NIE dla obrzezania kobiet – sprzeciw Afryki!

· Październik 10, 2016
Praktyka obrzezania kobiet bierze się z niewiedzy i braku świadomości, że takie działanie jest okrutne dla kobiet. Wielu ludzi nadal uważa, że jest to konieczne działanie, powszechnie akceptowane przez społeczeństwo.

Cieszymy się, że możemy podzielić się z Wami tą wiadomością: Afryka powiedziała „NIE” dla obrzezania kobiet. W sierpniu Parlament Afrykański uchwalił porozumienie, zgodnie z którym zabroniony został rytuał obrzezania kobiet.

Nie tak dawno temu, pisaliśmy jak kraje takie jak m.in. Nigeria, wzięły sprawy w swoje ręce i zakazały wykonywania tego barbarzyńskiego obrządku. Obecnie ten przepis zyskuje coraz więcej poparcia.

Ostatecznie, według organizacji UNICEF, zostało postanowione, że Parlament Afrykański z siedzibą w Republice Południowej Afryki, zobowiązał się do regulacji, ścigania i wreszcie zniesienia tego horroru, który pozostawił blizny na ciałach prawie 200 milionów kobiet na całym świecie.

Poniżej przedstawiamy dalsze szczegóły.

Obrzezanie to horror, który dotknął zbyt wiele ofiar

Obrzezanie to problem znany nie tylko w Afryce. Usunięcie łechtaczki jest również praktykowane w prawie wszystkich krajach muzułmańskich w Azji.

Społeczność kurdyjska, jak również Afganistan, Tadżykistan, Brunei, Malezja i Indonezja także praktykują ten sposób okaleczania. Dodatkowo, w tych krajach jest to przeprowadzane jest w inny, bardziej ekstremalny sposób.

Wykorzystują oni metodę infibulacji, która polega na usunięciu łechtaczki i warg sromowych.

Zobacz także: Obrzezanie kobiet zdelegalizowane w Nigerii

Wiemy, że to jest walka, która nie została jeszcze wygrana. Ale wiemy także, że jest to ogromny krok naprzód dla Afryki i póki co, porozumienie z zamiarem stania się obowiązującym prawem.

Obecnie, jest to jedynie propozycja, która musi jeszcze zostać przełożona na dokument prawny. Jednakże, tak jak już wspominaliśmy, jest to duży krok naprzód, kończący erę horroru, który skrzywdził wiele kobiet.

okaleczenie-narzadow-plciowych

Nie można obrzezania nazwać obrzędem, to jest pogwałcenie praw człowieka

Obrzezanie stanowi część rytuału inicjacji dla dziewczynek w wieku rozrodczym.

 • Uważa się, że ta praktyka wywodzi się z starożytnego Egiptu, jednakże ma ona także inne korzenie związane z Azją, Europą, Oceanią i nawet z dwoma Amerykami.
 • Obecnie uważa się, że okaleczenie żeńskich narządów płciowych jest bardziej związane ze światem muzułmańskim, jednakże w przeszłości związane było z innymi religiami, takimi jak chrześcijaństwo i judaizm.
 • Bez względu na pochodzenie, jest to brutalny akt, którego celem jest pozbawienie kobiety przyjemności ze stosunku seksualnego.
 • Sposób w jaki jest to przeprowadzane, nie zmienił się od lat. Łechtaczka jest usuwana za pomocą szkła, noża lub brzytwy.

Nie są przy tym utrzymywane nawet najmniejsze standardy higieny, a ryzyko infekcji jest ekstremalne. Wiele kobiet umiera po takim okaleczeniu.

Wszystko to prowadzi do wniosku, że nie jest to praktyka rytualna. Jest to pogwałcenie praw człowieka. Jest to niezrozumiały, brutalny akt, w którym ginie miliony dziewczynek jeszcze przed ukończeniem piątego roku życia.

Dziecko podczas obrzezania

Porozumienie, które dało nadzieję

Cały świat usłyszał, że Afryka powiedziała „NIE” obrzezaniu kobiet. Warto jest jednak wiedzieć więcej na temat tego porozumienia.

 • Porozumienie nastąpiło po licznych negocjacjach Konwencji o Eliminacji Wszelkich Form Dyskryminacji Kobiet (CEDAW), ze wszystkimi frakcjami politycznymi i społecznymi na kontynencie.
 • Konwencja miała duże poparcie ze strony Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych (UNFPA).
 • To, co zostało uzgodnione to podjęcie planu działania.
 • 250 sygnatariuszy Parlamentu Afrykańskiego jest zobowiązanych do wszczęcia formalnych mechanizmów tego planu.
 • Plan ten dąży do stworzenia kanałów koordynacji z organami krajowymi i lokalnymi. Na przykład, szpitale i placówki medyczne będą wymagały, aby rodziny podpisały oświadczenie, że nie będą obrzezać córki.
 • Prawie 90% przypadków okaleczania dzieje się na terenach Egiptu, Sudanu, Erytrei, Dżibuti, Etiopii i Somali. Celem porozumienia jest zmiana świadomości i poziomu edukacji ludności tam żyjącej.

Ta trudna walka wymaga czasuAfrykańskie dziewczynki

Celem porozumienia jest osiągnięcie takie samego skutku jaki został osiągnięty w Nigerii. Organy państwowe, które je podpisały zdają sobie sprawę z wielkiej odpowiedzialności jaką ten dokument niesie.

W niektórych krajach, takich jak Gwinea, mimo zakazu obrzezania, taka praktyka nadal jest kontynuowana. Dzieje się tak z prostej przyczyny:

 • Wiele kobiet i mężczyzn uważa, że jest to konieczne aby być zaakceptowanym w ich społeczności.
 • Wszystko to stwarza skomplikowany obraz rzeczywistości społecznej, który utrzymuje się przez długi czas.

Jednakże, organizacje humanitarne twierdzą, że rozpoczęła się zmiana świadomości ludzi żyjących w Afryce. Uważa się, że w ciągu kilku kolejnych dekad obrzezanie zostanie wyeliminowane.

Miejmy nadzieję, że tak się stanie.