Naturalne środki rozluźniające mięśnie

Jeśli zaczniemy poprzez masaż miejscowo stosować te naturalne środki rozluźniające mięśnie odczujemy znaczną ulgę, ale, aby zobaczyć efekty musimy być konsekwentni w ich stosowaniu.
Naturalne środki rozluźniające mięśnie
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Kiedy atakują nas różne choroby lub wirusy zawsze znajdziemy naturalne środki, które mogą nam pomóc w złagodzeniu naszych dolegliwości. Jeśli cierpisz na ból lub skurcze mięśni w tym artykule pokażemy ci 5 naturalnych środków rozluźniających mięśnie, których zdecydowanie powinieneś spróbować.

Środki rozluźniające mięśnie

Sama nazwa może już nam przybliżyć, czym są. Środki rozluźniające mięśnie to substancje stosowane w celu rozluźnienia lub zwiotczenia mięśni , gdy są one przykurczone lub napięte. Środki te często mają związek z lekami przeciwbólowymi.

Konsekwencje napiętych mięśni

Ważne jest, aby zrozumieć, że nasze ciało zawsze szuka sposobów by powiedzieć nam o tym, co nie działa tak jak powinno. Dlatego, gdy nasze mięśnie są napięte lub bolące musimy działać jak najszybciej, aby uniknąć komplikacji w przyszłości.

Zbyt długie skurcze mięśni mogą mieć poważne konsekwencje. Na przykład, ograniczenie mobilności podczas codziennych czynności. Z drugiej strony, przyczyny skurczów mięśni są zróżnicowane i obejmują nadmierny wysiłek lub, wręcz przeciwnie, utrzymywanie mięśni w tej samej pozycji przez długi czas.

mężczyzna z bólem pleców a środki rozluźniające

Skurcze mięśni często powodują gorączkę, skrajne zmęczenia i bóle głowy. Nie zawsze wiemy, jak leczyć napięte mięśnie. Najczęściej lekarze przepisują leki przeciwbólowe, przeciwzapalne lub uspokajające w zależności od obszaru ciała, na którym występuje ból.

5 naturalnych środków rozluźniających mięśnie

Istnieją różne rodzaje bólów mięśni, dlatego istnieje też wiele sposobów na ich rozluźnienie. Dlatego pokażemy ci 5 leków o naturalnym pochodzeniu, które musisz wypróbować, by zwalczyć tego typu dolegliwości.

1. Rumianek

Rumianek jest jednym z najczęściej stosowanych środków zaradczych w tego typu przypadkach, ze względu na swoje właściwości odprężające, przeciwzapalne i przeciwskurczowe. Możesz przygotować prosty napar i wypić go, by zaznać ulgi i relaksu.

Składniki

  • 1 łyżka (15 g) lub 1 saszetka rumianku
  • 1 szklanka wrzącej wody (250 m)

Jak używać?

  • Tego środka używamy jako naparu i należy jedynie umieścić torebkę rumianku w filiżance z wrzątkiem.
  • Odstawić na kilka minut, aby dobrze się zaparzył.
  • Napój ten można pić kilka razy dziennie.

2. Lawenda

Lawenda to kwiat o fioletowym kolorze, którego spożycie w postaci naparu nie jest zalecane. Jednak warto używać jej w postaci olejku ze względu na jej właściwości kojące. Jest szeroko stosowana w aromaterapii ze względu na korzyści w leczeniu zaburzeń snu, problemów z gardłem i płucami.

Składniki

  • Olejek lawendowy

Jak używać?

  • Wykorzystamy olejek z kwiatu lawendy, aby wykonać masaż okrężnymi ruchami na napiętych mięśniach. Pomoże on poprawić krążenie krwi.
  • Ponadto, jeśli uda nam się zdobyć kwiat tropikalny, możemy zrobić wywar i wziąć ciepłą kąpiel w kwiecie lawendy.

