Zdrada, niewierność - 4 kroki, by się z tym pogodzić
Zdrada to jedna z najtrudniejszych sytuacji, z jakimi muszą zmierzyć się partnerzy. Niewierność jednego z nich sprawia, że zaufanie i wszystko, co budowali oni wspólnie przez długi czas, po prostu legnie w gruzach i nie zawsze widać jakiekolwiek szanse na jego odbudowanie.
Są wśród nas ludzie z natury niewierni, w przypadku których ciężko uwierzyć, że zdrada była tylko jednorazowym wyskokiem. Jeśli nie masz szans ani na poprawę, ani na wybaczenie, najlepiej jest zakończyć taki związek raz na zawsze.
Zdradzona osoba zawsze cierpi, zmaga się też z poczuciem ogromnej frustracji i rozczarowania. Niewierność partnera odbiera jej wszelkie złudzenia i bardzo ciężko jest po takiej tragedii dojść do siebie i żyć na nowo.
Niektórzy decydują się na ratowanie takiego związku. Ciężko jest jednak zapomnieć i wybaczyć. Poświęćmy chwilę na refleksję nad tematem zdrady i tego, czy i jak żyć razem po wszystkim.
1. Zdrada to niekończący się ból
Gdy dojdzie do zdrady, konieczna jest szczera i długa rozmowa pomiędzy partnerami. Osoba, która dopuściła się zdrady musi być w tym momencie stuprocentowo szczera. To warunek, który musi być spełniony, jeśli związek ma być do uratowania.
Prawda już została utracona. Kluczowe jest więc, aby nie pojawiły się już żadne kolejne kłamstwa. Zdradzona osoba przeżywa ogromny ból i rozczarowanie. Być może chce uzyskać odpowiedzi na wiele pytań, ale gdy już je usłyszy, wcale nie czuje się z tym lepiej.
Rozmowa jest jednak konieczna – najgorsze, co można zrobić, to przemilczeć sprawę i udawać, że nic się nie stało. Nie wolno ukrywać swojego bólu i udawać, że nie istnieje.
Nawet doskonale przykryty, będzie tkwił w nas w środku i prędzej czy później znów pojawi się na powierzchni. Nie jest prawdą, że ,,czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”. Nie można udawać, nie można się oszukiwać, nie można iść dalej udając, że do niczego nie doszło.
Zdrada to niekończący się ból, to zadra w sercu, która prędzej czy później odezwie się na nowo, gdy najmniej będziesz się tego spodziewać. Udając, że nie wiesz, co się wydarzyło lub twierdząc, że nie ma o czym mówić, tylko odkładasz w czasie to, co nieuniknione.
Decyzje w sprawie związku po zdradzie trzeba podjąć jak najszybciej. Być może rozstanie będzie mniej bolesne niż przeżywanie wszystkiego setki razy na nowo.
Przeczytaj również: Gdy masz złamane serce – jak wtedy oszukuje Cię umysł
2. Zdrada – trzeba spojrzeć prawdzie w oczy
Niektórym parom udaje się odbudować swój związek na nowo nawet po zdradzie, jednak nigdy ich relacja nie będzie już taka sama jak przedtem.
Gdy ktoś tak boleśnie nadwyrężył nasze zaufanie, przychodzi moment, by zadać sobie kilka kluczowych pytań. Czy potrafimy wybaczyć zdradę? Czy jesteśmy w stanie patrzeć tej osobie w oczy, czy jesteśmy w stanie spokojnie zasnąć przy jej boku?
Bądź ze sobą szczera, bo tylko szczerość liczy się w takiej sytuacji. Wiele osób odruchowo odpowiada na powyższe pytania twierdząco. Później jednak okazuje się, że nie potrafią przestać rozpamiętywać i wypominać partnerowi tego, co się wydarzyło. Jednym z rozwiązań jest tymczasowa separacja, wyprowadzka czy wyjazd.
Pozwala to spojrzeć na sytuację pod innym kątem i przemyśleć, czy na pewno odbudowa takiego związku ma sens.
