Niepokój - 6 sposobów na uspokojenie emocji

Wielokrotnie niepokój pojawia się, ponieważ nie jesteśmy w stanie wywiązać się ze wszystkich zobowiązań, które na siebie wzięliśmy. Obieraj więc realistyczne cele i naucz się powierzać zadania innym. Nie zawsze wszystko musi pozostawać pod Twoją osobistą kontrolą
Niepokój - 6 sposobów na uspokojenie emocji

Napisany przez Lorena González

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Niepokój – kiedy osiąga zbyt wysokie nasilenie, może znacząco wpłynąć na Twoje życie, nie pozwalając Ci wywiązywać się z codziennych obowiązków. Kiedy więc przeżywasz zbyt intensywnie niepokój, w Twoim życiu pojawiają się nieprzyjemne sytuacje.

Uczucie to mobilizuje organizm utrzymując go w stałym stanie gotowości i wzmożonej czujności, na wypadek pojawienia się sytuacji, które znajdują się poza naszą strefą komfortu. To niestety sprawia, że nie potrafimy się odpowiednio zrelaksować.

Jeżeli więc niepokój jest Twoim problemem, skorzystaj z rad zawartych w naszym artykule.

1. Niepokój – ustal przyczynę

To pierwszy i podstawowy punkt, który pozwoli Ci zapanować nad stresem i zmniejszyć towarzyszące Ci uczucie niepokoju. Nie warto przecież zajmować się objawami, gdy nie poznaliśmy jeszcze przyczyny danego problemu.

Poświęć więc kilka chwil na zastanowienie się, co stanowi przyczynę, która prowokuje niepokój.

Dziewczyna w biurze - niepokój i stres

Przeanalizuj każdą porę dnia i każde zajęcie, jakiemu się oddajesz. Sporządź w tym celu listę wszystkich zajęć, a kiedy będziesz je analizować po kolei, zaznacz te, które prowokują uczucie stresu.

Jedną z możliwych przyczyn powodujących uczucie niepokoju może być cała seria zdarzeń. Może to wynikać na przykład z tego, że wzięłaś na siebie zbyt wiele zobowiązań. Teraz z powodu braku czasu boisz się, że nie dasz rady się z nich wywiązać, lub po prostu nie masz na to chęci.

Pomyśl więc o tym, że każdy ma jakieś obowiązki. Począwszy od tych rodzinnych, a skończywszy na tych bezpośrednio połączonych z pracą zarobkową. To więc, że również na Tobie spoczywają niektóre z nich nie jest niczym dziwnym.

Przeczytaj również artykuł: Osiągnij stan flow i wygraj ze stresem!

Wszystkie te zobowiązania sprawiają, że nie możesz spędzać czasu dokładnie tak, jakbyś tego chciała. Postaraj się więc wyeliminować te najbardziej stresujące, a poczujesz się spokojniejsza.

2. Dobrze się organizuj

Być może wydaje się to oczywiste, ale nie zmienia to faktu, że należy o tym wspomnieć. W większości przypadków bowiem przyczyną, która generuje stres i prowokuje niepokój jest brak dobrej organizacji.

Dezorganizacja może być szczególnie widoczna w jednej dziedzinie życia lub w wielu równocześnie.

Przeczytaj również artykuł: Medytacja skutecznie zwalcza stres

Zastanów się więc, w której dziedzinie powinnaś coś ulepszyć, jeśli chodzi o dobre zorganizowanie. W pracy? W kontaktach z przyjaciółmi? A może to Twój dom potrzebuje przeorganizowania, by pomagał Ci osiągnąć spokój i odpowiednio się zrelaksować?

3. Daj sobie czas i wyeliminuj niepokój

Coś tak prostego, jak dobre zorganizowanie czasu może w znacznej mierze ograniczyć problem, jakim jest odczuwanie stresu i niepokoju. Kiedy się nad tym zastanowić, docieranie do celu lub na umówioną wizytę z opóźnieniem zawsze okazuje się być stresujące.

Przeczytaj również artykuł: Czas dla siebie: 5 psychologicznych powodów

Naucz się więc poświęcać na każdą sprawę odpowiednio dobraną ilość czasu. Zdobywaj się na świadomy wysiłek, aby odpowiednio wcześnie zacząć się przygotowywać, ubrać się i wyjść na czas.

Innym ważnym czynnikiem, który zdecydowanie należy brać pod uwagę jest to, aby odpowiednio oceniać ilość czasu potrzebną do realizacji danego zadania.

Nie umawiaj się na wizytę po trzydziestu minutach od poprzedniej czynności, jeżeli dobrze wiesz, że właśnie tyle czasu zajmie Ci dotarcie na miejsce, a jeszcze opóźnią Cię godziny szczytu.

Tylko w taki sposób możesz odpowiednio planować swój czas w taki sposób, aby wyeliminować ewentualne spóźnienia, które zawsze w końcowym rezultacie prowokują zupełnie niepotrzebny stres i niepokój.

4. Nie wszystko możesz kontrolować

Bardzo ważnym czynnikiem pomagającym zwalczać towarzyszący nam niepokój jest zrozumienie, że nie jesteśmy w stanie kontrolować wszystkiego sami. Chęć kontrolowania ludzi, sytuacji i wszystkiego innego, co nas otacza, może przynieść jedynie to, czego nie chcemy – zwiększenie poziomu stresu.

Kobieta czekająca w kawiarni - niepokój

To, co w rzeczywistości możesz mieć pod kontrolą, to Twoje własne działania. Przestań więc marnować siły i czas na kontrolowanie innych, a zajmij się sobą i tym jak ulepszyć własny sposób funkcjonowania.

Przeczytaj również artykuł: Kontrolowanie swojego gniewu: 6 prostych porad

5. Nie przeciążaj się, a ograniczysz niepokój

Branie na siebie zbyt wielu zobowiązań nie przynosi pozytywnych rezultatów. Jeśli nie będziesz w stanie wywiązać się ze wszystkich podjętych zadań, zamiast dać Ci uczucie satysfakcji, spowoduje dokładnie odwrotny efekt. Bądź zatem realistką i zanim podejmiesz się dodatkowych zobowiązań, zastanów się, czy im podołasz.

Choć być może łudzisz się, że branie na siebie mnóstwa obowiązków jest jedyną formą zachowywania produktywności, to wiedz, że tak naprawdę jest to najszybszy sposób do zwiększenia uczucia stresu.

Będziesz myśleć wyłącznie o tym, co jeszcze pozostało do zrealizowania na Twojej długiej liście zobowiązań. Tak właśnie prowokuje się niepokój.

6. Dbaj o odpoczynek

W kontekście radzenia sobie ze stresem, ten punkt zdecydowanie należy do najważniejszych. Wyłącznie, gdy dostarczysz swojemu ciału odpowiedniej jakości wypoczynku, będziesz mogła stopniowo zwalczyć niepokój. 

Niezbędny odpoczynek

Przeczytaj również artykuł: Dobry sen? Poznaj 9 najlepszych produktów!

Tak więc, jeśli przyjrzałaś się swojej codziennej rutynie i odkryłaś te dziedziny życia, które prowokują niepokój, dołóż starań, by stopniowo je wyeliminować. Będziesz cieszyła się spokojniejszym życiem i większą dawką energii. Każdego dnia będziesz szczęśliwsza i silniejsza!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.