Niestabilność emocjonalna: dlaczego każdy dzień jest inny?

Jeśli twoja niestabilność emocjonalna ma charakter stosunkowo krótkotrwały, nie powinnaś się martwić lub przypuszczać, że im dalej, tym będzie gorzej. Pociesz się myślą, że każdy z nas może mieć lepsze i gorsze dni. Jeśli jednak ten stan psychiczny trwa przez dłuższy czas, powinnaś poszukać pomocy u specjalisty z tej dziedziny.
Niestabilność emocjonalna: dlaczego każdy dzień jest inny?

Ostatnia aktualizacja: 07 lipca, 2019

Niestabilność emocjonalna obejmuje głównie wszystkie te wzloty i upadki w stanie Twojego umysłu, które mogą trwać przez krótki czas.

Jednak w wielu wypadkach możesz po prostu nie wiedzieć, skąd pochodzi ten nagły smutek, zaskakująca radość lub brak zainteresowania czymś pozornie ciekawym.

Przede wszystkim ważne jest zrozumienie jednej podstawowej kwestii. Niestabilność emocjonalna to nie pojedyncze zaburzenie, ale cały zespół. Oznacza to, że istnieje wiele różnych rodzajów emocjonalnej niestabilności, które mogą rządzić się swoimi własnymi prawami.

Nie ma żadnych co do tego, wątpliwości, że taki rodzaj poważnego zaburzenia osobowości, w którym Twoje wahania samopoczucia, „wzloty” i „upadki” są chaotyczne i destrukcyjne, może rozwinąć się w złożoną neurozę.

Do jej wyleczenia niezbędny będzie odpowiednio dobrana terapia psychologiczna. W dzisiejszym artykule zamierzamy natomiast skupić się na tym drugim końcu szerokiego zakresu zaburzeń określanych ogólnie jako niestabilność emocjonalna.

Postaramy się przyjrzeć tym jej odmianom, które cechują się krótkim czasem trwania i niską intensywnością. Czyli czemuś, co większość z nas doświadczyła zapewne w trakcie swojego życia po kilka razy.

Negatywne emocje

Niekoniecznie jest to problem kliniczny. Czasami może wydawać Ci się, że jakaś niewidoczna, lecz ciemna chmura blokuje słońce. A widziane przez Ciebie cienie wydają się większe niż kiedykolwiek.

Możesz czuć się tak, jakby coś wewnątrz Ciebie coś raptownie się zmieniło. Ale nie jesteś w stanie dokładnie stwierdzić, to to takiego, ani dlaczego się tak stało.

Oto co możesz zrobić w takim przypadku.

Niestabilność emocjonalna: jakie są jej możliwe przyczyny?

Zapewne także i w Twoim otoczeniu występują osoby, które zawsze sprawiają wrażenie niestabilnych emocjonalnie. Czasem wszystko idzie całkiem dobrze. A innym razem każdy projekt, w który się taka osoba angażuje rozpada się na kawałki. Właśnie z uwagi na nagłe zmiany ich nastawienia psychicznego i nastroju.

Osobowości cechujące się takimi cechami są zazwyczaj bardzo skomplikowane i pełne sprzeczności. Można je określić mianem ambiwalentnych. Taki osobom zapewne trudno będzie Ci zdobyć Twoje zaufanie. Albo raczej nie będziesz ich wybierać poszukując porady lub pomocy.

Ponadto wspólne życie z nimi może być jak jazda na rollercoasterze. Rozwijając nieco tę przenośnię, będzie pełne wzlotów i upadków, często zupełnie niespodziewanych.

Teraz postarajmy się pominąć różne profile osobowości i problemy natury klinicznej. Spróbujmy przejść do kolejnego etapu i dowiedzieć się, dlaczego w określonych momentach mogą wystąpić te charakterystyczne zmiany w psychice i zaburzenia równowagi emocjonalnej.

Niska samoocena

Każdy z nas przeżywał wiele razy momenty w swoim życiu, które były zarówno mocno skomplikowane, jak i dość nazwijmy to.. delikatne.

Czasem związek między dwoma osobami wypełniona takimi wzlotami i upadkami może powodować emocjonalne uzależnienie.

Samoocena

Niezwykle ważną w takim przypadku kwestią jest to, aby wiedzieć, że osoba, która jest mocno związana ze swoim partnerem może w efekcie mieć znacząco obniżone poczucie własnej wartości.

Wynika to bezpośrednio z uczucia bycia ofiarą w takim związku. Efektem takiego stanu rzeczy w bardzo wielu przypadkach będzie niestabilność emocjonalna.

W życiu każdego z nas mogą wystąpić chwile, w których będziesz sobie powtarzać, że kochasz swojego partnera i innych ludzi obecnych w Twoim życiu, ale jednocześnie czujesz się poirytowana i sfrustrowana, a zatem jesteś po prostu niezadowolona.

