Niedoczynność tarczycy – 10 produktów leczniczych

Niedoczynność tarczycy sprawia, że nasza przemiana materii zwalnia. Stąd też kobiety zmagające się z tą dolegliwością miewają problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała i dodatkowo są podatne na retencję płynów w tkankach organizmu.
Niedoczynność tarczycy – 10 produktów leczniczych
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Niedoczynność tarczycy to zaburzenie hormonalne, które znacznie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Jest to jednak dolegliwość, którą można kontrolować w naturalny sposób poprzez codzienną dietę.

Odkryj dziś z nami 10 produktów żywnościowych, które bezpośrednio wpływają na funkcjonowanie tarczycy. Dzięki nim naturalnie, bez konieczności sięgania po szkodliwe dla zdrowia leki, zadbamy o prawidłowy poziom produkowanych przez ten gruczoł hormonów.

Staraj się nie dopuścić do tego, by niedoczynność tarczycy negatywnie wpłynęła na jakość twojego codziennego życia.

Na czym polega niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy charakteryzuje się obniżeniem produkcji hormonów przez gruczoł tarczycy, usytuowany w przedniej części szyi.

Kobieta dotykająca tarczycy

W jaki sposób możemy wykryć problem? Otóż zaburzenia pracy tarczycy objawiają się serią konkretnych, łatwych do zaobserwowania symptomów:

  • Widoczne zwolnienie przemiany materii, a zatem zaburzenia związane z utrzymaniem prawidłowej masy ciała oraz eliminacją zbędnej tkanki tłuszczowej z organizmu.
  • Ogromne zmęczenie w ciągu dnia i wyczerpanie.
  • Wrażliwość na zimno.
  • Problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, zwłaszcza niekontrolowane tycie i brak efektów diety odchudzającej. Niedoczynność tarczycy charakteryzuje się tym, że tkanka tłuszczowa gromadzi się głównie w okolicach podbródka, talii i na udach.
  • Zaburzenia cyklu miesięcznego.
  • Obniżenie tonu głosu i chrypka.
  • Zaburzenia snu.
  • Nadmierna suchość skóry i włosów.
  • Retencja wody w tkankach organizmu.
  • Zaparcia.
  • Osteoporoza.

Istnieje pewien ciekawy fakt odnośnie niedoczynności tarczycy. Otóż osoby, których zewnętrzna część łuku brwiowego nie jest pokryta włoskami, są szczególnie podatne na zaburzenia w funkcjonowaniu tego ważnego dla organizmu gruczołu lub już cierpią na problem z utrzymaniem prawidłowego poziomu hormonów.

Czy niedoczynność tarczycy można kontrolować za pomocą diety?

Stwierdzenie, że za pomocą codziennej diety można wyleczyć niedoczynność tarczycy jest nieprawidłowe. Warto jednak zaznaczyć, że istnieje szereg produktów żywnościowych, które w naturalny sposób pomagają kontrolować poziom produkowanych przez tarczycę hormonów.

Dzięki codziennej diecie skutecznie możemy zredukować uciążliwe obawy niedoczynności tarczycy oraz zapobiec wahaniom poziomu hormonów w organizmie, zwłaszcza na samym początku choroby.

Niedoczynność tarczycy – wskazane produkty

1. Olej kokosowy

Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia stanowi cenne źródło zdrowych tłuszczów, które w naturalny sposób przyspieszają przemianę materii oraz ułatwiają kontrolę nad utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Są to bowiem dwa główne problemy związane z niedoczynnością tarczycy.

Naturalny olej kokosowy na niedoczynność tarczycy

Specjaliści zalecają spożywanie każdego dnia dwóch łyżek (30 gramów) oleju kokosowego, jedną rano na pusty żołądek i drugą wieczorem tuż przed pójściem spać.

2. Algi

W wielu przypadkach niedoczynność tarczycy jest wynikiem niedoboru jodu w organizmie. W przypadku zaburzeń w produkcji hormonów przez tarczycę zaleca się zwiększenie spożycia produktów bogatych w jod. Najbogatszym źródłem tego pierwiastka są algi morskie, zwłaszcza fucus (morszczyn pęcherzykowaty).

