Nasiona chia – 8 korzyści zdrowotnych

Wrzesień 26, 2017
Jeśli jeszcze nie próbowałaś nasion chia, dowiedz się koniecznie jak ogromne korzyści dla zdrowia przynosi ten niesamowity produkt.

Nasiona chia są określane mianem superproduktu. Określenie to zawdzięczają faktowi, że mają one mnóstwo właściwości, które bardzo pozytywnie wpływają na nasz organizm. Nasiona chia pochodzą z Ameryki Środkowej, ale w ciągu ostatnich kilku lat zyskały ogromną popularność niemal na całym świecie.

Z wyglądu nasiona te przypominają mak, a ich smak jest lekko owocowy. Można je łączyć z wieloma różnymi produktami i dodawać do niezliczonej ilości potraw.

Jedną z najbardziej cenionych właściwości nasion chia jest ich działanie odchudzające, które zawdzięczają wysokiej zawartości błonnika, nasyconych kwasów tłuszczowych i aminokwasów.

Samo jedzenie nasion chia oczywiście nie zastąpi zbilansowanej diety ani ćwiczeń, ale z pewnością pomoże zrzucić zbędne kilogramy. Naukowcy z każdym dniem odkrywają nowe właściwości nasion chia. Poniżej mówimy zaledwie o ośmiu najważniejszych zaletach tego wspaniałego produktu.

1. Nasiona chia wspomagają pracę serca

Nasiona chia są przede wszystkim niezwykle bogatym źródłem kwasów omega 3. Jest to niezbędny składnik, który pomaga chronić serce i naczynia krwionośne przed szkodliwym działaniem cholesterolu.

Zdrowe serce dzięki omega 3. Nasiona chia zawierają dużo Omega 3

Omega 3 jest zdrowym tłuszczem, który występuje w dużych ilościach między innymi w tłustych rybach. Nie tylko usuwa on z organizmu szkodliwe lipidy, ale również podwyższa poziom „dobrego” cholesterolu (HDL).

Regularne spożywanie omega 3 pomaga utrzymać ciśnienie krwi na odpowiednim poziomie i zapobiec problemom z układem krążenia.

2. Wzmacniają kości

Niezbędne minerały zawarte w nasionach chia pomagają zachować zdrowe i mocne kości. Zaledwie dwie łyżeczki tego pysznego produktu dostarczają 18% zalecanej dziennej dawki wapnia. Co więcej, nasiona chia zawierają również magnez i potas.

Przyswajanie tych cennych składników obniża ryzyko przedwczesnego osłabienia kości, utraty ich gęstości oraz chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

3. Pomagają zrzucić zbędne kilogramy

Jeśli jesteś na diecie odchudzającej, dodaj do swoich codziennych posiłków niewielką porcję nasion chia, a z pewnością zauważysz zaskakująco dobre rezultaty.Błonnik i przeciwutleniacze zawarte w tym produkcie pomagają zapobiegać gromadzeniu się zbędnej tkanki tłuszczowej w ciele i stymulują jej szybsze spalani

Kobieta waży się, utrata wagi dzieki zdrowej diecie

Co więcej, dodawanie nasion chia do sałatek i koktajli sprawia, że na dłużej zachowujesz uczucie sytości i nie masz potrzeby podjadania miedzy posiłkami.

4. Pomagają rozbudować masę mięśniową

Jako że w nasionach chia jest mnóstwo niezbędnych aminokwasów, pomagają one rozbudować mięśnieBiałko z tych nasion jest łatwo przyswajalne przez organizm, a ponieważ podnoszą one poziom energii, są świetne dla osób, które chcą, aby ich trening był jeszcze bardziej efektywny.

5. Wspomagają procesy trawienia

Prawidłowe trawienie, dzięki zdrowej diecie

Błonnik spożywczy zawarty w nasionach chia bardzo skutecznie wspomaga pracę układu trawiennego. Warto sięgnąć po nasiona chia jeśli cierpisz na zaparcia lub zespół jelita drażliwego.

Regularne spożywanie nasion chia pomaga zredukować wzdęcia oraz stymuluje ruchy robaczkowe jelit, dzięki czemu organizm łatwiej pozbywa się zbędnych produktów przemiany materii.

Dodatkowo, dzięki nasionom chia możesz skutecznie wyregulować pH w organizmie i zadbać o zdrową florę bakteryjną jelit.

6. Łagodzą bóle stawów

Zawarte w nasionach chia kwasy tłuszczowe omega 3 mają właściwości przeciwzapalne i pomagają złagodzić bóle stawów. Składnik ten, wraz z przeciwutleniaczami, obniża ryzyko wystąpienia problemów z układem ruchowym, takich ja np. artretyzm.

7. Dodają energii

Połączenie białka i nasyconych kwasów tłuszczowych w nasionach chia daje organizmowi ogromną dawkę energii, która jest potrzebna do wykonywania niezliczonych zadań przez cały dzień.

Pobudka z energią

Spożywanie nasion chia zaleca się sportowcom i osobom wykonującym ciężką pracę fizyczną. Dzieje się tak ponieważ chronią one mięśnie przed szybkim męczeniem, a jednocześnie pobudzają umysł do pracy.

Dodatkowo, przeciwutleniacze zawarte w tym niesamowitym produkcie chronią komórki całego organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Korzystny wpływ na komórki mają również kwasy tłuszczowe omega 3 i witamina E zawarte w nasionach chia. Dzięki nim możemy się uchronić przed skutkami przedwczesnego starzenia.

8. Zapobiegają odwodnieniu

Jedną z najciekawszych zalet nasion chia jest ich zdolność wchłaniania wody o objętości nawet do 10-12 razy większej, niż one same. Pomaga to skutecznie zapobiegać odwodnieniu.

Co więcej, potas i magnes w tych nasionach pomaga utrzymać równowagę elektrolitową w ciele, co jest szczególnie ważne dla osób uprawiających sport ponieważ tracą one podczas treningu dużo wody.

Czy masz już nasiona chia w swojej kuchni? Jeśli nie, to po przeczytaniu tego artykułu nie trzeba będzie cię przekonywać do ich zakupu. Są one już powszechnie dostępne, a wystarczy zaledwie ich niewielka ilość, aby zauważyć pozytywny wpływ nasion chia na twój organizm.

WIĘCEJ DLA CIEBIE