Nieświeży oddech - 5 domowych sztuczek
Ciebie również męczy nieprzyjemny zapach z ust? Naukowo problem ten jest znany jako cuchnący oddech i nie zawsze jest on wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Badania naukowe wykazują, że znaczna część dorosłych osób na którymś z etapie swojego życia doświadcza tej krępującej dolegliwości.
Generalnie nieświeży oddech występuje wówczas, gdy w tylnej części języka zaczyna gromadzić się nadmiar bakterii. Nasilenie problemu może być różne. Zwykle w godzinach porannych nieprzyjemny zapach z ust jest najsilniejszy. Czasem też zdarza się, że nasila się on niespodziewanie i może trwać bez ustanku przez kilka dni.
Kiedy zauważysz u siebie cuchnący oddech, zwróć szczególną uwagę na konsystencję śliny. Zdrowa, czyli gęsta ślina szybciej przyswaja wszelkiego rodzaju resztki komórkowe, by szybko je wydalić. Z kolei, gdy jest jej mało, jest ona mętna i rozrzedzona, stanowi idealne środowisko do namnażania się bakterii, które następnie są przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust.
Nieświeży oddech – najczęstsze przyczyny
- Złe nawyki higieniczne
- Skutki uboczne przyjmowanych leków
- Stres
- Choroby zębów i dziąseł
- Kamień nazębny na języku
- Guzy w jamie ustnej, nosie lub gardle
- Niewielkie ślinienie
- Infekcje bakteryjne
- Nadużywanie tytoniu i alkoholu
- Różnego rodzaju choroby przewlekłe
W niektórych przypadkach źródło problemu jest bardzo trudne do ustalenia. Trzeba wówczas losowo zastosować którąś z form leczenie. Czy rzeczywiście dolegliwość tę można szybko i skutecznie zwalczyć?
W pierwszej kolejności należy pójść do lekarza specjalisty, by postawił on prawidłową diagnozę oraz wykluczył groźne choroby, których objawem nierzadko bywa właśnie nieprzyjemny zapach z ust. Bardzo często na nic zdaje się powierzchowna higiena jamy ustnej, gdy problem ma swoje źródło w którymś z wewnętrznych narządów.
Jeśli jednak dolegliwość nie ma poważnej postaci, koniecznie wypróbuj któryś na poniższych naturalnych sposobów na zwalczanie cuchnącego oddechu. Wszystkie są skuteczne i znakomicie odświeżają jamę ustną oraz zabijają gromadzące się w niej bakterie.
Przeczytaj koniecznie: Rak jamy ustnej – objawy, leczenie i zapobieganie
1. Codzienna higiena jamy ustnej
Choćby nie wiadomo jak oczywista okazywała się kwestia codziennej higieny jamy ustnej, wciąż wielu z nas „zapomina” o regularnym myciu zębów i płukaniu jamy ustnej specjalnymi, antybakteryjnymi płynami. Warto uświadomić sobie, że nawet jeden dzień zaniedbania może prowadzić do namnożenia się trudnych do zwalczenia bakterii.
Prawidłowa higiena jamy ustnej, mająca na celu utrzymanie zdrowia i prewencję cuchnącego oddechu, powinna wyglądać następująco:
- Codziennie należy dokładnie szczotkować zęby, dziąsła oraz język (zwłaszcza tylną część u jego podstawy).
- Stosuj nitkę dentystyczną dwa razy dziennie w celu usunięcia najmniejszych i najbardziej uciążliwych resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowych.
- Do szczotkowania zębów stosuj szczoteczkę o miękkim włosiu i wyposażoną w specjalną nasadkę do higieny języka. Docieraj szczoteczką do najdalszych zakamarków jamy ustnej.
- Przynajmniej raz w roku wykonuj badanie kontrolne zębów i jamy ustnej.
- Od czasu do czasu przeprowadzaj płukanie jamy ustnej i gardła roztworem sody oczyszczonej. Doskonale usuwa on bakterie z jamy ustnej oraz zapobiega tworzeniu się infekcji.
- Raz w tygodniu czyść szczoteczkę do zębów zanurzając ją na kilkanaście minut w wodzie utlenionej.
2. Dbaj o swoją codzienną dietę
Istnieje spora grupa produktów żywnościowych, które mogą wywoływać nieprzyjemny zapach z ust. Należy do niej głównie żywność bogata w niezdrowe tłuszcze, czerwone mięso, produkty mleczne, słodycze oraz niektóre przyprawy o ostrym aromacie.
Nadmierne spożywanie powyższych produktów prowadzi do rozmaitych zaburzeń trawiennych oraz może stać się bezpośrednią przyczyną cuchnącego oddechu. Jak powinna zatem wyglądać nasza codzienna dieta, by uniknąć tej nieprzyjemnej dolegliwości?
- Należy zwiększyć spożycie świeżych, bogatych w antyoksydanty warzyw i owoców.
- Unikaj napojów o dużej kwasowości, na przykład kawy.