Zanim sięgniesz po algi, warto skontaktować się z lekarzem, ponieważ niekontrolowane spożycie produktów zawierających jod może prowadzić do nadmiaru tego pierwiastka w naszym organizmie, a to również nie jest zdrowe.

Dodatkowo staraj się spożywać regularnie ryby morskie takie jak dorsz, mintaj, halibut, płastuga, tuńczyk, makrela oraz owoce morza (małże i ostrygi).

3. Pieprz Cayenne

Pieprz Cayenne naturalnie podnosi temperaturę ciała, dzięki czemu fantastycznie przyspiesza przemianę materii. Pamiętajmy, że im szybszy i sprawniejszy metabolizm, tym łatwiej jest nam utrzymać prawidłową masę ciała.

Ponadto pieprz Cayenne doskonale zwalcza zaparcia i bóle stawów.

Należy stopniowo włączać tę przyprawę do posiłków, ponieważ w nadmiarze może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości trawienne.

4. Imbir

Korzeń imbiru to orzeźwiająca i aromatyczna przyprawa, które wspaniale przyspiesza przemianę materii i jednocześnie w naturalny sposób pomaga zwalczyć nadmierne zatrzymywanie płynów w tkankach organizmu. A to właśnie retencja wody jest jednym z najpowszechniejszych objawów zaburzeń pracy tarczycy.

Wielką zaletą imbiru jest to, że szybko i skutecznie rozgrzewa on nasze ciało, a zatem jest szczególnie zalecany zmarzluchom i osobom, których stopy i dłonie są cały czas zimne.

5. Woda morska

Woda morska podobnie jak algi jest produktem niezwykle bogatym w minerały i substancje odżywcze. Nie tylko stanowi cenne źródło jodu, ale także można ją potraktować jako zdrowy, naturalny suplement diety, który uzupełni wszelkie niedobory składników mineralnych.

Ponadto sól morska skutecznie leczy nadmierne zatrzymywanie wody w tkankach organizmu oraz zapobiega występowaniu tej nieprzyjemnej dolegliwości. Zamiast więc sięgać po zwykłą sól kuchenną, włącz do swojej codziennej diety zdrową sól morską.

6. Orzeszki pistacjowe

Orzeszki pistacjowe to nieliczne bakalie, które są wskazane przy leczeniu niedoczynności tarczycy. Dzięki wysokiej zawartości substancji mineralnych, zwłaszcza jodu, doskonale naturalnie regulują poziom hormonów produkowanych przez gruczoł tarczycy.

Orzeszki pistacjowe

7. Czosnek

Czosnek to naturalny produkt, który dzięki zawartości wielu cennych substancji odżywczych fantastycznie stymuluje nasz organizm. Skutecznie rozgrzewa ciało, pomaga zwalczyć zmęczenie oraz znakomicie odkwasza organizm.

W przypadku niedoczynności tarczycy czosnek dostarcza sporej dawki cynku, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania gruczołu tarczycy.

8. Koper włoski

Koper włoski to naturalny regulator hormonów w naszym organizmie, który stymuluje produkcję hormonów i pomaga utrzymać ich prawidłowy poziom.

Najlepiej spożywać koper włoski na surowo jako dodatek do sałatek i surówek lub w postaci leczniczego naparu.

9. Żeń-szeń

Żeń-szeń to naturalny produkt stymulujący pracę organizmu: przyspiesza przemianę materii, dzięki czemu pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.

Można stosować kurację na bazie żeń-szenia przez kilka tygodni w postaci naturalnego naparu lub jako suplement diety.

10. Ziarna sezamu

Gruczoł tarczycy odpowiada między innymi za produkcję hormonu o nazwie kalcytonina, który wspomaga przyswajania wapnia. Stąd też osoby zmagające się z niedoczynnością tarczycy są podatne na niedobór tego pierwiastka, a zatem występuje u nich zwiększone ryzyko osteoporozy.

Ziarna sezamu na drewnianej łyżce

Ziarna sezamu są cennym źródłem wapnia. Ich regularne spożywanie pomaga zapobiegać niedoborom tego pierwiastka w organizmie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.