Jakie kolory wpływają na Twoje emocje?
Kolory i ich liczne odcienie otaczają nas z każdej strony, ale czy zwróciłaś kiedyś uwagę na to, w jaki sposób są one w stanie wpływać na nasze samopoczucie? Warto poznać właściwości poszczególnych barw i nauczyć się wykorzystywać je, by naturalnie sterować swoimi emocjami.
Kolory pozwalają na kreowanie przestrzeni wokół nas. Dzięki odpowiednio dobranym barwom jesteśmy w stanie pracować i żyć lepiej. Nasze ulubione barwy definiują to, kim jesteśmy, a umiejętnie łączone, mogą przynieść nam wiele radości i spokoju ducha. Gotowa, by poznać sekret kolorów i ich wpływu na nasze emocje? Czytaj dalej!
Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Ci streszczenie pewnego bardzo interesującego badania przeprowadzonego przez psychologa i socjologa, Evę Heller, na potrzeby książki ,,Psychologia koloru”. Jest to książka w niezwykle trafny sposób opisująca związki pomiędzy kolorami, a ludzkimi emocjami.
Jeśli temat ten wydaje Ci się interesujący, koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca i dowiedz się więcej o samej sobie.
Psychologia a kolory i ich odcienie
Jest bardziej niż prawdopodobne, że większość z nas na wieść o tym, że kolory mogą wpływać na nasze emocje, reaguje niedowierzaniem, a może nawet śmiechem.
Właśnie dlatego psycholog Eva Heller z Uniwersytetu w Berlinie postanowiła przeprowadzić badanie, które miało pomóc jej odnaleźć odpowiedź na pytanie, czy związek pomiędzy emocjami i kolorami istnieje i w jaki sposób działa.
W swoim badaniu Heller przeanalizowała odpowiedzi i zachowanie 2000 osób w reakcji na różne kolory. Dzięki temu była ona w stanie jasno opisać powiązania, które jak się okazało wcale nie są przypadkowe, ale podlegają pewnym uniwersalnym regułom.
Ogólne emocje towarzyszące poszczególnym kolorom okazały się więc być ściśle związane z przeżyciami z dzieciństwa, językiem, wspomnieniami czy przodkami.
Przeczytaj także: Rany emocjonalne z dzieciństwa – koszmar w dorosłym życiu
Mając to wszystko na uwadze, można stwierdzić, że nasze reakcje na poszczególne barwy są w pewnym stopniu wrodzone. Omówmy to zagadnienie na przykładzie – czy jesteś w stanie skoncentrować się i zrelaksować w pokoju, w którym ściany pomalowano na czarno, bądź czerwono? W większości przypadków odpowiedź brzmi ,,nie”.
Z drugiej strony, gdy ściany pokoju są zielone, białe lub niebieskie, pomieszczenie to automatycznie wydaje nam się bardziej przyjazne i pozytywne. Jest to ogólne wrażenie większości osób zapytanych o swoje asocjacje z tymi barwami.
Jeśli chcesz poznać więcej tego typu powiązań, czytaj dalej i zobacz, jak poszczególne kolory działają na nasze emocje.
Niebieski
Z badania przeprowadzonego przez doktor Heller wynika, że ulubionym kolorem większości populacji jest niebieski, a zaraz za nim – zielony. Szacuje się, że w naturze występuje 111 odcieni niebieskiego, ale do jego ogólnych cech możemy zaliczyć poniższe:
- Niebieski symbolizuje spokój, harmonię oraz duchowe cnoty.
- Kolor ten wywołuje skojarzenia z dystansem, ale jednocześnie także z fantazją.
- Symbolizuje on inteligencję; jest w takim samym stopniu kolorem męskim, jak i żeńskim.
Zielony
Zielony to kolejny, zaraz po niebieskim, ukochany kolor większości populacji. Utożsamia się go z nadzieją, płodnością, życiem i zdrowiem. Jest to ogólnie rzecz biorąc kolor o dużej sile. Często o zielonym myśli się także w kontekście młodości – symbolizuje on energię, wolność i wewnętrzną siłę.