- Pamiętaj, że nadmiar cukrów w codziennej diecie sprzyja powstawaniu infekcji gardła i mnożenia się bakterii w jamie ustnej.
- Regularnie spożywaj napary, które w naturalny sposób „oczyszczają” twój oddech oraz zwalczają gromadzące się w jamie ustnej bakterie. Herbaty miętowa, zielona lub czarna skutecznie uchronią cię przed cuchnącym oddechem.
Przeczytaj koniecznie: Suche gardło – poczuj ulgę dzięki tym domowym remediom
3. Uzupełniaj niedobory witamin w organizmie
Niedobór składników odżywczych i witamin w organizmie może stać się źródłem nieświeżego oddechu. Pamiętajmy, że witaminy i minerały mają działanie antyoksydacyjne i są odpowiedzialne za utrzymanie zdrowia tkanek i komórek ciała.
Dlatego też, jeśli nasz układ immunologiczny jest osłabiony, organizm staje się podatny na ataki bakterii i innych patogenów.
Zadbaj więc o to, by w twojej codziennej diecie nie brakowało bogatych w witaminy owoców i warzyw. W okresach wyjątkowego spadku odporności możesz również sięgać po odpowiednie suplementy diety, które pomogą ci oczyścić organizm z zalegającego w nim śluzu i toksyn.
4. Dbaj o zdrowie układu pokarmowego
Zaburzenia w pracy układu pokarmowego mogą prowadzić do chorób takich jak niestrawność, zaparcia czy uciążliwe kolki. Innym objawem nieprawidłowych procesów trawiennych może być również nieświeży oddech.
Jak zadbać o zdrowie układu pokarmowego i zapobiec nieświeżemu zapachowi z ust?
- Zwiększ spożycie produktów bogatych w błonnik pokarmowy (produkty pełnoziarniste oraz suszone owoce i bakalie).
- Regularnie spożywaj owoce, które zawierają cenne enzymy trawienne. Należą do nich: papaja, awokado, ananas itp.
- Włącz do swojej codziennej diety ocet jabłkowy. Jest on źródłem kwasu solnego, który znakomicie przyspiesza proces rozkładu żywności.
- Pij przynajmniej dwa litry wody dziennie.
Przeczytaj koniecznie: Syrop na trawienie domowej roboty
5. Pij napary z ziół i lecznicze herbatki
Natura oferuje nam szeroki wachlarz roślin o właściwościach antybakteryjnych, przeciwzapalnych i antyseptycznych. Nie trzeba więc chyba nikogo przekonywać, że tego typu naturalne produkty fantastycznie dbają o zdrowie jamy ustnej oraz hamują rozwój namnażających się w niej bakterii.
Jakie zioła pomagają „oczyścić” oddech?
- Rozmaryn, pietruszka, bazylia i tymianek – to najwięksi sprzymierzeńcy zdrowej i pełnej świeżości jamy ustnej. Przygotowuj z nich napary i pij je regularnie.
- Napój na bazie wody, soku z cytryny i soli usuwa bakterie z jamy ustnej oraz znakomicie ją nawilża.
- Herbatka z goździka skutecznie usuwa nieprzyjemny zapach z ust.
- Koper włoski pomaga utrzymać czysty, wolny od bakterii język oraz zdrowe dziąsła.
- Staraj się codziennie jeść jedno jabłko lub żuć przez kilka minut gałązkę selera naciowego.
- Kilka kropel olejku z szałwii rozpuszczonych w wodzie pomoże usunąć bakterie z jamy ustnej oraz zapobiega tworzeniu się cuchnącego oddechu.
Kiedy należy zacząć się martwić?
- Kiedy nieprzyjemny zapach z ust występuje w połączeniu z gorzkim posmakiem, twój organizm wysyła ci sygnał, że zmaga się on z nadmiarem bilirubiny. A to z kilei bywa oznaką zaburzeń pracy wątroby.
- Metaliczny zapach lub posmak może być oznaką nadmiernego gromadzenia kwasu moczowego w organizmie, czyli problemów z nerkami.
- Kiedy nieświeży oddech cuchnie zgnilizną, w twoim organizmie prawdopodobnie rozwija się groźna infekcja.
- Słodki zapach z ust oznacza nadmiar glukozy we krwi. Jest on charakterystyczny dla cukrzyków.
Dbaj o swój oddech każdego dnia!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Aylıkcı BU, Colak H. Halitosis: From diagnosis to management. J Nat Sci Biol Med. 2013;4(1):14–23. doi:10.4103/0976-9668.107255
- Porter SR, Scully C. Oral malodour (halitosis). BMJ. 2006;333(7569):632–635. doi:10.1136/bmj.38954.631968.AE
- Kapoor U, Sharma G, Juneja M, Nagpal A. Halitosis: Current concepts on etiology, diagnosis and management. Eur J Dent. 2016;10(2):292–300. doi:10.4103/1305-7456.178294