Gazowane napoje i ich wpływ na zdrowie
Gazowane napoje, takie jak coca-cola, są niezwykle popularne i wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich życia. Zwłaszcza w upalne dni, często nie wyobrażamy sobie, by nie sięgnąć po butelkę doskonale schłodzonego słodkiego napoju prosto z lodówki.
Niestety gazowane napoje mogą mieć bardzo negatywny wpływ na Twoje zdrowie i mówią o tym najnowsze wyniki wielu badań naukowych. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wpływu napojów gazowanych na Twój organizm? Czytaj dalej.
Czym charakteryzują się napoje gazowane?
Napoje gazowane są produkowane w dość prosty sposób: są one mieszanką przefiltrowanej wody, dwutlenku węgla, słodzików i zakwaszaczy. W rezultacie otrzymujemy orzeźwiający gazowany napój, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie posiłku.
W rzeczywistości jednak pierwsze tego typu produkty były wytwarzane w przemyśle farmaceutycznym jako środki na bóle głowy i niestrawność. Z biegiem lat zaczęło powstawać wiele nowych rodzajów gazowanych napojów.
Różnią się one przede wszystkim smakiem i kolorem, ale wciąż są bezalkoholowymi, słodkimi napojami o dość podobnym składzie. To, co interesuje nas dzisiaj to odpowiedź na pytanie: jak napoje tego rodzaju wpływają na ludzki organizm?
Przeczytaj także: Napoje typu light – mogą odkładać tłuszcz na brzuchu?
Wiele osób zastanawia się, czy dawne receptury można wciąż uważać za bezpieczne dla ludzkiego zdrowia i niestety coraz częściej można spotkać się z opinią, że napoje gazowane to niepozorna trucizna.
Każdego roku znane stają się kolejne skutki uboczne i schorzenia wywoływane przez nadmierne spożywanie tego rodzaju napojów. Poniżej znajdziesz kilka symptomów:
Napoje gazowane – objawy nadmiernego spożycia
- bóle głowy
- drżenie
- arytmia serca
- lęk i nerwowość
- problemy ze snem i bezsenność
- depresja
- wymioty i mdłości
- częste oddawanie moczu
- zmniejszona gęstość kości (z powodu obniżonej absorpcji wapnia)
- utrata apetytu
Jak napoje gazowane wpływają na zdrowie?
Coraz więcej naukowców zajmuje się tematem wpływu napojów gazowanych na zdrowie. Wobec tego znamy coraz więcej skutków ubocznych i negatywnych konsekwencji regularnego spożywania takich napojów. Poniżej znajdziesz kilka przykładów tego, w jaki sposób napoje gazowane wpływają na ludzki organizm.
Wpływają na układ nerwowy
Większość gazowanych napojów zawiera duże ilości kofeiny, alkaloidu pobudzającego pracę układu nerwowego oraz serca, stymulującego organizm do działania nawet w okresie zmęczenia. Kofeina dodatkowo rozszerza naczynia krwionośne, ale na tym kończą się jej zalety dla zdrowia.
Nadmierne spożywanie produktów kofeinowych może prowadzić nawet do uzależnienia, a wraz z nim do nawracających bólów głowy, arytmii serca, bezsenności i stanów lękowych. Są to dokładnie te same objawy, które pojawiają się przy nadużywaniu kawy czy herbaty.
Napoje gazowane są rakotwórcze
Czy zastanawiasz się czasami, skąd bierze się atrakcyjny kolor i smak napojów gazowanych? A może szukasz odpowiedzi na pytanie, dlaczego mogą one stać bardzo długo otwarte i nigdy się nie psują? To wszystko dzieje się za sprawą niezliczonej liczby konserwantów, substancji chemicznych i zakwaszaczy, a wszystkie te składniki mogą być niezwykle groźne dla Twoich nerek.
Są to substancje odkładające się w tkankach i mogące również prowadzić do rozwoju komórek nowotworowych. Oczywiście producenci chwalą się, że część z tych składników ma działanie przeciwutleniające, jednak nie daj się zwieść – Twój organizm potrzebuje przeciwutleniaczy, ale tylko tych naturalnych i bezpiecznych dla Twojego zdrowia.
Utrudniają trawienie i powodują refluks
Odwrotnie niż wierzono w przeszłości, gazowane napoje mogą negatywnie wpływać na procesy trawienne.
