Niedociśnienie tętnicze – produkty pomocne w jego leczeniu

· Luty 13, 2018
Choć sól może być produktem użytecznym, gdy chcemy podnieść nasze ciśnienie tętnicze, zaleca się unikanie spożywania zbyt dużych jej ilości, aby nie przyniosło to niepożądanych skutków ubocznych.

Niedociśnienie tętnicze jest znane również jako hipotonia. Gdy się pojawia, osoba odczuwa zawroty głowy, mdłości a nawet występują u niej omdlenia.

Jeżeli niedociśnienie tętnicze jest również Twoim problemem, zapewne zainteresuje Cię wiadomość, że pewne produkty mogą pomóc zmniejszyć bądź całkowicie wyeliminować ten problem. W dzisiejszym artykule opowiemy Ci nieco więcej na ten temat.

Ciśnienie tętnicze – słowem wstępu

Ciśnienie tętnicze to termin określający nacisk, jaki krew wywiera na ściany naczyń krwionośnych (żył i tętnic) w całym układzie krwionośnym naszego organizmu. Niedociśnienie tętnicze pojawia się wtedy, gdy nacisk ten jest niższy niż wskazuje na to norma. (Normy ustalają naukowcy – biorąc przy tym pod uwagę wiek, płeć i warunki pacjenta).

Gdy omawiamy kwestię ciśnienia tętniczego, należy pamiętać o tym, że nie jest ono takie samo u wszystkich osób. Noworodek na przykład ma znacznie niższe ciśnienie niż nastolatek. Dorosła kobieta natomiast będzie miała ciśnienie wyższe niż człowiek starszy wiekiem.

Ogólnie rzecz biorąc w przypadku osoby dorosłej, zdrowej i utrzymującej zdrowy poziom aktywności fizycznej norma ciśnienia tętniczego wynosi 120/80 mmHg. W przypadku tych osób niedociśnienie tętnicze może być oznaką dobrego zdrowia i jakości naczyń krwionośnych.

U pacjentów w podeszłym wieku może ono jednak być problematyczne i wskazywać na zaburzenia funkcjonowania niektórych podstawowych organów ciała.

Niedociśnienie tętnicze – czym jest i co je powoduje?

Gdy ciśnienie krwi jest zbyt niskie, oznacza to, że krew nie dociera do rozmaitych organów naszego ciała. W takiej sytuacji osoba powinna unikać wykonywania nadmiernego wysiłku fizycznego. W przeciwnym razie serce może przyśpieszyć za bardzo i pojawi się tachykardia.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj również artykuł: Arytmia — poznaj jej objawy i skutki

Niedociśnienie tętnicze może być spowodowane rozmaitymi czynnikami, między innymi:

 • Sięganiem po środki uspokajające, środki antydepresyjne bądź opioidowe środki przeciwbólowe.
 • Atak serca, arytmia bądź niewydolność serca.
 • Cukrzyca.
 • Odwodnienie i zaburzenia odżywiania.
 • Przyjmowanie środków moczopędnych i leków na serce.

Ogólnie rzecz biorąc, objawy niedociśnienia wiążą się głównie z uczuciem osłabienia i zawrotami głowy oraz mdłościami. Osoba może być również blada, omdlewać, czuć problemy z oddychaniem bądź mogą u niej wystąpić palpitacje serca.

U niektórych osób pojawia się również zamazane widzenie, bóle głowy, ból w klatce piersiowej bądź mrowienie i drętwienie kończyn.

Niedociśnienie tętnicze a nasze codzienne nawyki

Być może zauważasz, że znacznie więcej uwagi  poświęca się problemowi nadciśnienia niż niedociśnienia. Prawdą jest, że ta pierwsza dolegliwość może przynieść poważniejsze konsekwencje zdrowotne i pewne nieodwracalne zmiany w naszym organizmie.

Pomiar ciśnienia tętniczego a niedociśnienie tętnicze

Jeżeli jednak dolega Ci niedociśnienie, zapewne zainteresuje Cię fakt, że istnieją produkty spożywcze, które podnoszą ciśnienie krwi, jeżeli mamy taką potrzebę.

 • Jeżeli komuś gwałtownie spada ciśnienie, czasami podaje mu się jakąś słoną przekąskę – na przykład krakersa. Może to poskutkować jako środek doraźny, jednak na dłuższą metę nie zaleca się przesadzania z ilością soli, ponieważ efekty mogą być wprost przeciwne do oczekiwanych.
 • Dobrze jest uwzględnić coś słonego na śniadanie – może to być produkt tak prosty jak kromka chleba z masłem.
 • Osobom, którym doskwiera niedociśnienie tętnicze, nie zaleca się spędzania długich godzin bez posiłków, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na ciśnienie krwi.
 • Najlepiej byłoby jeść pięć, sześć posiłków dziennie zamiast sięgać po trzy duże. Podziel to, co zjadasz w ciągu dnia na śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, lekką kolacją i ewentualnie jeszcze jedną przekąskę. Dzięki temu skutecznie i zdrowo unikniesz tego, że Twój żołądek będzie pusty przez wiele godzin, co z kolei mogłoby stworzyć ryzyko, że spadnie ciśnienie.

