Niezrównoważona dieta a ciągłe uczucie zmęczenia

Istnieją pewne produkty, które przyczyniają się do powodowania uczucia zmęczenia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego – niezależnie od naszych codziennych czynności.
Niezrównoważona dieta a ciągłe uczucie zmęczenia
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Jeśli odczuwasz ciągłe zmęczenie, nie masz energii lub miewasz problemy z koncentracją w ciągu dnia, może to być spowodowane wieloma czynnikami, m.in.: stresem, niewystarczającym odpoczynkiem, siedzącym trybem życia. Jednym z kluczowych prowodyrów jest niezrównoważona dieta.

Niezrównoważona dieta, zawierająca zbyt dużo tłuszczu i rafinowanych cukrów może prowadzić do fizycznego i psychicznego zmęczenia. Źle zbilansowana dieta jest przede wszystkim uboga w składniki odżywcze, czyli witaminy i minerały, które są niezbędne dla naszego zdrowia.

Niezrównoważona dieta, czyli potęgowanie uczucia zmęczenia i wyczerpania

Nadmiar kalorii i zbyt duże porcje wymagają nadmiernej pracy układu trawiennego i zmuszają nasze ciało do większej mobilizacji podczas procesu trawienia. Oznacza to znacznie większy wydatek energetyczny, co może skutkować zmęczeniem, sennością.

Niezrównoważona dieta. Pokarmy powodujące zmęczenie.

Żywność, która często prowadzi do zmęczenia:

Przetworzone produkty

Zazwyczaj są idealne w smaku, ale niestety zawierają dużo mąki, soli, cukru – nie wspominając o całej reszcie dodatków. Nasze ciało musi bardzo ciężko pracować, aby je strawić, co oznacza, że ​​dłuższy proces trawienia i większy wydatek energetyczny.

Węglowodany

Podczas gdy węglowodany, czyli biały chleb, makarony i ciasteczka mogą dostarczyć Ci chwilowego zastrzyku energii, po upływie chwili pojawi się senność, letarg i zmęczenie.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Czy można jeść węglowodany na kolację i nie tyć?

Cukier rafinowany

Spożywanie słodkich pokarmów powoduje, że trzustka pompuje insulinę. Insulina powoduje skok energii, ale taki, który niezwykle szybko spada. Dokładnie tak samo się dzieje w przypadku słodkich wypieków, ciast, czekolad i lodów.

Substancja ta powoduje nadpobudliwość, ponieważ jest stymulantem. Pobudza ciało, ale nie należy jej nadużywać. Cukier spożywany w nadmiernych ilościach może prowadzić do bezsenności, zmęczenia a u niektórych osób może nawet powodować problemy trawienne.

Alkohol

To naturalny środek uspokajający dla układu nerwowego. Spożywanie alkoholu wpływa na neuroprzekaźniki, spowalniając sygnały nerwowe w czasie, w którym docierają do mózgu. Picie alkoholu, niestety tylko zwiększa zmęczenie.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Niepijący alkoholicy i ich problemy

Odwodnienie

Picie wody jest kluczowe, aby nawadniać ciało. Objawami odwodnienia są: bóle głowy, trudności w koncentracji i ociężałość.

Wybieraj produkty ostrożniej. Postaw na produkty, które mają więcej składników odżywczych, witamin i przeciwutleniaczy, aby pomóc w trawieniu i generować energię, której potrzebujesz do wykonywania codziennych czynności i zadań.

Jakie pokarmy pomogą odnaleźć równowagę?

Pokarmy, które pomagają organizmowi odnaleźć odpowiednią równowagę to produkty bogate w składniki odżywcze, które zapewniają stabilną energię, pomagają zwalczać zmęczenie i utrzymują aktywny układ nerwowy.

Produkty pełnoziarniste.

Niektóre przykłady tego rodzaju żywności:

  • Produkty pełnoziarniste, takie jak: owies, ryż, proso, żyto.
  • Rośliny strączkowe są doskonałym źródłem węglowodanów, zawierają także dużo białka, błonnik oraz liczne witaminy i minerały.
  • Warzywa, szczególnie zielone, są bogate w magnez, wapń i śladowe ilości innych pierwiastków.
  • Nasiona i orzechy, które mają wysokie stężenie niezbędnych kwasów tłuszczowych, takich jak omega 3 i 6. Niektóre przykłady to: nasiona dyni, nasiona lnu, orzechy włoskie, nasiona słonecznika i migdały.
  • Owoce, które są świetnymi źródłami energii. Owoce to tak zwane cukry proste, ale są również źródłem wysokiej jakości błonnika, wody i całej gamy witamin i minerałów; są łatwe w trawieniu.

Niezrównoważona dieta ma wpływ nie tylko na zmęczenie fizyczne, ale i emocjonalne

Zmęczenie to nie tylko problem fizyczny. Może również przyczynić się do wyczerpania emocjonalnego, które ograniczy Twoją zdolność do wykonywania jakichkolwiek czynności, co z kolei będzie miało odniesienie na tle społecznym. Może być powiązane z różnymi objawami, takimi jak stres i depresja.

Zmęczony chłopak.

Oprócz zrównoważonej diety istnieją inne zalecenia dotyczące zapobiegania lub przezwyciężania zmęczenia zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego.

  • Jedz śniadanie.To najważniejszy posiłek dnia, który dobrze zbilansowany zapewni ci energie przez cały ranek. Jedną z opcji śniadaniowych jest miseczka płatków owsianych z  owocami.
  • Poszukaj sposobów na zmniejszenie stresu. Spowoduje to również obniżenie poziomu kortyzolu.
  • Przesypiaj od 7 do 9 godzin na dobę.
  • W ciągu dnia zadbaj o aktywność fizyczną lub znajdź hobby, które pomoże Ci się odprężyć i zmniejszyć poziom stresu.
  • Uwzględnij suplementy pobudzające, takie jak żeń-szeń lub mleczko pszczele. Zawierają mnóstwo witamin i minerałów, ponadto mają doskonałe właściwości przeciwutleniające.
  • Pij herbaty, które pomogą pobudzić Twoje ciało. Możesz na przykład spróbować herbat miętowych lub cynamonowych.
  • Rób sobie 30-minutowe przerwy – taki krótki odpoczynek pomoże zregenerować siły. Jeśli możesz, zdrzemnij się po obiedzie.
  • Nie bądź dla siebie zbyt wymagający ani nie wywieraj na siebie z byt dużej presji. Bądź elastyczny i pobłażaj sobie w różnych dziedzinach życia.
  • Przejrzyj się bliżej swoim priorytetom i pamiętaj o swoich osobistych potrzebach. Nie spychaj ich na dół listy.
  • Umów się na spotkanie z psychologiem, jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy depresji lub jeśli nie będziesz w stanie przezwyciężyć osobistych konfliktów. Często profesjonalna pomoc może pomóc w znalezieniu idealnych rozwiązań.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Stanhope KL., Sugar conumption, metabolic disease and obesity: the state of the controversy. Crit Rev Clin Lab Sci, 2016. 53 (1): 52-67.
  • Venkataraman A., Kalk N., Sewell G., Ritchie CW., et al., Alcohol and alzheimer’s disease does alcohol dependence contribute to beta amyloid deposition, neuroinflammation and neurodegeneration in alzheimer’s disease? Alcohol Alcohol, 2017. 52 (2): 151-158.
  • McLellan TM., Caldwell JA., Lieberman HR., A review of caffeine’s effects on cognitive, physical and occupatoinal performance. Neurosci Biobehav Rev, 2016. 71: 294-312.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.