Dwutlenek węgla obecny w tych napojach zwiększa kwasowość soków żołądkowych i stymuluje ich produkcję, co wprawdzie przyspiesza trawienie, ale wywołuje także wiele efektów niepożądanych, np. refluks, nadkwasotę czy problemy z wchłanianiem substancji odżywczych.
Wobec tego napoje tego typu odradza się osobom cierpiącym na wrzody czy nieżyt żołądka, gdyż dla nich skutki uboczne są szczególnie bolesne, a nawet niebezpieczne.
Niszczą szkliwo
Dwutlenek węgla i cukier, czyli główne składniki napojów gazowanych, bardzo negatywnie wpływają na zdrowie Twojej jamy ustnej. Upośledzają działanie kubków smakowych, niszczą szkliwo i mogą prowadzić do rozwoju próchnicy.
Napoje gazowane a nadwaga
Jak już wspominaliśmy, napoje te to źródło słodzików o różnej wartości kalorycznej i energetycznej. Te mniej kaloryczne to między innymi sorbitol, aspartam czy sacharyna, natomiast wysokokaloryczne to sacharoza i glukoza.
Nadmierne spożycie tych substancji zwiększa poziom cukru we krwi, prowadzi do występowania stanów zapalnych trzustki, a w konsekwencji – cukrzycy.
Co więcej, cukry te nie służą do wytwarzania energii w procesach metabolicznych, są więc odkładane w postaci tłuszczów w tkankach i naczyniach krwionośnych, co przyczynia się do takich problemów jak nadwaga czy miażdżyca.
Sprawdź także: Nadwaga a zaburzenia trawienia
Osłabiają kości
Jakby tego wszystkiego było mało, kwasy i kofeina obecne w tych napojach, są niezwykle szkodliwe dla Twoich kości, zaburzają bowiem wchłanianie wapnia w organizmie. Zmniejszona gęstość i osłabienie kości to prosta droga do osteoporozy.
Co więcej, upośledzona jest także absorpcja żelaza w komórkach, napoje gazowane przyczyniają się więc również do anemii i osłabienia odporności.
Dlaczego nie warto ufać ,,dietetycznym” napojom gazowanym?
Gdy walczymy z nadwagą czy cukrzycą, może przyjść nam do głowy pomysł, że rozwiązaniem jest napój gazowany w wersji ,,light”. Niestety musimy Cię ostrzec – słodziki zastępujące cukier w takich produktach również nie są wskazane dla Twojego zdrowia. Mogą one nawet wejść w niebezpieczną reakcję i wywołać uszkodzenie organów, w tym mózgu. Nie ryzykuj!
Nasza ostatnia porada
Pamiętaj, że świat smacznych i orzeźwiających napojów nie kończy się na butelce coca-coli czy innego napoju gazowanego. Zdecydowanie lepiej zrobisz sięgając po szklankę wody, świeżo wyciśniętego soku owocowego czy własnoręcznie przygotowanego koktajlu.
Nasza rada skierowana jest szczególnie do osób cierpiących na zaburzenia układu nerwowego, wrzody, choroby układu krążenia, nadciśnienie i migreny, a także do kobiet ciężarnych. To dla tych osób napoje gazowane są szczególnie niebezpieczne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Vartanian, L. R., Schwartz, M. B., & Brownell, K. D. (2007). Effects of soft drink consumption on nutrition and health: a systematic review and meta-analysis. American journal of public health, 97(4), 667–675. https://doi.org/10.2105/AJPH.2005.083782
- Anjum, I., Jaffery, S. S., Fayyaz, M., Wajid, A., & Ans, A. H. (2018). Sugar Beverages and Dietary Sodas Impact on Brain Health: A Mini Literature Review. Cureus, 10(6), e2756. https://doi.org/10.7759/cureus.2756
- Chazelas, E., Srour, B., Desmetz, E., Kesse-Guyot, E., Julia, C., Deschamps, V., Druesne-Pecollo, N., Galan, P., Hercberg, S., Latino-Martel, P., Deschasaux, M., & Touvier, M. (2019). Sugary drink consumption and risk of cancer: results from NutriNet-Santé prospective cohort. BMJ (Clinical research ed.), 366, l2408. https://doi.org/10.1136/bmj.l2408