Naturalne probiotyki wspomagające florę jelitową

Produkty probiotyczne i naturalne probiotyki zawierają żywe mikroorganizmy, które stymulują enzymy żołądkowe i soki żołądkowe. W rezultacie takie probiotyczne składniki nie tylko dobrze odżywiają nasze ciało, ale także zapewniają praktyczne korzyści dla procesów trawienia i regulują kondycję naturalnej flory bakteryjnej naszych jelit.
Naturalne probiotyki wspomagające florę jelitową
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dlaczego naturalne probiotyki są aż tak ważne dla naszego zdrowia? To proste. Nasza flora jelitowa składa się z licznych, nieszkodliwych dla naszego zdrowia grup bakterii.

Bakterie te odgrywają ważną rolę w systemie obronnym naszego organizmu, ponieważ pomagają mu rozwinąć odpowiednio skuteczną odpowiedź immunologiczną.

Innymi słowy, bogata flora jelitowa o dobrej kondycji bardzo wydaje zapobiega rozwojowi szkodliwych bakterii w śluzówce naszego układu pokarmowego. A regularnie spożywane naturalne probiotyki stymulują rozwój tej flory i utrzymują ją w dobrej formie.

Musisz zawsze pamiętać o tym, że nie wszystkie bakterie są wyłącznie niebezpieczne dla naszego organizmu. W rzeczywistości często niszczymy te dobre, pożyteczne bakterie poprzez na przykład stosowanie niezdrowych nawyków żywieniowych, nadmierne spożycie alkoholu i zażywanie niektórych leków.

Wśród tych ostatnich przyczyn szczególnie szkodliwe jest przyjmowanie antybiotyków bez umiaru.

Natomiast bez wątpienia dobrą wiadomością jest to, że można uzupełnić nasze “dobre” bakterie bez zbytniego wysiłku. Wystarczy w tym celu spożywać odpowiednie pokarmy.

W pewnym uproszczeniu określamy je jako “naturalne probiotyki”. W dalszej części naszego dzisiejszego artykułu przedstawimy Ci najlepsze opcje zarówno probiotycznych, jak i prebiotycznych produktów spożywczych. Pamiętaj, aby regularnie je spożywać!

Naturalne probiotyki wspomagające florę jelitową

A oto najpopularniejsze i najłatwiej dostępne na rynku naturalne probiotyki, które powinny od dziś stanowić nieodłączny składnik Twojej codziennej diety.

1. Kefir

Jedną z najpopularniejszych obecnie opcji traktowanych jako naturalne probiotyki jest kefir. Jest to najzdrowszy i najlepszy wybór pozwalający na wspomaganie układu pokarmowego dzięki bogatym kulturom żywych bakterii. A ponadto warto wiedzieć o tym, że zawiera on mniej laktozy niż jogurt naturalny.

Podstawą właściwości kefiru są żywe drożdże, które zaczynają swoją “pracę” w mleku kozim, krowim lub owczym. Po upływie 28 do 48 dni kefir jest już gotowy do spożycia i jednocześnie wtedy ma najwięcej cennych właściwości.

Kefir

Otrzymany w ten sposób napój jest gotowy do natychmiastowego spożycia lub do przechowywania w lodówce. Jeśli zdecydujesz się go tak przechowywać, pamiętaj o tym, aby pod żadnym pozorem nie dolewać do niego kupionego w sklepie mleka krowiego.

Osoby z nietolerancją laktozy mogą pić kefir bez jakichkolwiek oporów. Nie spowoduje on żadnych komplikacji w ich układzie pokarmowym.

2. Kiszona kapusta

Znana również jako kwaszona, kapusta kiszona jest drugim produktem na naszej liście pokarmów, które znacząco zwiększają ilość dobrych bakterii w jelitach.

Kapusta kiszona jest powszechnie stosowanym produktem w kilku krajach europejskich, nie tylko w Polsce. Zazwyczaj towarzyszy ona potrawom mięsnym i rybnym. Oprócz niewątpliwych korzyści smakowych ma ona na celu także ułatwienie procesu trawienia.

Kapusta

Aby przygotować sobie kiszoną kapustę na własną rękę, najprostszym sposobem jest zamoczenie ich w posolonej wodzie i pozostawienie tak długo, aż sfermentują. Oczywiście metod jej przygotowania i doprawienia do smaku jest mnóstwo, ta jest najprostszą z możliwych.

Nie zawsze będzie można ją znaleźć w sklepach. Jeśli znajdziesz już gotową kiszoną kapustę, prawdopodobnie będzie to produkt oparty o ocet i fermentację alkoholową. W związku z tym lepiej będzie jednak przyrządzić ją na własną, aby zapewnić jej odpowiednią jakość.

Możesz eksperymentować także z innymi warzywami, one też dobrze sprawdzają się jako naturalne probiotyki.

3. Fermentowany (kiszony) ananas

Innym rodzajem napoju, który poprawia kondycję naturalnej flory bakteryjnej w naszych jelitach jest tepache. Wywodzi się on z tradycji meksykańskiej i pierwotnie wytwarzany był z kukurydzy.

Obecnie jednak popularność zdobywa jego modyfikacja, w której zamiast kukurydzy używa się ananasa. A konkretnie musisz przeprowadzić fermentację skórek ananasowych.

