Napoje energetyczne dla Twojego ciała

Oprócz tego, że picie napojów energetycznych jest uzależniające, to na dodatek podnoszą one tętno Twojego serca. Jedna puszka napoju energetyzującego zawiera taką samą ilość kofeiny, co sześć szklanek herbaty.

Napoje energetyczne stały się niezwykle popularne na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, a ich skutki dla zdrowia są ciągle w trakcie intensywnych badań.

Red Bull jest chyba najbardziej znaną firmą produkującą napoje energetyczne, które wypijane są powszechnie na całym świecie w celu stymulacji pracy mózgu przez wszystkie te osoby, które z tego czy też innego powodu wykonują intensywny wysiłek fizyczny, obciążającą pracę umysłową lub mają do czynienia z różnorodnymi sytuacjami generującymi spore poziomy stresu.

Za pomocą swojego motta o treści „Red Bull doda Ci skrzydeł” firma przekonała miliony konsumentów na całym świecie, że picie ich produktów jest sposobem na podniesienie poziomu energii straconej wskutek ciężkiego wysiłku, zarówno psychicznego, jak i też fizycznego.

Przeczytaj także: Napoje energetyczne dla twojego ciała

Co może być na przykład efektem długiego dnia spędzonego w pracy, intensywnej nauki na egzamin w szkole lub na uczelni, itp.

Napoje energetyczne wykazują sporą skuteczność pod względem działania pobudzającego, zapewniając dodatkowe ilości energii wtedy, gdy organizm ich potrzebuje.

Jednak w ostatnich latach przeprowadzone liczne badania naukowe wykazały, że wypicie już tylko jednego napoju tego typu może spowodować tymczasowe lub stałe zaburzenia funkcjonowania wielu narządów w Twoim ciele.

Napój energetyczny

Ogólnie rzecz biorąc wnioski sprowadzają się do tego, że regularne picie napojów energetycznych może doprowadzić do rozwoju różnego rodzaju chorób serca oraz układu krążenia.

Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe dla zdrowia?

Ogólne określenie „napoje energetyczne” obejmuje wszelkiego rodzaju napoje i drinki, które zawierają w sobie substancje takie jak kofeina, aminokwasy (na przykład taurynę), węglowodany (jak glukuronolakton, pochodną glukozy), witaminy, a w niektórych przypadkach także ekstrakty roślinne o właściwościach leczniczych, takie jak wyciąg z żeń-szenia i guarany.

Jedna tylko puszka napoju energetycznej zawiera dawkę kofeiny odpowiadającą 4 filiżankom kawy, dwóm filiżankom espresso, 4 puszkom Coca-Coli lub 6 filiżankom herbaty – czyli około 300 mg.

Zawał serca

Zdrowa osoba może przyjmować codziennie od 100 do 300 mg kofeiny, maksymalna akceptowalna dawka wynosi 400 mg. Eksperci są zgodni, że ilość taka nie stwarza jeszcze zagrożenia dla zdrowia, o ile nie występuje w połączeniu z innymi substancjami pobudzającymi, takimi jak na przykład alkohol.

Ale należy pamiętać o tym, że napoje energetyczne połączone z alkoholem lub pite w nadmiernych ilościach mogą wywołać liczne niebezpieczne dla zdrowia skutki uboczne, takie jak:

 • Tachykardia (częstoskurcz)
 • Kołatanie serca i nadmiernie wysokie ciśnienie krwi
 • Bezsenność
 • Podenerwowanie
 • Zaburzenia koordynacji ruchowej

Ponadto, jeden z zasadniczych problemów, z jakimi wiążą się napoje energetyczne jest potencjalne zagrożenie dla zdrowia powstające w wyniku łączenia kofeiny z innymi substancjami o działaniu pobudzającym lub innymi dodatkami do żywności.

Niekiedy wynikowe rezultaty tego typu łącznego działania mogą okazać się naprawdę niebezpieczne. Na przykład kofeina w połączeniu z aspartamem wykazuje silne działanie rakotwórcze.

Troska o serce

Napoje energetyczne mają również tendencję do powodowania uzależnień, skutkiem czego nabywca nigdy nie będzie czuł się usatysfakcjonowany po wypiciu tylko jednej puszki napoju i sięgnie po kolejne, zwiększając stopniowo liczbę wypijanych dziennie puszek, aby zaspokoić swoje rosnące pragnienie.

Red Bull oraz inne napoje energetyczne zostały zakazane w niektórych krajach

Szacuje się, że napoje energetyczne w liczbie około 3,5 miliona puszek (według danych firmy Red Bull) zostało sprzedane 143 krajach na całym świecie.

Jednakże wyniki badań naukowych potwierdzających negatywne skutki, jakie dla zdrowia powoduje picie tych napojów stanowią powód do niepokoju dla władz wielu krajów. W chwili obecnej napoje energetyczne różnego rodzaju zabronione zostały w Norwegii, w Danii i w Urugwaju.

W Kuwejcie napoje energetyczne nie są dopuszczone do sprzedaży dla osób poniżej 16 roku życia po tym, jak dwóch członków reprezentacji tego kraju w squasha zmarło na atak serca po ich wypiciu.

Jakie niebezpieczeństwa niosą za sobą napoje energetyczne?

Kawa

Ryzyko związane z tymi rodzajami napojów występuje w momencie spożywania ich w nadmiarze lub w połączeniu z innymi substancjami, takimi jak alkohol lub innymi o właściwościach pobudzających.

Wprawdzie niezbędne są dalsze badania mające na celu określić dokładnie stopień zagrożenia powodowanego przez napoje energetyczne w połączeniu z innymi produktami, ale już teraz istnieje kilka podstawowych ostrzeżeń dla nabywców tego typu napojów, którzy powinni być świadomi potencjalnych skutków ich picia lub łączenia z innymi produktami spożywczymi:

 • Napoje energetyczne nie powinny w żadnym wypadku być wypijane tuż po intensywnym wysiłku fizycznym, jako że ich właściwości pobudzające przyśpieszają akcję serca, co może w efekcie spowodować rozległy zawał tego newralgicznego mięśnia naszego organizmu.
 • Napoje energetyzujące nie gaszą pragnienia. Działanie moczopędne kofeiny w rzeczywistości zwiększa ryzyko odwodnienia w niektórych przypadkach, jeśli więc zmagasz się z niedoborem płynów w organizmie, nie pij napojów tego typu.
 • Ze względu na dużą zawartość związków obniżających lepkość i krzepliwość krwi nadmierne spożycie napojów energetyzujących może powodować krwotoki śródmózgowe, ponieważ serce działa wtedy z mniejszą wydajnością, zwiększając przy tym ciśnienie pojedynczego skurczu komorowego.
 • Red bull oraz inne napoje energetyczne zmieszane z alkoholem mogą okazać się śmiertelnym produktem, ponieważ bezpośrednio atakują one Twoją wątrobę, a skutki ich działania mogą okazać się nieodwracalne.
 • Picie takich napojów każdego dnia może znacząco zwiększyć ryzyko zachorowania na nieodwracalne zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego, jak na przykład chorobę Alzheimera.
 • Kobiety w ciąży uskarżające się na problemy ze strony układu krążenia, syndrom chronicznego zmęczenia, nadwrażliwość na kofeinę i zaburzenia krzepnięcia krwi powinny całkowicie odstawić napoje energetyczne, nie tylko w okresie ciąży, ale także po niej.
WIĘCEJ DLA CIEBIE