Natrętne insekty w domu? – Pozbądź się ich naturalnie!

Chemiczne środki owadobójcze i repelenty pomagają uwolnić nasz dom od plag nieznośnych szkodników. Chociaż są one skuteczne w działaniu, zatruwają środowisko naturalne. Warto więc stosować naturalne rozwiązania na bazie roślin leczniczych i innych produktów żywnościowych o właściwościach odstraszających insekty.
Natrętne insekty w domu? – Pozbądź się ich naturalnie!
Cesar Paul González

Przejrzane i zatwierdzone przez: biolog Cesar Paul González.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Regularnie zmagasz się z rozmaitymi plagami w swoim domu? Aby skutecznie wyeliminować natrętne insekty, sięgnij po naturalne środki, które pomogą ci pozbyć się nieproszonych gości z domu i jednocześnie otoczą troską środowisko naturalne.

Nie musisz kupować drogich, naszpikowanych chemicznymi substancjami środków owadobójczych. Istnieje bowiem wiele naturalnych produktów, które są równie skuteczne w działaniu co ich sklepowe odpowiedniki. Natura dostarcza nam wielu rozmaitych pomysłów na to, by natrętne insekty już nigdy więcej nie chciały zagnieździć się w twoim mieszkaniu.

Poznaj dziś z nami kilka najskuteczniejszych naturalnych „odstraszaczy” insektów. Są one proste w użyciu i – co najważniejsze – przyjazne dla otaczającego nas środowiska. Zacznij je stosować już od dziś!

Naturalne środki odstraszające insekty

Opierają się one wyłącznie na naturalnych składnikach: roślinach leczniczych, ziołach i innych produktach żywnościowych, które w ekologiczny sposób pomagają pozbyć się z domu komarów, much, pcheł czy mrówek.

1. Citronella

Citronella to roślina, której intensywnie cytrusowy zapach działa odstraszająco na komary. Te małe, uprzykrzające nam życie, insekty nie lubią cytrynowego zapachu, a co za tym idzie, nie zbliżają się do miejsc, w których go wyczuwają.

Zaopatrz się więc w kilka roślin citronelli. Nadają się one zarówno do przestrzeni otwartych (ogrody i balkony), jak i do zamkniętych (wnętrza domów i mieszkań). Posadź roślinkę w doniczce i umieść ją na parapetach okien, w pobliżu drzwi balkonowych, na tarasie, a także w ogrodzie w swoim ulubionym miejscu do odpoczynku.

Do sadzenia citronelli używaj dobrej, żyznej ziemi. W przeciwnym razie roślina nie będzie zdrowo rosła, a jej moc odstraszania insektów będzie słaba i mało skuteczna. Pamiętaj również, że do prawidłowego wzrostu citrolenlla potrzebuje również ciepłych promieni słońca.

Oprócz umieszczenia w swoim domu i ogrodzie doniczek z tą odstraszającą insekty rośliną, możesz również przygotować domowej receptury naturalny repelent. Jego bazą jest olejek z cytronelli. Poniżej znajdziesz przepis na skuteczny i jednocześnie przyjazny środowisku produkt odstraszający komary.

Składniki

Sposób przygotowania i aplikacja

  • Zmieszaj olejek z cytronelli z oliwą z oliwek w specjalnym naczyniu z gumową nasadką do dozowania kropli. Silnie potrząśnij kilka razy, aby obydwie substancje dokładnie się ze sobą połączyły.
  • Nanoś oleistą mieszankę na nadgarstki i kostki u nóg. Przekonaj się sam, że po nałożeniu tego specyfiku, insekty – zwłaszcza komary – nie będą się do ciebie zbliżały.
  • Możesz również przygotować na bazie olejku z citronelli zapachowe świece, kadzidełka, a także płynne środki przeciw komarom.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Komary – dlaczego wybierają akurat ciebie?

2. Eukaliptus odstrasza natrętne insekty

Eukaliptus to kolejna roślina lecznicza popularnie stosowana do odstraszania owadów. Ten naturalny produkt fantastycznie sprawdza się w przypadku pojawiania się pcheł. Wystarczy umieścić kilka gałązek eukaliptusa pod łóżkiem, a już nigdy więcej te natrętne insekty nie będą zaburzały ci snu.