Warto również pamiętać, że nie zaleca się sięgania po słodkie napoje ani kawę, ponieważ aktywuje ona krążenie w bardzo krótkim czasie, jednak efekt jest jedynie złudny. Trwa to przez jakiś czas, a następnie wraca do poprzedniego stanu bądź nawet się pogarsza. Możliwe, że ciśnienie spadnie jeszcze bardziej.

Nie jest również dobrze sięgać w takiej sytuacji po alkohol. Wprawdzie przynosi on chwilowe odczucie ciepła i poprawienia krążenia, jedna tak naprawdę zmniejsza wydajność serca i negatywnie wpływa na zdrowie naszych naczyń krwionośnych.

Po jakie produkty sięgać, gdy cierpimy na niedociśnienie tętnicze?

Gdy pojawia się u Ciebie niedociśnienie tętnicze, poniższe produkty mogą Ci pomóc je unormować. Tak czy inaczej pamiętaj, że zawsze dobrze jest też skonsultować się z lekarzem specjalistą – będzie on w stanie ustalić przyczynę Twoich problemów.

1. Sok z buraka

Dzięki zawartości naturalnego cukru, buraki doskonale regulują nasze ciśnienie tętnicze. Możesz po nie sięgać na czczo z rana bądź po południu, gdy już wrócisz do domu.

Sok z buraka na niedociśnienie tętnicze

Składniki

 • 2 buraki
 • 1/2 szklanki wody (125 ml)

Sposób przygotowania

 • Obierz buraki i potnij je na kawałki.
 • Umieść w kielichu malaksera a następnie dodaj wody.
 • Miksuj aż do uzyskania jednolitego płynu bez grudek.
 • Wypij od razu po przyrządzeniu. Jeżeli masz ochotę, możesz dodać kilka kostek lodu bądź listki mięty.

2. Rodzynki

To naturalne remedium pomaga utrzymać ciśnienie naszej krwi w normie. Wynika to z faktu, że regulują one pracę gruczołu nadnerczy.

Gdy pojawiają się pierwsze objawy niedociśnienia, sięgnij po garść rodzynek, a od razu poczujesz się lepiej.

3. Woda

Bardzo często bywa tak, że niedociśnienie tętnicze pojawia się u nas wskutek odwodnienia. Dlatego właśnie nie zapomnij, że należy wypijać 2 litry wody dziennie.

Gdy ciśnienie Twojej krwi spada gwałtownie, zalecamy Ci sięganie po napoje elektrolitowe. Są one bardzo popularne wśród profesjonalnych sportowców, zawierają bowiem minerały takie jak magnez, sód i potas.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Może zajrzysz też do artykułu: Odwodnienie – 8 sygnałów, że twoje ciało potrzebuje wody

Kobieta pije wodę na niedociśnienie tętnicze

4. Migdały

Migdały wykazują właściwości podobne do rodzynek. Możesz jeść je na surowo bądź przyrządzić własne mleko migdałowe. Choć w sklepach dostępne są kupne wersje mleka, najlepiej jest sięgać po możliwie najbardziej naturalną wersję tego produktu.

Domowe remedium na niedociśnienie tętnicze zawiera mleko krowie. Jest bardzo proste do przygotowania.

Składniki

 • 5 migdałów
 • 1 szklanka wody (250 ml)
 • 1 szklanka mleka (250 ml)

Sposób przygotowania

 • Pozostaw migdały do namoczenia w szklance wody na całą noc.
 • Następnego poranka usuń wodę i obierz skórkę migdałów.
 • Zmiażdż obrane migdały w moździerzu i zmieszaj z mlekiem (najlepiej, żeby było letnie).
 • Pij na czczo kilka razy w tygodniu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Może zainteresuje Cię również artykuł: Zachcianki: powiedz mi, co chcesz jeść, a powiem Ci, jak się czujesz

5. Zboża i rośliny strączkowe

Jeśli chcesz wyregulować krążenie krwi w Twoim organizmie, postaraj się uwzględnić w swojej diecie produkty bogate w witaminę B, na przykład rośliny strączkowe (ciecierzyca, bób, fasolka szparagowa) i pełnoziarniste zboża (ryż pełnoziarnisty, płatki owsiane, proso, żyto.

Jest to o tyle ważne, że niedobór zawartego w nich składnika może powodować niskie ciśnienie krwi.

Zboża na niedociśnienie

6. Sok marchwiowy

Szklanka soku marchwiowego pita codziennie będzie dla Ciebie stanowić źródło witamin i białka roślinnego. Co więcej, korzystnie wpłynie na Twoje zdrowie jeśli dolega Ci niedociśnienie tętnicze. Aby jak najpełniej wykorzystać właściwości soku marchwiowego, najlepiej jest pić go na czczo.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Może zechcesz również zajrzeć do artykułu: Sok marchwiowy – 8 zaskakujących korzyści

Składniki

 • 2 marchewki
 • 2 łyżki miodu (50 g)
 • 1/2 szklanki wody (125 ml)

Sposób przygotowania

 • Obierz marchew i zetrzyj ją.
 • Umieść marchewkę w kielichu malaksera razem z miodem i wodą.
 • Miksuj przez kilka minut i od razu wypij (jeśli masz ochotę, możesz dodać kostki lodu).