3. Rozmaryn

Ta roślina pochodzi z okolic Morza Śródziemnego i dzięki swoim właściwościom przeciwskurczowym i przeciwzapalnym rozluźnia mięśnie i przywraca je do naturalnego stanu. Może być spożywany w postaci naparu lub używany do aromaterapii.

rozmaryn

Składniki

  • 1 łyżka gałązek rozmarynu (15 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Jak używać?

Z gałązkami rozmarynu można przygotować kilka środków do rozluźnienia mięśni:

  • Pierwszym z nich jest kąpiel, która może być korzystna ze względu na intensywny i relaksujący zapach tej rośliny. Co więcej, olej z gałęzi rozmarynu służy do rozluźnienia stawów.
  • Jednak najczęściej używanym lekiem jest napar z rozmarynu. Aby go przygotować, wystarczy dodać liście rozmarynu do wrzącej wody.
  • Zaleca się zwilżenie ściereczki tym naparem i przykładanie jej do napiętego mięśnia. Zalecany czas to około 30 minut.
  • Ponieważ jest to naturalny lek, można go stosować od dwóch do trzech razy dziennie.

4. Waleriana

Kozłek lekarski jest rośliną zalecaną do leczenia różnych schorzeń, w tym również bólu menstruacyjnego. Waleriana jest też niezwykle użyteczna w łagodzeniu stresu i uspokajaniu napadów lękowych. Dlatego jest szeroko stosowana do poprawy snu. Najczęściej spożywa się ją w formie naparu.

Składniki

  • 1 łyżka kwiatów waleriany (15 g)
  • 1 szklanka wrzącej wody (250 ml)

Jak używać?

Zaleca się stosowanie waleriany doustnie, w formie naparu. 

  • Dlatego zaparzymy walerianę w filiżance wrzącej wody przez 5 do 10 minut.
  • Następnie przelejemy przez sitko aby usunąć resztki kwiatu z napoju.
  • Nie zaleca się przyjmowania więcej niż dwa razy dziennie, ponieważ może powodować senność.

5. Pieprz Cayenne

Zwykle zaleca się stosowanie pieprzu cayenne i chociaż jego smak może być zbyt mocny dla niektórych osób, jego właściwości przeciwzapalne są niezwykle silne. Możemy spożywać go codziennie wraz z pokarmem, zarówno w postaci płynnej jak i stałej.

pieprz cayenne

Składniki

  • Pieprz Cayenne

Jak używać?

  • Stosowanie tego środka jest dość łatwe, ponieważ wystarczy dodać odrobinę do napojów, naparów i koktajli, które spożywasz.
  • Możesz również użyć go jako peelingu, masując napięte mięśnie pieprzem cayenne.

Istnieje wiele naturalnych środków, które możemy stosować, aby wyleczyć różne dolegliwości mięśniowe. Jednak bóle mogą być objawem innych chorób, dlatego też warto skonsultować się z lekarzem, jeśli dyskomfort utrzymuje się przez długi czas.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gómez Ugarte Magaly, Reyes Rojas Shirley, Paredes Choque Laura. La manzanilla y sus propiedades medicinales. Rev. Inv. Inf. Salud  [revista en la Internet]. 2015  [citado  2019  Feb  19] ;  10(23): 54-58. Disponible en: http://www.revistasbolivianas.org.bo/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2075-61942015000100008&lng=es.
  • Martinello, M.A., & Pramparo, M.. (2005). Poder Antioxidante de Extractos de Romero Concentrados por Destilación Molecular. Información tecnológica16(5), 17-20. https://dx.doi.org/10.4067/S0718-07642005000500004
  • Avello Lorca Marcia, Fernández Rocca Pola, Faundez Curiante Benjamín, Zagal Montecinos Ana María, Gordon Martí Jenny, Valenzuela Zambrano Bárbara. Fitoaromaterapia como complemento para mejorar la salud laboral. Rev Cubana Plant Med 2011

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.