I nie ma w tym niczego dziwnego o ile taka sytuacja ma charakter krótkotrwały, natomiast przedłużające się tego typu myśli stanowią potencjalne niebezpieczeństwo dla Twojego stanu psychicznego.

Ukryta depresja

Jak tłumaczą przy każdej możliwej okazji specjaliści z dziedziny psychologii, w dzisiejszych czasach wiele osób – a zwłaszcza mężczyzn – zmaga się z depresją bez uprzedniego rozpoznania tej choroby i postawienia właściwej diagnozy.

Z uwagi na pewne naturalne cechy charakteru mężczyznom jest wiele trudniej się otworzyć przez obcą osobą, jaką jest lekarz i poprosić o pomoc, tak więc w milczeniu cierpią i są pozostawieni sami ze sobą i swoimi problemami.

Depresja typu ukrytego może się objawiać następującymi objawami:

  • Niestabilność emocjonalna
  • Nieustający, zły humor
  • Apatia
  • Chroniczne zmęczenie
  • Negatywne myśli
  • Silny stres z dnia na dzień

Taka forma depresji to bez wątpienia najczęstsza przyczyna, z którą wiąże się niestabilność emocjonalna.

Presja otoczenia i liczba stresujących sytuacji, z jakimi możesz mieć każdego dnia do czynienia z pewnością negatywnie wpływają na Twój nastrój.

Depresja

Z pewnością pamiętasz doskonale, że zdarzają Ci się dni, kiedy masz wrażenie, że jesteś w stanie ze wszystkim sobie poradzić wręcz śpiewająco.

Ale będą też takie okresy, kiedy z pozoru łatwe zadania będą Cię przytłaczać swoim ogromem sprawiając wrażenie, że po prostu masz już za dużo na głowie.

Zmiany hormonalne

Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest dość typową przyczyną, która może wywoływać niestabilność emocjonalną, jednak o stosunkowo słabym natężeniu.

Powinniśmy jednak wspomnieć przy tej okazji, że te zmiany nastroju wpływają tylko na około 10% kobiet.

Uwarunkowania genetyczne

W obecnych czasach dysponujemy znacznie większymi zasobami informacji na temat chemicznych procesów mózgu niż jeszcze do niedawna. Na tej podstawie udało nam się dowiedzieć, że genetyka może odgrywać ważną rolę w rozwoju tego istotnego problemu, jakim jest niestabilność emocjonalna.

Naukowcy odkryli zmiany poziomów niektórych neuroprzekaźników w mózgu, takich jak serotonina, które biorą czynny udział w regulowaniu naszego nastroju i emocji.

W każdym z przypadków, gdy nasza niestabilność emocjonalna jest tak intensywna, że negatywnie wpływa na jakość naszego życia, niezwykle istotną kwestią jest uzyskanie poprawnej diagnozy i rozpoczęcie na jej podstawie odpowiednio opracowanej terapii leczniczej.

Jak poradzić sobie z niestabilnością emocjonalną

Przede wszystkim musisz zrozumieć, że każdy ma swoje dobre i złe dni. A nawet bardziej – całkiem normalnym jest zjawisko, że w trakcie całego dnia będziesz mieć niewielkie spadki nastroju, który jednak już wkrótce wróci do Twojego normalnego poziomu.

Ludzie nie są robotami. Jesteśmy istotami napędzanymi przez emocje, które reagują w różny sposób na bodźce zewnętrzne, w zależności od danej chwili i okoliczności.

Będą w Twoim życiu takie dni, kiedy będziesz czuła się zmartwiona i bardziej wrażliwa na wszelkie negatywne emocje. Z kolei innym razem odkryjesz w sobie niespodziewane pokłady motywacji, energii i zdolności do pokonywania kolejnych przeszkód.

Stres

Twój mózg zawsze stara się chronić Cię podczas tych sytuacji konfliktowych, więc spróbuj wdrożyć następujące strategie w swoim dniu codziennym:

  • Zrelaksuj się, zablokuj wszelkie negatywne myśli i spróbuj wykonać trochę ćwiczeń fizycznych. Udaj się na spacer, pojeździj na rowerze, maluj, chodź po plaży lub w lesie…
  • Porozmawiaj z samą sobą. Zadbaj o swoje potrzeby i postaraj się zrozumieć, co Cię gnębi i jakie możesz mieć problemy.

Otwórz się wobec kogoś, kto Cię rozumie. Wytłumacz tej osobie, jak się czujesz i spróbuj spędzić razem z nią swoją chwilę relaksu. Szybko pojmiesz, jak wspaniałe znaczenie „oczyszczające” może mieć taka terapia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.