Wszystko zależy od sytuacji, od Waszych poglądów, emocji, uczuć… Dla niektórych ,,jednorazowy wyskok”, zdrada pod wpływem alkoholu czy na wyjeździe, jest wybaczalna i w jakiś sposób wytłumaczalna. Z kolei te same osoby nie potrafiłyby się już pogodzić z faktem, że partner przez jakiś czas prowadził podwójne życie.
Dla innych już pojedyncza przygoda partnera to wystarczający powód, by związek zakończył się raz na zawsze.
Opcją dla niektórych może być wspólna terapia. Jest ona jednak skuteczna tylko, jeśli oboje chcecie i potrzebujecie takiego wsparcia, a przede wszystkim – ufasz, że partner naprawdę się zmieni i nigdy więcej nie skrzywdzi Cię w ten sposób.
Wybaczenie wymaga ogromnej siły i miłości. Nie każdy potrafi się na nie zdobyć i nie można tego od nikogo wymagać.
3. Rozstanie to koniec, może być początkiem
Zdrada i niewierność partnera potrafią zniszczyć w mgnieniu oka coś, w co wierzyłaś przez lata. To ogromna tragedia, w której ból miesza się z frustracją, a niedowierzanie z gniewem.
Rozczarowanie wydaje się być nie do przejścia, ale musisz uwierzyć, że wcale tak nie jest. Niewierność to ogromna krzywda, ale nie jest prawdą, że jest to koniec całego Twojego życia. Być może to moment, by zamknąć pewien etap, ale już za chwilę otworzyć całkiem nowy – lepszy.
Jeśli umiesz wybaczyć i czujesz, że łączące Was uczucie wcale się nie wypaliło, być może warto zawalczyć i spróbować rozwiązać tę sytuację razem. Nawet po zdradzie wciąż są szanse na odbudowę związku. Musicie tylko oboje bardzo tego chcieć i liczyć się z trudnościami, jakie mogą Was spotkać.
Z kolei jeśli wiesz, że nie potrafisz już spojrzeć drugiej osobie w oczy i nie chcesz ryzykować kolejnych dni bólu i rozczarowań, rozwiązaniem jest rozstanie. Rozstanie to także nie koniec – może być dopiero początkiem. Wszystko jest w Twoich rękach, musisz tylko pokonać strach.
Koniecznie przeczytaj: Polubowne rozstanie: 8 kroków do zakończenia związku
4. Zemsta nie jest rozwiązaniem
Wiele osób sądzi, że lekarstwem na zdradę jest odpłacenie się partnerowi w ten sam sposób. Niestety zemsta nie jest rozwiązaniem i wcale nie sprawi, że poczujemy się lepiej.
Może być tylko źródłem dalszych zniszczeń i problemów. Niezależnie od tego, czy Twoja zdrada ma być sposobem na zemstę, czy też chcesz wzbudzić w partnerze zazdrość – nie pomoże Ci to uporać się z bólem i rozczarowaniem. Takie postępowanie w rzeczywistości nie spełni żadnego z zakładanych celów, a tylko przysporzy Ci dodatkowych cierpień.
Zdrada to przede wszystkim ból i frustracja. Nie bój się mówić otwarcie o swoich uczuciach, płacz, rozmawiaj z przyjaciółmi, pozwól sobie pomóc, bo na pewno otaczają Cię ludzie, którzy chcą Ci takiej pomocy udzielić.
Nie rób niczego pochopnie, żeby później nie musieć żałować. Życie w związku po zdradzie jest możliwe, ale wymaga pracy i siły. Niezależnie od tego, czy wybierzecie życie razem czy osobno, pamiętaj, że zawsze jest czas na to, by zacząć na nowo i być szczęśliwym.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Camacho, J. “Fidelidad e infidelidad en las relaciones de pareja.” Buenos Aires (2004).
- Muñiz, Sánchez, and Mónica Parada. Recursos utilizados en la relación de pareja que ayudan a superar la crisis producida por infidelidad. BS thesis. Universidad de la Sabana, 2012.
- Ontaneda Puente, María Carolina. Factores que facilitan que una pareja pueda superar una infidelidad. BS thesis. Quito: USFQ, 2016, 2016.
- Varela, M. (2014). Estudio sobre infidelidad en la pareja: Análisis de contenido de la literatura. Alternativas en Psicología, 30, 36–49.