Narzekanie innych pochłania naszą energię

Październik 11, 2017
Jeśli otaczają cię osoby, dla których narzekanie to chleb powszedni, może to mieć wpływ na twoje samopoczucie i przytłaczać cie problemami, które nie są twoje

Obecny styl życia stał się tak wymagający, że w pewnym momencie każdy z nas na pewno zaczynie towarzyszyć narzekanie na rzeczy, z którymi stykamy się w naszej codzienności. To naturalna reakcja, dzięki której zmniejszasz napięcie w trudnych czy bolesnych sytuacjach. Jednakże czasami niedostrzegalnie kradnie to twoją energię.

Wykazywanie się empatią w czasie kiedy twoi przyjaciele przechodzą przez trudne momenty nie jest niczym złym. Aczkolwiek wysłuchiwanie osób, dla których narzekanie jest chlebem powszednim może być o wiele bardziej szkodliwe niż nam się wydaje.

Największym problemem jest fakt, iż takie zachowanie może stać się toksyczne i zacznie tobą manipulować do tego stopnia, że uznasz siebie za osobę nieczułą czy samolubną tylko z powodu własnej niechęci do przebywania w danej sytuacji.

Dlatego właśnie tak ważnym jest aby nauczyć się rozpoznawać chroniczne narzekanie i zrozumieć jego negatywny wpływ na twoje życie.

Profil narzekacza

Takie osoby żyją jednocześnie negując życie, które prowadzą. On lub ona zawsze próbuje stać się ofiarą poprzez narzekanie na to, co ma lub czego nie ma. Przede wszystkim nigdy nie robi nic aby zmienić rzeczy, które najbardziej jej przeszkadzają.

Na początku to może się wydawać normalne. Jednakże z czasem zdajesz sobie sprawę, że ich narzekanie to nawyk, który już stał się częścią ich życia, a nie wynik trudnej sytuacji, która stała się ich udziałem.

Neszczęśliwi przyjaciele

To świadoma lub nieświadoma forma manipulacji jaką jest narzekanie. W tym czasie osoba narzekająca stara się doprowadzić do poczucia winy, współczucia lub solidarności jednocześnie unikając podjęcia odpowiedzialności za swoje życie.

Nagle czujesz, że twoim obowiązkiem jest pomóc jej rozwiązać problemy lub przynajmniej być przy niej by ocierać łzy.

Konsekwencje przebywania z osobami, które ciągle narzekają

Przebywanie z osobami, które ciągle narzekają jest tak negatywne, że możesz nagle poczuć się przytłoczony bardziej niż w rzeczywistości powinieneś. Nawet jeśli potrafisz doradzić lub pomóc takim osobom, bycie narażonym na takie zachowanie kradnie znaczą część twojej energii.

Chociaż może być ciężko to Tobie dostrzec, powoduje to pewne zmiany w twoim mózgu związane z emocjami generowanymi przez emocje osób trzecich.

Poczucie frustracji, winy czy smutku powoduje reakcje zachodzące w mózgu i uwalnianie hormonów. To podnosi ryzyko wystąpienia:

  • rozchwiania emocjonalnego
  • trudności z rozwiązywaniu problemów
  • zmniejszenia koncentracji
  • negatywnych myśli

Jak możesz pomóc osobie, której narzekanie jest męczące?

Nie wszystko w życiu układa się według obranego planu. Niekiedy musisz stawić czoło wyzwaniom, których nie chciałeś lub których nawet się nie spodziewałeś. Jednakże zupełnie bezsensownym jest zamykanie się we frustracji i zawziętości.

Przede wszystkim to właśnie one powstrzymują cię przed radzeniem sobie z problemami i kroczeniem naprzód.

Energia jaką przeznaczasz na narzekanie jest tobie potrzebna na pokonanie sytuacji, która wydaje się przeszkodą. Dlatego właśnie, aby uniknąć przeistoczenia się w osobę wiecznie narzekającą, ważnym jest zrozumienie, że nie masz obowiązku siedzenia i wysłuchiwania osób, które tak robią.

Nie możesz udawać, że potrafisz rozwiązywać problemy osób trzecich kiedy ta energia potrzebna jest tobie w codziennym życiu.

Więc co można zrobić?

1. Zdystansuj się

Dystans

Jeśli to tylko możliwe staraj się unikać takich ludzi ponieważ oni będą starali się tobą manipulować. Im mniej uwagi im poświęcisz tym szybciej zrozumiesz, że nie musisz inwestować swojej energii w wysłuchiwanie ich negatywnych myśli.

2. Pomóż im zrozumieć, że to ich własne problemy

Nawet jeśli poświęcasz czas na wysłuchanie ich narzekań, postaraj się uświadomić im, że mają takie problemy ponieważ tak myślą. Co najważniejsze, upewnij się, że ta sytuacja nie zacznie mieć wpływu na ciebie i doradź im podjęcie kroków w kierunku rozwiązania problemów ich własnymi siłami.

3. Nie okazuj słabości

Takie osoby wykazują umiejętność manipulowania innymi swoim negatywnym nastawieniem. Dlatego tak ważnym jest bycie silnym i pokazanie im, że nie macie zamiaru pomagać im z każdym jednym nadarzającym się problemem i przyjmować ich każde narzekanie.

Kobieta pociesza przyjaciółkę, która narzeka

Choć empatia jest czasem niemożliwa do uniknięcia, postaraj się kontrolować sytuację tak, aby nie mieć poczucia obowiązku pomagania im w sytuacji, gdy problem nawet ciebie nie dotyczy.

4. Ustanawiaj granice

Na koniec pamiętaj, że masz prawo żądać od drugiej osoby, by nie obarczała cię swoimi problemami i nie zmuszała to wysłuchiwania problemów jakie zawiera ich narzekanie. Jeśli masz dość wysłuchiwania codziennie tych negatywnych myśli powiedz im, że cię to nie obchodzi i wolałbyś nie być osobą, do której przychodzą się wypłakać.

WIĘCEJ DLA CIEBIE