Wizyta u lekarza - 4 rzeczy, których nie należy mówić specjaliście
Wizyta u lekarza to stresujące wydarzenie. Nic więc dziwnego, że często jeszcze przed nią staramy się dowiedzieć, jak najwięcej o dręczących nas objawach i dolegliwościach, aby przygotować się na to, co możemy usłyszeć.
Być może Ty także jesteś jedną z tych osób, które przed odwiedzeniem lekarza spędza długie godziny czytając opowieści innych pacjentów na forach internetowych.
Musisz jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy – nie lekceważ lekarza i jego umiejętności, gdyż żaden wątek na forum nie jest wart tyle, co prawdziwa wizyta lekarska.
Nie bez powodu każdy lekarz wybiera swoją specjalizację, tak aby skupić się na konkretnej dziedzinie medycyny i stać się w niej prawdziwym ekspertem. Warto pamiętać o tym, ile lat każdy lekarz spędza na nauce – najpierw na studiach, później na stażach, praktykach i w czasie okresu rezydentury.
Już sam ten fakt sprawia, że lekarze zasługują na nasz szacunek i uznanie, często jednak zapominamy, że to w ich ręce oddajemy nasze zdrowie i życie i czasami po prostu powinniśmy im zaufać.
W ostatnich latach dość popularne stało się określenie ,,doktor Google”. Ukuto je, by zdefiniować problem, jakim są pacjenci święcie przekonani o tym, że wszystko, co napisane zostało w Internecie jest prawdą objawioną.
Przeczytaj także: Lekarstwo uniwersalne? Innowacyjna tabletka na wiele schorzeń
Takie osoby nawet gdy trafiają już do lekarza robią najgorszą rzecz. Podważają jego kompetencje i wątpią w każdą postawioną przez niego diagnozę. Pamiętaj – wizyta lekarska nie wymaga od Ciebie żadnego przygotowania.
Lekarz na pewno zrozumie problem, który opiszesz nawet najprostszymi słowami. Nie musisz więc poświęcać swojego czasu na poszukiwanie w Internecie odpowiedniej terminologii czy – co gorsza – diagnozy.
Są wśród nas osoby sądzące, że w ten sposób zaoszczędzą swój czas i pieniądze. Konsultacje u doktora Wyszukiwarki Internetowej nic bowiem nie kosztują, w przeciwieństwie do prawdziwej wizyty lekarskiej. Pamiętaj jednak, że w ten sposób igrasz ze swoim zdrowiem.
Koniecznie czytaj dalej i poznaj 4 zdania, których nie powinnaś nigdy wypowiadać do swojego lekarza.
1. ,,Jestem pewna, że to…”
Żyjemy w świecie niemal całkowicie zdigitalizowanym i zinformatyzowanym, nic więc dziwnego, że odpowiedzi na nurtujące nas pytania poszukujemy najczęściej w odmętach Internetu.
Problem zaczyna się jednak w momencie, gdy odpowiedzi, których szukamy dotyczą naszego zdrowia. A wszelkie odpowiedzi i rady, które znajdujemy w sieci uznajemy za stuprocentową prawdę.
Co gorsza, nawet gdy dochodzimy do wniosku, że wizyta lekarska jest nam jednak potrzebna, wciąż staramy się narzucić specjaliście swoją wizję tego, co nam dolega.
Po przewertowaniu licznych stron internetowych może Ci się wydawać, że wiesz już wszystko. W dodatku możesz założyć, że lekarz tak czy siak nie da rady Ci pomóc. Zamykając się na jego rady i diagnozę popełniasz jednak duży błąd!
W końcu każdy specjalista latami przygotowywał się do podjęcia pracy; lekarze to naprawdę w większości oczytani i doświadczeni ludzie, eksperci w swojej dziedzinie.
Nie ma więc żadnego powodu, by symptomy opisywane w Internecie traktować poważniej niż ich słowa, oparte o lata praktyki i wiedzę medyczną.
Oczywiście w Internecie nie brakuje także artykułów naukowych pisanych przez specjalistów. Mimo wszystko jednak wizyta u lekarza to o wiele lepszy sposób, by poznać źródło swoich problemów zdrowotnych i znaleźć ich rozwiązanie.
Samodzielnie stawianie diagnozy
Samodzielne stawianie diagnozy nie tylko może wyrządzić Ci krzywdę, ale też niesprawiedliwie stawia lekarza na gorszej pozycji. Nie ufaj wszystkiemu, co piszą w Internecie i nie polegaj tylko i wyłącznie na swojej intuicji.
