Zwalcz nieprzyjemny zapach potu naturalnymi metodami!
Zdarza się, że tuż po wyjściu spod prysznica, odczuwasz nieprzyjemny zapach potu? Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje i jak naturalnie go zwalczać.
Nieprzyjemny zapach potu jest wynikiem nadmiernej pracy gruczołów potowych oraz gromadzenia się na skórze bakterii, które w wyniku braku powietrza bardzo szybko zaczynają się rozmnażać.
Nieprzyjemny zapach potu – problem nie tylko natury fizycznej
Gdy problem ten występuje u Ciebie na co dzień, zalecamy wizytę u lekarza – przykry zapach potu może być bowiem objawem jakiejś poważniejszej choroby. Co więcej, ten z pozoru błahy problem często negatywnie odbija się na psychice borykających się z nim osób.
Osoby, które zmagają się z nieprzyjemnym zapachem własnego potu, mają w zwyczaju stronić od kontaktów z innymi ludźmi. Jak dobrze wiadomo, zapach potu zwykle jest wyczuwalny przez osoby z otoczenia, a te z kolei unikają osób roztaczających wokół siebie przykrą woń.
Zażenowanie w takich sytuacjach dotyczy obydwu stron. Powinniśmy mieć na względzie, że problem ten z czasem może urosnąć do gigantycznych rozmiarów i znacząco wpłynąć na poczucie własnej wartości danej osoby.
Nie należy jednak się poddawać! Istnieje wiele sposobów na walkę z nieprzyjemnie pachnącym potem. My oczywiście polecamy wyłącznie naturalne sposoby. Poniżej przedstawiamy kilka naprawdę skutecznych metod, które możesz samodzielnie stosować w domowym zaciszu.
Przeczytaj również: Nadmierne pocenie się – jak mu zapobiegać?
Zwalcz nieprzyjemny zapach potu wywarem z szałwii
Szałwia to roślina o właściwościach termoregulacyjnych, które sprawiają, że doskonale nadaje się ona do walki z nadmierną potliwością, a także związanym z nią przykrym zapachem.
Składniki
- 5 liści szałwii
- 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
Aby przygotować wywar z szałwii, ugotuj 5 listków szałwii w wodzie przez 15 minut. Popijaj wywar kilka razy w ciągu dnia tak długo, aż nadmierna potliwość ustąpi.
Miętowo-rozmarynowy dezodorant domowej roboty
Obydwie przyprawy – mięta i rozmaryn – słyną ze swych aromatycznych i antybakteryjnych właściwości, dzięki którym stają się one wielkim sprzymierzeńcem w walce z nieprzyjemną wonią potu.
Składniki
- 5 listków mięty
- Gałązka rozmarynu
- 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
Gotuj zioła przez 15 minut. Następnie odcedź liście, a powstałym wywarem przemyj skórę tuż po wyjściu spod prysznica.
Herbaciana kąpiel na przykry zapach potu
Czarna herbata zawiera taniny, które sprzyjają głębokiemu oczyszczaniu skóry, a także eliminują nieprzyjemną woń potu.
Składniki
- 4 torebki czarnej herbaty
- 2 litry wody
Sposób przygotowania
Zagotuj 2 litry wody. Gdy zacznie bulgotać, wrzuć do garnka 4 torebki czarnej herbaty. Następnie przelej napar do wanny z wodą i weź dwudziestominutową kąpiel.
Spożywaj produkty bogate w chlorofil
Naturalne produkty z zawartością chlorofilu mają istotny wpływ na oczyszczanie naszego organizmu z nieprzyjemnych zapachów.
Dosłownie – działają one niczym naturalny dezodorant. Obok nieprzyjemnej woni potu, doskonale eliminują również nieświeży zapach z ust. Warto więc wypróbować ich skuteczność na własnej skórze!
Czy wiesz, jakie produkty zawierają sporą dawkę chlorofilu? Poniżej przedstawiamy krótką listę.
- Szpinak.
- Sałata.
- Boćwina.
- Jarmuż.
- Kolendra.
Profilaktycznie możesz również wypijać codziennie zielony koktajl na pusty żołądek.
Olejek lawendowy neutralizuje nieprzyjemny zapach potu
Olejek lawendowy jest jednym z najlepszych olejków eterycznych zwalczających nieprzyjemną woń potu. A przy okazji działa niezwykle odprężająco na organizm.