Tepache

Aby utworzyć sobie tepache na własną rękę, potrzebujesz do tego celu następujących składników:

  • 3,5 litra wody (14 szklanek)
  • Skórka z dużego, dojrzałego ananasa lub 2 średnich ananasów
  • 500 g brązowego cukru lub syropu z trzciny cukrowej albo agawy (2 filiżanki)

Procedura przygotowania tepache:

  • Dokładnie umyj skórkę ananasa i posiekaj na drobne kawałki.
  • Włóż wszystkie kawałki skórki do ceramicznego lub szklanego pojemnika z nieprzepuszczającym powietrza korkiem. Dodaj do nich dwa litry wody i cukier.
  • Zamknij szczelnie naczynie i pozostaw w ciepłym miejscu na 48 godzin.
  • Po upływie tego czasu dolej do pojemnika resztę wody i dobrze wymieszaj całość.
  • Następnie umieść naczynie w lodówce na co najmniej kilka godzin.
  • Przed wypiciem zalecamy zawsze schłodzenie tego napoju w lodówce. Możesz tam również przechowywać jego resztki. Tepache ma bardzo długi okres przydatności do spożycia.

4. Jogurt naturalny

Kolejny produkt na naszej liście obejmującej naturalne probiotyki zawiera po prostu sfermentowaną bazę mleczną. Powstaje ona z laktozy lub cukru mlecznego, przekształcając się następnie w kwas mlekowy.

Proces ten powoduje powstanie jogurtu i odpowiada jednocześnie za jego charakterystyczny, lekko cierpki smak.

Jogurt

Oprócz bycia niezwykle zdrowym i pożywnym produktem, jogurt reguluje pracę jelit i pomaga w rozwoju flory jelitowej. Cechuje się także specjalnym i zupełnie nieszkodliwym dla bakterii w naszych jelitach efektem antybiotycznym, który zapobiega i zwalcza infekcje wywołujące uporczywe biegunki.

Ogólnie rzecz biorąc powinieneś spożywać jogurt naturalny tak często, jak to tylko możliwe. Aby zmienić jego smak na taki, który bardziej Ci odpowiada, możesz dodać do niego na przykład owoce, miód lub płatki owsiane.

5. Tempeh

Jeśli brać pod uwagę naturalne probiotyki, to tempeh jest jednym z najlepszych możliwych produktów. Jego właściwości wynikają z tego, że jest on sfermentowanym produktem na bazie soi.

Tempeh

Pochodzący z Indonezji produkt, gdzie przez stulecia był podstawowym pożywieniem, jest doskonałym źródłem białka. Jego wysoka zawartość tego cennego składnika sprawia, że tempeh jest doskonałym substytutem mięsa. Oznacza to, że jest wręcz idealnym produktem dla wegetarian.

Tempeh zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy i jest wyjątkowo korzystny dla kobiet w okresie menopauzy. Wynika to z tego, że jego regularne spożywanie może złagodzić często występujące podczas niej dolegliwości i jednocześnie wzmocnić kości.

Naturalne probiotyki i prebiotyki – najlepsze ich źródła

Inną grupą produktów spożywczych, która podnosi ilość “pożytecznych” bakterii w naszych jelitach, są prebiotyki. Pomagają one kilku gatunkom tych dobrych dla nas drobnoustrojów rozwijać się, a nawet wręcz rozkwitać w naszej okrężnicy.

W przeważającej części prebiotykami są węglowodany, których organizm nasz nie trawi. Zaliczają się do nich między innymi fruktooligosacharydy. Możesz je znaleźć w następujących grupach produktów spożywczych:

1. Produkty pełnoziarniste

Produkty pełnoziarniste są wręcz po brzegi wyładowane białkiem i błonnikiem. Oba te składniki ułatwiają jelitom spełnianie swoich funkcji przy równoczesnym przyspieszeniu metabolizmu.

Pełne ziarna

Należy dążyć zatem do codziennego zjadania co najmniej dwóch porcji produktów pełnoziarnistych. Ma to na celu zwiększenie liczby zdrowych bakterii jelitowych. Takie postępowanie zapobiegnie powstawaniu zaparć, bólom brzucha i gazom oraz wzdęciom.

2. Zielone warzywa

Szpinak, brokuły i seler to świetne przykłady prebiotycznej żywności, która może dostarczyć Ci sporych ilości zdrowych bakterii jelitowych. Są one jednocześnie bogate w minerały i składniki odżywcze, które mogą poprawić Twój ogólny stan zdrowia.

Zielone warzywa

W każdym z codziennych posiłków należy zawrzeć co najmniej 1 szklankę zielonych warzyw. W ten sposób Twój układ pokarmowy otrzyma wszystkie elementy, których potrzebuje do płynnego działania. I jednocześnie zadbasz o swoją florę bakteryjną w jelitach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Allen SJ, Martinez EG, Gregorio GV, Dans LF. Probiotics for treating acute infectious diarrhoea. Cochrane Database of Systematic Reviews 2010, Issue 11. Art. No.:CD003048. DOI: 10.1002/14651858.CD003048.pub3
  • Quigley EM. Therapies aimed at the gut microbiota and inflammation: antibiotics, prebiotics, probiotics, synbiotics, anti-inflammatory therapies. Gastroenterol Clin North Am. 2011 Mar;40(1):207-22.
  • Guía Práctica de la Organización Mundial de Gastroenterología: Probióticos y
    prebióticos. (Octubre 2011) worldgastroenterology.org/UserFiles/file/guidelines/probiotics-spanish-2011.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.