ludzi prowadzących stresujący, pełen pośpiechu styl życia.

Bywa jednak, że pewne osoby są na nie bardziej podatne z powodu czynników osobistych oraz uwarunkowań medycznych.

W niektórych przypadkach – zwłaszcza, gdy problem staje się chroniczny – może to doprowadzić do poważnych konsekwencji.

W dalszej części artykułu podamy Ci więcej danych.

Nocne ataki paniki – komu mogą się przydarzyć?

Nocne ataki paniki to nadal w naszym społeczeństwie pewnego rodzaju tabu. Jest tak do tego stopnia, że wielu ludzi nigdy nawet nie słyszało tego terminu.

Kobieta płacze

Gdy myślimy o stanach lękowych, zwykle wyobrażamy sobie osobę będącą sparaliżowaną strachem zmagającą się z tachykardią podczas dnia. Często wywołane jest to jakimś stresującym wydarzeniem, czymś, co wywołało strach lub innym czynnikiem.

W nocy zazwyczaj czujemy się bezpieczni. Bo czy może być bardziej przytulne miejsce, niż własne łóżko? Trudno nam wyobrazić sobie, że tego typu objawy lęku mogłyby się pojawić właśnie w takich okolicznościach. Nocne ataki lęku są jednak znacznie bardziej powszechne, niż by się nam mogło wydawać.

Kto jest na nie najbardziej podatny?

  • Pacjenci cierpiący na ataki paniki występujące również w ciągu dnia.
  • Osoby znajdujące się pod dużą presją psychiczną i emocjonalną.
  • Pacjenci cierpiący na nadczynność tarczycy lub jej niedoczynność.
  • Osoby cierpiące na bezdech senny.
  • Co ciekawe, nocne ataki paniki są częstsze również u osób cierpiących na refluks żołądkowy.
  • Ludzie, którzy właśnie przeżyli jakieś traumatyczne wydarzenie: utrata bliskiej osoby, przeżycie wypadku bądź bycie świadkiem tego typu wydarzenia…

 

Nocny atak paniki – jakie są jego objawy?

Nocne ataki paniki pojawiają się zazwyczaj w fazie snu znanej jako nREM. Czyli dokładnie wtedy, kiedy śpimy głębiej i – o ironio – jesteśmy znacznie bardziej odprężeni. Bardzo często atak zaczyna się około godziny 2:00 nad ranem.

Nocny atak paniki
  • Przebudzenie następuje nagle i gwałtownie. Jak gdyby coś uruchamiało w nas mechanizm wybudzający, brutalnie wyrywający nas ze snu.
  • Przebudzeniu temu towarzyszy silne, nieodparte uczucie intensywnego strachu, paniki oraz nieuchronnie zbliżającej się, nieokreślonej tragedii.
  • Pojawia się również uczucie duszności, tachykardia czyli przyśpieszone bicie serca oraz pocenie się.
  • Osoba odczuwa, że cała sytuacja trwa bardzo długo. Okazuje się jednak, że epizody trwają zwykle krótko – od 15 do około 20 minut.

Trzeba zaznaczyć, że nocne ataki paniki są zwykle znacznie ciężej przechodzone przez pacjentów, niż te, które dotykają ich w ciągu dnia.

Pojawiają się znikąd, podczas, gdy spokojnie śnimy, wyrywając nas z nocnego odpoczynku i oblewając gwałtownie lodowatym, trzeźwiącym wiadrem strachu.

Brak kontroli w tej sytuacji jest olbrzymi, właściwie nie ma żadnej kontroli. Przerażenie, jakie wywołuje atak paniki wywołuje w nas jeszcze większy strach i przerażenie. To z kolei napędza przerażenie… I koło się zamyka.

Może zainteresuje Cię również artykułNocne duszności – 5 koktajli aby się ich pozbyć

Nocne ataki paniki – jak stawić im czoła oraz zmniejszyć intensywność?

Jak już wspomnieliśmy w początkowej części artykułu, nocne ataki paniki pojawiają się z różnych powodów. Możemy jednak wyróżnić dwie główne grupy przyczyn: medyczne i psychologiczne.

Ataki paniki z przyczyn medycznych

Gwałtowne i wyczerpujące ataki paniki, która łapie nas w nocy mogą być wywołane problemami z funkcjonowaniem tarczycy, bezdechem sennym oraz refluksem żołądkowym.

Kobieta w łóżku cierpi na bezsenność

W takim przypadku warto zastosować następujące strategie:

  • Należy przede wszystkim poinformować naszego lekarza o tym, co się dzieje.
  • Następnie należy podjąć leczenie odpowiednio dobrane do rodzaju naszej choroby: problemy z tarczycą, refluks żołądkowy
  • Wprowadzić w czyn wskazania lekarza mające na celu zapadnięcie w lepszy, bardziej regenerujący sen.
  • Zbadać, czy przyjmowane przez nas lekarstwa nie wpływają negatywnie na jakość naszego snu.
  • Należy również postarać się prowadzić bardziej aktywny tryb życia. Ćwiczenia fizyczne są doskonałym środkiem regulującym ataki paniki.
  • Po nocnym ataku paniki zaleca się wstanie z łóżka i zajęcie się czymś niezobowiązującym i niewymagającym wysiłku: poukładanie czegoś, umycie zębów, uczesanie włosów…
  • Nie jest najlepszym sposobem oglądanie telewizji ani kąpiel, ponieważ czynności te mogą utrudnić szybkie zasypianie.

Ataki paniki spowodowane czynnikami psychologicznymi lub emocjami

  • Przede wszystkim musisz ustalić, co wywołuje u Ciebie nocne ataki paniki – jaki masz emocjonalny problem i co jest “spustem” dla tych epizodów.
  • Warto nauczyć się radzić sobie ze skomplikowanym światem własnych emocji korzystając przy tym z pomocy specjalisty oraz stosując techniki stawiania czoła tego typu trudnościom.
  • Przed snem korzystaj z technik oddechowych i technik relaksacyjnych.
  • W radzeniu sobie z tego typu emocjami bardzo pomaga mindfulness.
  • Dużą pomocą może być również joga.
  • Doskonałym odpoczynkiem i sposobem na poradzenie sobie z tego typu zaburzeniami jest pływanie, taniec bądź spacery na łonie natury.

Podsumowując, jeżeli pojawiły się u Ciebie zaburzenia snu bądź jakiekolwiek nocne ataki paniki, nie zwlekaj z poinformowaniem o tym Twojego lekarza.

Musisz poznać przyczynę i postarać się ją rozwiązać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mario R. Garcia Palmieri. Lo Que Debes Saber Sobre Tu Salud. La Editorial, UPR, 2000.
  • Pablo Manzano. Temperamento y Personalidad – Libros Ilustrados. SteelBrush, 2014.
  • JP Nicolais. Soluciones Simples a los Trastornos del Sueño: Cómo Sacar Provecho de Sus Sueños. Alchemy Solutions LLC, 2014.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.