Olejek ten posiada delikatny aromat, który neutralizuje przykre zapachy i skutecznie zwalcza ten uprzykrzający życie wielu osób problem.
Składniki
- 5 kropli olejku lawendowego
- 1/2 litra wody
Sposób przygotowania
Rozpuść 5 kropli olejku lawendowego w 1/2 litrze wody (przegotowanej lub mineralnej). Przechowuj miksturę w szklanym, hermetycznie zamykanym słoiku przez 10 dni. Po upływie tego czasu przemywaj nią obszary ciała, z których wydobywa się nieprzyjemny zapach.
Przeczytaj również: Naturalny dezodorant – 5 sposobów na zapach potu
Soda oczyszczona działa antybakteryjnie
Soda oczyszczona również jest doskonałym środkiem zwalczającym nieprzyjemne zapachy i nadmierną potliwość. Wynika to z jej antybakteryjnych właściwości, które pomagają eliminować wywołujące przykrą woń mikroorganizmy.
Składniki
- Soda oczyszczona
- Talk
Sposób przygotowania
Aby w pełni wykorzystać antybakteryjne właściwości sody oczyszczonej, zaleca się zmieszanie identycznych ilości tych dwóch składników, a następnie nakładanie mieszanki na obszary ciała wydzielające nieprzyjemną woń.
Ocet jabłkowy na nieprzyjemny zapach potu
Jeśli nieprzyjemny zapach pochodzi z Twoich stóp, koniecznie zaopatrz się w ocet jabłkowy. Produkt ten pomaga regulować pH skóry, a także usuwa wywołujące brzydki zapach bakterie.
Składniki
- 5 łyżek octu jabłkowego.
- Woda.
Sposób przygotowania
W celu zwalczenia nieprzyjemnego zapachu stóp rozcieńcz 5 łyżek octu jabłkowego w misce z wodą, a następnie zanurz w niej stopy na 10 minut.
Wywar z imbiru do masażu
Imbir jest kolejnym naturalnym lekarstwem na nadmierną potliwość, zwłaszcza w przypadku stóp.
Składniki
- Korzeń imbiru.
- Woda.
Sposób przygotowania
Zetrzyj korzeń imbiru w ten sam sposób, jak do przygotowania naparu. Następnie wrzuć go do garnka z wodą i gotuj przez 15 minut. Po upływie tego czasu, odstaw wywar z ognia. Kiedy się ostudzi, wykorzystuj go do wieczornego masażu stóp.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Pagalo J (2022). Elaboración de un desodorante orgánico a base de extractos de plantas. Tesis de la Escuela Superior Politécnica de Chimborazo. Disponible en: http://dspace.espoch.edu.ec/handle/123456789/17396
- Chan E, Soh E, Tie P, et al (2011). Antioxidant and antibacterial properties of green, black, and herbal teas of Camellia sinensis. Pharmacognosy Res, 3(4):266-72. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3249787/
- Fernández I, Zarzuelo A (2020). Toallitas cosméticas para el tratamiento de la hiperhidrosis sin la presencia de sales de aluminio. Ediciones Universidad de Salamanca (España). Disponible en: https://gredos.usal.es/handle/10366/141728
- Lam T, Verzotto D, Brahma P, et al (2018). Understanding the microbial basis of body odor in pre-pubescent children and teenagers. Microbiome, 6(1):213. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6267001/
- Nieto G, Ros G, Castillo J (2018). Antioxidant and Antimicrobial Properties of Rosemary (Rosmarinus officinalis, L.): A Review. Medicines (Basel), 5(3):98. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6165352/
- Mogilnicka I, Bogucki P, Ufnal M (2020). Microbiota and Malodor-Etiology and Management. Int J Mol Sci, 21(8):2886. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7215946/
- Shahtalebi M, Ghanadian M, Farzan A, et al (2013). Deodorant effects of a sage extract stick: Antibacterial activity and sensory evaluation of axillary deodorancy. J Res Med Sci, 18(10):833-9. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3897065/
- Sharmeen J, Mahomoodally F, Zengin G, et al (2021). Essential Oils as Natural Sources of Fragrance Compounds for Cosmetics and Cosmeceuticals. Molecules, 26(3):666. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7865210/