Negatywne emocje – Obroń się przed nimi!
Założymy się, że znasz wiele osób, które są wiecznie w złym nastroju, a swoje negatywne emocje przekazują także całemu otoczeniu. Bardzo źle znoszą oni wszelkie niepowodzenia i potrafią reagować na nie tylko negatywnie.
Jak bronić się przed osobami zarażającymi innych swoim pesymizmem? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jak zwalczać negatywne emocje.
Negatywne emocje – Obroń się przed nimi!
Niektóre osoby żyją zamknięte w świecie rządzonym przez pesymizm i negatywne emocje, co wpływa nie tylko na ich własne samopoczucie, ale także na życie innych ludzi. Eksperci uważają, że za osłoną wiecznego pesymizmu kryją się frustracje i rozczarowania takich osób.
Dlaczego niektórzy są wiecznie w złym nastroju?
Są to ofiary swojej własnej psychiki, które w pewien sposób pławią się w swoim rozgoryczeniu i niechęci wobec rzeczywistości.
Mimo że nie musi mieć to podłoża depresyjnego, osoby takie często cierpią z powodu niskiego poczucia własnej wartości, które w rezultacie objawia się apatią i zamykaniem się przed światem we własnym pancerzu. Nawet jeśli w szklance brakuje ledwie kilku kropel, oni już uważają ją za w połowie pustą.
Są bardzo nieufni wobec świata i nie potrafią cieszyć się nawet z dobrych rzeczy, które ich spotykają. Niestety jednocześnie posiadają niezwykłą zdolność przekazywania swoich negatywnych emocji innym ludziom.
Od takich osób często słyszymy takie słowa jak ,,nic dobrego z tego nie wyjdzie” albo ,,nawet nie warto próbować, nie jesteś dobry w takich rzeczach”.
Zazwyczaj staramy się to ignorować, ale nie jest to proste zwłaszcza, gdy taka osoba to członek naszej najbliższej rodziny (matka, ojciec czy partner) lub ktoś kto sprawuje nad nami jakiś rodzaj władzy (na przykład szef).
Są to osoby odgrywające dość istotną rolę w naszym życiu, takie słowa bardzo więc bolą i zapadają w pamięć. Właśnie dlatego czas nauczyć się jak zwalczać negatywne emocje i bronić się przed pesymizmem innych ludzi na co dzień. Oto kilka naszych rad.
Negatywne emocje – Jak się przed nimi bronić?
1. Ustal granice
Musisz pamiętać, że czy Ci się to podoba czy nie, niektóre osoby rozsiewające negatywne emocje są naprawdę blisko Ciebie i prędzej czy później dopadną Cię, co gorsza na przykład w momencie, w którym będziesz na to bardziej podatny.
Właśnie dlatego tak ważne jest uważne przyglądanie się ich postępowaniu i przewidywanie ich kroków, tak by ich pesymizm czy komentarze nie zniszczyły naszego poczucia własnej wartości i nie zraniły nas w środku.
Należy jasno postawić granice, na przykład, gdy słyszysz ,,czemu akurat Ty miałbyś to zrobić?”, powiedz ,,zrobię to, ponieważ potrafię zrobić to dobrze”, a na słowa ,,dlaczego ktoś tak atrakcyjny miałby się Tobą zainteresować?” odpowiedz ,,mam taką samą wartość jak każda inna osoba i również zasługuję na szczęście“.
W kontakcie z wiecznymi pesymistami i wampirami energetycznymi należy dokładnie wyznaczyć limity i twardo nie pozwalać na przekraczanie tych niewidzialnych granic.
2. Problemem są oni, a nie Ty
Nie zawsze jest to proste, ale pesymizm należy zwalczać optymizmem. Pokaż negatywnym osobom, że się mylą i że w rzeczywistości cały świat nie jest przeciwko nim.
Kiedy słyszysz ich negatywne komentarze szeroko się uśmiechaj i odpowiadaj, że ,,tylko optymiści doceniają jak piękne jest życie” i ,,jeśli się czegoś pragnie i się do tego dąży to na pewno się uda”.
Czasami za negatywnym nastawieniem pesymistów stoi pewien rodzaj zazdrości i braku zaufania.
Warto więc pokazać im, że ich nastawienie do świata tylko przyczynia się do nagromadzenia się problemów. Spróbuj myśleć o nich jako o ludziach nieszczęśliwych – możesz im współczuć, a nawet im pomagać, ale nie pozwól, by to oni Tobą manipulowali.
3. Bądź asertywny
Aby skutecznie bronić się przed ludźmi, którzy przekazują Ci swoje negatywne emocje, najważniejsza jest duża dawka asertywności. Musisz wiedzieć, co jest dla Ciebie dobre, do czego dążysz i jak zamierzasz to osiągnąć, a wówczas żadna osoba ,,z zewnątrz” nie będzie w stanie Ci tego odebrać.
Nie warto słuchać ludzi, dla których wszystko jest ,,bez sensu” albo ,,niemożliwe do zrobienia”. Życie to ciągły proces uczenia się nowych rzeczy i zdobywania doświadczeń, a błędy to tylko naturalna tego konsekwencja. Po każdej porażce trzeba szybko się szybko podnieść i kontynuować swoją pracę.
Bądź asertywny i głośno mów o swoich planach i potrzebach. Nie okazuj strachu i nie pozwalaj przekraczać swoich granic. To pesymiści boją się świata, a nie Ty!
Czasami, by zwalczyć negatywne emocje trzeba rozłożyć nad sobą duży parasol bezpieczeństwa i bardzo dbać o to by był solidny, ale i elastyczny. Jeśli to możliwe postaraj się pomóc ludziom, którzy Cię otaczają, by dostrzegli pozytywne strony życia.
Wysoka samoocena i poczucie własnej wartości do klucze do sukcesu!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Universidad Católica de Colombia. (2015). La importancia de las pausas activas. https://doi.org/10.1016/j.clinph.2008.01.013
- Pereira, M. (2007). Autoestima : un factor relevante en la vida de la persona y tema escencial del proceso educativo. Revista Electrónica “Actualidades Investigativas En Educación.” https://doi.org/10.15517/aie.v7i3.9296
- Maria Elena Montt, S., & Châvez, F. U. (1996). Autoestima y salud mental en los adolescintes. Salud Mental. https://doi.org/10.1109/ICC.2008.1056
- Ferreras, E. (2007). La autoestima. Anales de Mecánica y Electricidad. https://doi.org/10.1016/j.medin.2012.12.011