Liście eukaliptusa

Jeśli chcesz uchronić swoje zwierzaki domowe przed pchłami, regularnie wcieraj w ich futerko olejek z eukaliptusa. Z kolei, gdy jedziesz na wieś lub na kemping, gdzie będziesz narażony na ataki różnych owadów, przygotuj naturalny repelent na bazie eukaliptusa. Poniżej znajdziesz na niego przepis.

Składniki
  • 10 kropli olejku z eukaliptusa
  • 2 łyżki stołowe kremu nawilżającego (25 g)
  • 1 plastikowy pojemnik na kosmetyki o pojemności około 150 g
Sposób przygotowania i aplikacja
  • Umieść krem w pojemniku na kosmetyki. Następnie dodaj 10 kropli olejku z eukaliptusa i dokładnie wymieszaj.
  • Smaruj ciało kremem (twarz, ramiona, i nogi). Skutecznie odstrasza on wszelkiego wszystkie natrętne insekty.

3. Liście laurowe

Popularne w kuchni liście laurowe wykazują silne właściwości odstraszające insekty z domu. Pomogą ci one pozbyć się plag pcheł, much, mrówek, moli i komarów.

W celu odstraszenia moli z szaf i szuflad umieść między ubraniami kilka liści laurowych. Z kolei, jeśli chcesz pozbyć się wszelkiego rodzaju innych plag, przygotuj następujący, naturalny spray przeciw insektom.

Składniki
  • Olejek z wawrzynu (10 kropli)
  • 1 łyżka stołowa ekologicznego płynu do mycia naczyń (15 g)
  • 1 filiżanka letniej wody
  • Szklany pojemnik ze spryskiwaczem
Sposób przygotowania i aplikacja
  • Wlej 10 kropli olejku z wawrzynu do szklanego pojemnika ze spryskiwaczem. Następnie dolej do niego letnią wodę oraz płyn do mycia naczyń i dobrze wymieszaj.
  • Spryskuj powstałą miksturą wszystkie zakamarki domu, zwłaszcza firany, zasłony, dywany, dywaniki, okienne ramy, przestrzenie pod i za meblami.
  • Przeprowadzaj akcję odstraszania owadów przynajmniej raz w tygodniu. W ten sposób twój dom zawsze będzie wolny od uciążliwych plag.

4. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy ma charakterystyczny zapach oraz zawiera kwasy, które w naturalny sposób odstraszają insekty. Poniżej przedstawiamy jedno z najprostszych użyć tego popularnego w każdej kuchni produktu.

Ocet jabłkowy odstrasza natrętne insekty
Składniki
  • 1 szklanka octu jabłkowego (200 ml)
Sposób przygotowania i aplikacja
  • Umieść szklankę z octem jabłkowym w miejscach, które chcesz ochronić przed atakiem insektów: w kuchni, w pobliżu okien i drzwi, w spiżarni itp.

5. Cytryna z goździkami na natrętne insekty

Zarówno cytryna, jak i goździki zawierają cenne dla naszego zdrowia substancje odżywcze. Co więcej obydwa produkty, dzięki silnemu i charakterystycznemu aromatowi pomagają w naturalny sposób odstraszyć natrętne owady z zakamarków naszych domów. Dowiedz się, jak je stosować!

Składniki

  • 1 cytryna (200 ml)
  • 16 goździków

Sposób przygotowania i aplikacja

  • Przekrój cytrynę na pół, a następnie wetknij w miąższ każdej z połówek 8 goździków.
  • Umieść cytrynę z goździkami w strategicznych punktach domu, zwłaszcza w miejscach łatwo dostępnych dla wszelkiego rodzaju insektów.
  • Im więcej połówek cytryn rozłożysz w zakamarkach swojego domu, tym lepszy będzie efekt tej naturalnej metody odstraszania uciążliwych owadów.

6. Oliwa z oliwek z liśćmi sałaty

Innymi, niezwykle skutecznymi naturalnymi produktami do walki z plagami insektów w ogrodzie są sałata i oliwa z oliwek. Mieszanka ta skutecznie zwalcza zwłaszcza nadmiar szkodliwych dla roślin ślimaków.