Udaj się do lekarza i wysłuchaj tego, co ma Ci do powiedzenia – być może stosując się do procedur i swojej wiedzy medycznej uratuje Twoje zdrowie lub nawet życie.
2. ,,To tylko przez stres”
Medycyna już wiele lat temu uznała stres za równorzędną jednostkę chorobową. Jednostkę zdolną wyrządzić wiele szkód w naszym organizmie.
Do głównych konsekwencji zdrowotnych nadmiaru stresu można zaliczyć tak poważne schorzenia jak nowotwory czy choroby układu krążenia.
Nie można jednak wszystkich dolegliwości i problemów zdrowotnych uznawać za wynik stresu, ani też ich bagatelizować.
Dajmy na to, jeśli borykasz się z nawracającymi i bardzo silnymi bólami głowy, nie można od razu zakładać, że to tylko kwestia zmęczenia i nerwów w pracy czy domu. Jeśli odczuwasz silny ból promieniujący do czoła, wizyta lekarska jest bardziej niż wskazana.
Konkretny rodzaj bólu może być zaszyfrowaną wiadomością, którą organizm daje Ci znać, że coś jest z nim nie tak.
Odczytać taki sygnał potrafi tylko specjalista. Nawet jeżeli okaże się, że za problemem rzeczywiście stoi stres, wciąż to lekarz jest najodpowiedniejszą osobą, by Ci pomóc i znaleźć lekarstwo.
3. ,,Nie warto marnować na to czasu”
Wizyta u lekarza bardzo często wymaga poświęcenia swojego czasu i pieniędzy. A wiele osób jest bardzo wyczulona na nawet najmniejszą stratę jednego czy drugiego.
Cierpliwość jest jednak wskazana, gdyż praca lekarza jest skomplikowana i ciężka, a nie na każde pytanie odpowiedź można odnaleźć w ciągu kilku minut.
To że wizyta lekarska to w dużej mierze oczekiwanie nie powinno jednak być wymówką, by całkowicie z niej zrezygnować.
Spośród współczesnych profesji to właśnie lekarzowi potrzeba najwięcej spokoju i cierpliwości. Nie tylko zmaga się on na co dzień z trudnymi przypadkami medycznymi, ale też mierzy się z upartymi pacjentami, którzy wcale nie ułatwiają mu jego pracy.
Może zainteresuje cię również artykuł:Wirus HIV – pierwszy całkowicie wyleczony pacjent!
Wielu pacjentów wręcz pogarsza swój stan uparcie nie stosując się do zaleceń lekarza, przysparzając sobie problemów, a lekarzowi – więcej pracy.
Nie patrz na profilaktykę i diagnostykę jak na stratę swojego czasu i pod żadnym pozorem nie radź lekarzowi, by na ten czy inny objaw po prostu przymknął oko.
Kardiolog pracująca na oddziale kobiecym nowojorskiego szpitala Lenox Hill, Suzanne Steinbaum, podsumowuje tę refleksję takimi słowami. Lepiej udać się na ostry dyżur z silnym bólem w klatce piersiowej i dostać lekarstwo na zgagę, niż zostać w domu i umrzeć na zawał.
4. ,,Czy na pewno ma Pan/Pani do tego kompetencje?”
Takie zdanie to coś, co szczególnie boli i drażni lekarzy na całym świecie. Warto powtórzyć raz jeszcze – lekarze to nie roboty, ani bezmyślne i nieczułe maszyny – to ludzie, tacy sami jak my, choć doskonale wykształceni w swojej dziedzinie.
Uważaj na swoje słowa, ponieważ każdy człowiek zasługuje na szacunek. Słuchaj tego, co Twój lekarz ma Ci do powiedzenia i nie podważaj jego decyzji czy kompetencji, jeśli naprawdę nie masz ku temu wyraźnych przesłanek. Jeśli czegoś nie rozumiesz, po prostu pytaj.
Nie musisz się obrażać i unosić się honorem – przecież zarówno Ty, jak i Twój lekarz macie wspólny cel – Twoje zdrowie.
Wizyta u lekarza to nie kara
Podsumowując, wizyta lekarska to nie kara – ani dla Ciebie, czyli pacjenta, ani dla Twojego lekarza. Nie podważaj kompetencji i nie obrażaj swojego lekarza.
Kluczem do tego, by Wasza współpraca była udana jest w końcu zaufanie i wzajemny szacunek.
Unikaj zdań, które wymieniliśmy powyżej, ponieważ potrafią one dotknąć nawet najznamienitszych specjalistów.