Czerwony
W przypadku tej barwy również opracowano pewne ogólne i uniwersalne skojarzenia; czerwony to dla większości badanych kolor miłości i namiętności, ale także… nienawiści.
- Istnieje 105 odcieni czerwieni. Od czasów starożytnych był to kolor zarezerwowany dla klasy wyższej. Czerwień, zwłaszcza ciemna i intensywna, wywołuje więc skojarzenia z bogactwem.
- Czerwony to kolor dynamiczny, skłania do intensywnej aktywności.
- Badanie doktor Heller wykazało także jedną ciekawą rzecz: czerwony to kolor, którego najbardziej nie lubią zwierzęta.
Żółty
Prowadzone przez kilka lat badanie pozwoliło stwierdzić, że żółty to jeden z kolorów wywołujących najwięcej sprzecznych emocji. Z jednej strony ludzie postrzegają żółty, jako kolor radosny i słoneczny; z drugiej jednak – symbolizuje on zdradę.
- Żółty może być symbolem dojrzałości i zmysłowej miłości.
- Uważa się, że żółty to pozytywna barwa pobudzająca do pracy i kreatywności.
Fioletowy
Fioletowy to kolejna niezwykle interesująca barwa; kojarzy się z magią i kobiecością. Co więcej, reprezentuje także moc i władzę, a także szacunek i solidarność.
Pomarańczowy
Pomarańczowy jest silnie związany z buddyzmem, psychologowie podkreślają jednak jak bardzo niedoceniany w naszej kulturze jest to kolor.
Pomarańczowy i kolory pochodne są idealne do otoczenia, w którym potrzebny jest kontakt i wzajemne zrozumienie wielu osób. Co więcej, doskonale przyciągają one światło i tworzą unikalną, przyjemną i pełną energii atmosferę.
Różowy
W tym przypadku skojarzenia są jasne: różowy przywodzi na myśl coś delikatnego, kuszącego, lekkiego i odrobinę erotycznego. Często wykorzystujemy tego rodzaju kolory w naszych mieszkaniach, ponieważ jednocześnie pobudzają one kreatywność i dodają nadziei.
Różowy w połączeniu z innymi barwami to gwarancja oryginalnego i przyjemnego wystroju każdego wnętrza.
Biały
Biel to jeden z podstawowych kolorów, z którymi najczęściej spotykamy się na co dzień. Jest to kolor dobrych emocji, duchów, nowego początku, czystości i niewinności.
Czarny
Czarny to ukochany kolor projektantów mody; nosząc czerń zawsze wygląda się modnie i niezwykle elegancko. Czasami jednak prowadzone są dysputy na temat tego, czy czarny w rzeczywistości w ogóle jest kolorem? Mimo wszystko instynkt podpowiada nam, że ma on w sobie pewną dozę smutku i negatywnych emocji.
Jest to modny kolor, ale jednocześnie przywołuje takie skojarzenia jak śmierć, koniec czy brutalność. To bardzo ciekawy kontrast.
Z pewnością i Ty masz swoje ulubione kolory, bez których nie wyobrażasz sobie swojego otoczenia i garderoby. Każdy z nas ma takich kolorów nawet trzy. Wykorzystaj ich siłę i to, co dla Ciebie znaczą, aby kreować świat wokół siebie oraz wpływać na swoje emocje.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Psicología del Color. eartvic.net/~mbaurierc/materials/20%20Selectivitat/Psicologia%20del%20color.pdf
-
Heller, E., & Chamorro, J. (2000). Psicología del color, Barcelona. Editorial Gustavo Gili.
- Arnheim, R.. Arte y Percepción Visual. MADRID: Alianza. (2008)
- Sanz, J.C. . El libro del Color. MADRID: Alianza. (2003)