Sałata z oliwą

Składniki

  • 1 sałata (300 g)
  • 2 łyżki stołowe oliwy z oliwek (90 ml)

Sposób przygotowania i aplikacja

  • Umieść liście sałaty w misce i następnie skrop je oliwą z oliwek.
  • Rozłóż skropione oliwą z oliwek liście sałaty w miejscach, w których pojawiają się ślimaki. Po wdrapaniu się na oleisty liść, szkodniki nie będą w stanie się w niego wydostać. Bez wątpienia już po kilku dniach twój ogród oczyści się z tych uprzykrzających życie mięczaków.

7. Zielony ogórek odstrasza natrętne insekty

Zielony ogórek również jest bardzo użyteczny do walki z plagami insektów. To zielone warzywo znakomicie zwalcza obecność karaluchów, które nie znoszą świeżego zapachu ogórka.

Jeśli w twoim domu od czasu do czasu pojawiają się te okropne, olbrzymie owady, zaopatrz się w ogórki, pokrój jej na kawałki, a następnie wyłóż nimi ulubione miejsca żerowania karaluchów. Już wkrótce nie będzie po nich nawet śladu.

Karaluchy najczęściej pojawiają się w kuchni, w szufladach i innych zamkniętych przestrzeniach. Umieść w nich kawałki zielonego ogórka – to jeden z najbardziej naturalnych i najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się tych szkodników z własnych czterech kątów.

Siedem powyższych naturalnych rozwiązań przeciw insektom pomoże ci utrzymać czysty i wolny od plag dom. Co więcej, pozwoli ci  dobrze zadbać o otaczające cię środowisko naturalne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alvarez Costa A, Naspi CV, Lucia A, Masuh HM. Repellent and Larvicidal Activity of the Essential Oil From Eucalyptus nitens Against Aedes aegypti and Aedes albopictus (Diptera: Culicidae). J Med Entomol. 2017 May 1;54(3):670-676.
  • Giatropoulos A, Papachristos DP, Kimbaris A, Koliopoulos G, Polissiou MG, Emmanouel N, Michaelakis A. Evaluation of bioefficacy of three Citrus essential oils against the dengue vector Aedes albopictus (Diptera: Culicidae) in correlation to their components enantiomeric distribution. Parasitol Res. 2012 Dec;111(6):2253-63.
  • Dua VK, Pandey AC, Raghavendra K, Gupta A, Sharma T, Dash AP. Larvicidal activity of neem oil (Azadirachta indica) formulation against mosquitoes. Malar J. 2009 Jun 8;8:124.
  • Ghavami MB, Poorrastgoo F, Taghiloo B, Mohammadi J. Repellency Effect of Essential Oils of some Native Plants and Synthetic Repellents against Human Flea, Pulex irritans (Siphonaptera: Pulicidae). J Arthropod Borne Dis. 2017 Mar 14;11(1):105-115.
  • Jemâa, J. M. B., Tersim, N., Toudert, K. T., & Khouja, M. L. Insecticidal activities of essential oils from leaves of Laurus nobilis L. from Tunisia, Algeria and Morocco, and comparative chemical composition. Journal of Stored Products Research. 2012; 48: 97-104.
  • Kongkaew C, Sakunrag I, Chaiyakunapruk N, Tawatsin A. Effectiveness of citronella preparations in preventing mosquito bites: systematic review of controlled laboratory experimental studies. Trop Med Int Health. 2011 Jul;16(7):802-10.
  • Maia MF, Moore SJ. Plant-based insect repellents: a review of their efficacy, development and testing. Malar J. 2011 Mar 15;10 Suppl 1(Suppl 1):S11.
  • Madreseh-Ghahfarokhi S, Dehghani-Samani A, Pirali Y, Dehghani-Samani A. Zingiber officinalis and Eucalyptus globulus, Potent Lethal/Repellent Agents against Rhipicephalus bursa, Probable Carrier for Zoonosis. J Arthropod Borne Dis. 2019 Jun 24;13(2):214-223.
  • Stejskal V, Vendl T, Aulicky R, Athanassiou C. Synthetic and Natural Insecticides: Gas, Liquid, Gel and Solid Formulations for Stored-Product and Food-Industry Pest Control. Insects. 2021 Jun 29;12(7):590.
  • Wong KK, Signal FA, Campion SH, Motion RL. Citronella as an insect repellent in food packaging. J Agric Food Chem. 2005 Jun 1;53(11):4633-6.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.