Nasiona chia – 9 niesamowitych korzyści

Sierpień 25, 2017
Nasiona chia to genialny produkt z Ameryki Środkowej. Już je wypróbowałaś? Dowiedz się więcej o korzyściach płynących ze spożywania nasion chia!

Nasiona chia to super-produkt z Ameryki Środkowej. Ze względu na właściwości odżywcze, stały się bardzo popularne na całym świecie w ciągu ostatnich kilku lat. Nasiona chia znane są z niewielkiego rozmiaru i lekkiego orzechowego smaku. Dzięki temu dobrze komponują się z innymi produktami. W rezultacie łatwo dodać je do swojej diety.

Przez dekady były cenione za okazałą ilość składników odżywczych. Wśród nich wyróżniamy kwasy omega 3, błonnik oraz proteiny.

Jednocześnie są potężnymi antyoksydantami i posiadają ważne minerały. Po przyswojeniu przez organizm, redukują negatywne efekty powodowane przez wolne rodniki. Nasiona chia przyczyniają się do zwiększenia wydajności fizycznej i psychicznej. Twoje ciało będzie aktywne przez cały dzień.

Żeby tego było mało, to są też sycące i utrzymują uczucie pełności. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą stracić na wadze. Jako że wiemy, iż wiele osób nie próbowało jeszcze tych nasion, to przedstawiamy 9 powodów, dla których warto regularnie je spożywać.

1. Nasiona chia pomagają zbudować masę mięśniową

pompki z hantlami

Nasiona chia mają bardzo wysokiej klasy białka. Kiedy dodasz je do swojej diety, to możesz sobie w budowie masy mięśniowej.

Regularne spożywanie nasion chia przyczynia się do wzmacniania masy mięśniowej ciała. Sprawdza się to zwłaszcza wtedy, kiedy jednocześnie wykonuje się ćwiczenia fizyczne.

Wraz z błonnikiem i minerałami, produkt ten poprawia regenerację w tkankach i redukuje napięcie mięśni.

2. Pomagają na bóle stawów

Z powodu wysokiej zawartości kwasów omega 3 i antyoksydantów, nasiona te fantastycznie radzą sobie z bólem stawów. Związki zawarte w nasionach mają działanie przeciwzapalne i połączone z dobrymi nawykami pomagają uśmierzyć ból.

3. Poprawiają trawienie

brzuch

Błonnik zawarty w nasionach chia poprawia procesy trawienne. Sprawdza się to zwłaszcza wśród ludzi z zaparciami lub zespołem jelita drażliwego. Ich spożywanie przyczynia się do regeneracji flory bakteryjnej. W rezultacie zwalczane są stany zapalne i występuje wzmożone usuwanie szkodliwych toksyn.

4. Wzmacniają kości

Minerały zawarte w tym produkcie wzmacniają kości i przeciwdziałają przedwczesnej ich degeneracji.  Dwie łyżki stołowe nasion chia zapewniają 18% rekomendowanej dziennej dawki wapnia.

Dodatkowo antyoksydanty zapobiegają szkodom wyrządzanym przez wolne rodniki. Z tego powodu zapobiegają degeneracji związanej ze starzeniem się.

5. Pomagają stracić na wadze

stopy na wadze

Dodanie nasion chia do diety przynosi wiele korzyści i jedną z nich jest pomoc w odchudzaniu się.

Wynika to z wysokiej zawartości błonnika oraz przeciwutleniaczy. Nasiona chia wydłużają poczucie sytości i zwiększają ilość spalanej energii.

6. Zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się

W nasionach chia znajduje się wiele bardzo ważnych składników odżywczych. Pomagają one w minimalizowaniu negatywnych skutków zniszczeń oksydacyjnych Twoich komórek.

Kwasy omega 3 i witamina E redukują ryzyko przedwczesnego starzenia się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jednocześnie stanowią ochronę przed promieniowaniem UV.

7. Dodają energii

biegacz na trawie

Proteiny i zdrowe tłuszcze zwarte w tych nasionach stanowią bogate źródło energii dla Twego organizmu. Tyczy się to zwłaszcza osób, które mają wysokie zapotrzebowanie energetyczne.

Poza ważnymi minerałami, składniki te optymalizują energię zgromadzoną w Twoim ciele. Zwiększają także energią mentalną.

8. Pomagają uniknąć odwodniania

Produkt ten ma zdolności by absorbować od 10 do 12 razy więcej wody niż wynosi jego masa. Dlatego też świetnie sprawdza się w zapobieganiu odwodnieniu komórek.

Z drugiej strony, dzięki wysokiej zawartości potasu i magnezu, nasiona chia zwiększają poziom elektrolitów w ciele. Kiedy tracisz sporo płynów ich równowaga jest zachwiana.

9. Chronią Twe serce

lekarz trzymajacy gumowe serce

Kwasy omega 3 w nasionach chia chronią Twoje zdrowie sercowo-naczyniowe. Ten rodzaj zdrowych tłuszczy bardzo pozytywnie działa na Twoje ciało. Pomagają kontrolować poziom trójglicerydów i cholesterolu, a do tego zapobiegają takim chorobom jak arterioskleroza.

Sprzyjają także lepszemu ciśnieniu krwi oraz cyrkulacji. Dlatego też są tak ważne dla Twego serca.

Jak widzisz, nasiona chia są wręcz stworzone dla Twego organizmu. Dodawaj je do swoich ulubionych posiłków!

WIĘCEJ DLA CIEBIE