Niewydolność nerek - 8 wczesnych objawów

Niektóre z tych objawów mogą nie być powodem do niepokoju. Zawsze warto więc udać się do lekarza, by ustalić źródło zaburzeń pracy nerek.
Niewydolność nerek - 8 wczesnych objawów

Ostatnia aktualizacja: 08 października, 2018

Czy wiesz, że niewydolność nerek to bardzo poważna choroba? Zdrowie tego parzystego narządu powinno być dla nas priorytetem! Są to bowiem organy odpowiedzialne za oczyszczanie organizmu z toksyn i wydalanie ich wraz z moczem. Co więcej, od funkcjonowania nerek zależy także poziom sodu, wapnia i wielu innych substancji w naszym ciele.

Niewydolność nerek stanowi więc poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Bardzo ważne jest jak najszybsze postawienie diagnozy. Często jednak nie zwracamy uwagi na pozornie błahe symptomy, które mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych.

Koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i poznaj 8 wczesnych objawów niewydolności nerek. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Niewydolność nerek – poznaj przyczyny choroby

Nerki są umiejscowione po obydwu stronach kręgosłupa, za żołądkiem i pod wątrobą. Narząd ten każdego dnia filtruje od 120 do 125 litrów krwi, usuwając z niej toksyny. Czasami jednak w naszym organizmie szkodliwych substancji jest tak dużo, że nerki nie nadążają z ich usuwaniem.

W konsekwencji zaburzona zostaje większość procesów zachodzących w organizmie, co może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych i może nawet stanowić zagrożenie dla naszego życia.

Największym problemem jest jednak fakt, iż większość z nas nie wie, jak rozpoznać niewydolność nerek, by w porę zacząć działać.

Im więcej mija czasu, tym trudniej jest przeprowadzić skuteczne leczenie, a komplikacje i konsekwencje zaburzeń w funkcjonowaniu nerek mogą być bardzo poważne. Czytaj dalej i poznaj 8 symptomów, które powinny wzbudzić Twoją czujność.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj koniecznie artykuł: Toksyny – czy Twój organizm prawidłowo je usuwa?

1. Zaburzenia oddawania moczu i zmiana jego koloru

Zaburzenia w oddawaniu moczu, tak samo jak i zmiana jego koloru, to pierwszy sygnał, że z nerkami dzieje się coś niedobrego. Jako że to nerki są odpowiedzialne za produkcję moczu, nic dziwnego, że ich niewydolność w pierwszej kolejności jest widoczna w zabarwieniu wydalanego z organizmu moczu.

Badanie moczu

Niewydolność nerek może wywoływać takie problemy jak częstsze oddawanie moczu w ciągu dnia czy konieczność wstawania do łazienki w nocy. Generalnie w takich przypadkach zabarwienie moczu zmienia się na ciemniejsze, bardziej pomarańczowe.

Możesz zauważyć także zmianę zapachu moczu na dużo bardziej intensywny i nieprzyjemny.

2. Obrzęk i opuchlizna

Niewydolność nerek może prowadzić do retencji płynów w organizmie. Dochodzi wówczas do zaburzeń podstawowych procesów w organizmie i do rozwoju stanów zapalnych. W tkankach zatrzymywanych jest zbyt dużo płynów, przez co możesz zaobserwować obrzęk i opuchliznę, zwłaszcza takich części ciała jak:

  • stopy
  • nogi
  • kostki
  • twarz
  • dłonie
  • brzuch

3. Niewydolność nerek a trądzik

Toksyny, które pozostają w krwiobiegu, gdy nerki nie są w stanie ich odfiltrować i wydalić z organizmu, mogą prowadzić do takich problemów jak trądzik. Szkodliwe substancje trafiają do porów skóry i zaburzają proces wytwarzania sebum, zwłaszcza na twarzy.

Trądzik

W rezultacie na skórze pojawiają się pryszcze czy wągry. Cera może także swędzieć i wyglądać na podrażnioną. Z trądzikiem najłatwiej poradzić sobie dzięki preparatom do stosowania miejscowego.

Regularny detoks nerek jest bardzo ważny, gdyż pomoże Ci przywrócić równowagę w Twoim organizmie.

4. Ból w dole pleców

Ból lub dyskomfort odczuwalne w dolnej części pleców także mogą wskazywać na niewydolność bądź chorobę nerek.

Oczywiście łatwo jest pomylić ten objaw ze standardowym bólem mięśni. Warto jednak mieć na uwadze, że ból w tej okolicy może świadczyć o takich dolegliwościach jak wielotorbielowatość nerek, kamienie nerkowe czy niewydolność wątroby.

5. Nudności i wymioty

Wymiotująca kobieta

Generalnie nudności i wymioty towarzyszą bardzo wielu różnym dolegliwościom i schorzeniom. Jeśli jednak doświadczasz tego problemu razem z innymi opisywanymi dzisiaj objawami, koniecznie weź pod uwagę fakt, że może to świadczyć o problemach z nerkami.

W przypadku niewydolności nerek, nagromadzenie toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii w organizmie może uniemożliwiać prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała, a w konsekwencji prowadzić do ciężkich wymiotów.

6. Sucha skóra

Wraz pogłębieniem się problemu niewydolności nerek, nasze ciało staje się odwodnione i traci zdolność do samodzielnej regulacji gospodarki wodnej. Przez to właśnie skóra traci swoje naturalne nawilżenie, staje się sucha i podrażniona.

7. Zawroty głowy

U wielu pacjentów cierpiących na przewlekłe problemy z nerkami, tudzież na infekcje nerek, rozwija się także anemia. Warto więc podjąć odpowiednie kroki jak najszybciej, zwłaszcza jeśli odczuwasz też takie objawy jak zawroty głowy, migreny czy przemęczenie.

Wszystkie te symptomy świadczą o niedoborze żelaza i czerwonych krwinek w organizmie, przez co mózg przestaje otrzymywać odpowiednią dawkę tlenu.

8. Utrata apetytu

Jeśli osoba, która wcześniej nie cierpiała na żadne zaburzenia odżywiania, nagle traci apetyt, warto sprawdzić, czy nie stoi za tym jakaś choroba czy zaburzenie. Oczywiście problemy z nerkami to nie jedyny powód utraty apetytu, jednak warto wziąć tę możliwość pod uwagę.

Zamyślona kobieta

Co ciekawe, niewydolność nerek wywołuje także czkawkę lub nieustanne uczucie ciężkości.

Zapamiętaj!

Niewydolność nerek można wyleczyć, pod warunkiem, że zostanie ona odpowiednio wcześnie wykryta. Nieleczona może prowadzić także do rozwoju takich dolegliwości jak nadciśnienie, chroniczna retencja płynów czy zwiększona podatność na infekcje.

Koniecznie zwróć uwagę na opisane symptomy i jeśli zauważysz u siebie jeden lub kilka, niezwłocznie udaj się do swojego lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.