Musisz kochać siebie zanim ktoś cię pokocha

Maj 3, 2017
Osoby, które nie kochają samych siebie są przekonane, że nie zasługują na czyjeś uczucie. Im bardziej boją się porzucenia, tym bardziej je na siebie ściągają.

Często słyszymy, że aby ktoś nas pokochał, musimy przede wszystkim kochać siebie.

Jeśli jednej z osób w związku brakuje miłości własnej, jej partnerowi będzie bardzo trudno przekonać ją do szczerości swoich uczuć.

Kochać siebie oznacza między innymi wiedzieć, że zasługujemy na miłość ze strony innych osób. Jeśli tego nie czujesz, nie uwierzysz nawet w najbardziej szczere komplementy ani wyznania miłości.

Taka sytuacja może być jednak bardzo bolesna dla osoby, która cię tym uczuciem chce obdarzyć. Zobacz z jakimi problemami borykają się partnerzy osób, które nie kochają samych siebie.

Utrudniona komunikacja

Bycie w związku z osobą, która nie kocha samej siebie bardzo często oznacza trudności w komunikacji.

Osoby takie maja tendencję do niewłaściwej interpretacji słów i wyszukiwania najbardziej niekorzystnego dla siebie znaczenia tego, co mówi ich partner.

Takie sytuacje są frustrujące dla wielu osób ponieważ ktoś, kto nie potrafi kochać siebie, ma mnóstwo problemów, które projektuje na swojego partnera.

Nieodpowiednia interpretacja słów, przekręcanie czyichś wypowiedzi lub negatywne domysły zawsze wpływają niekorzystnie na komunikację i są męczące dla obu stron.

Jest trudno kochać kogoś, kto nie potrafi kochać siebie

musisz kochać siebie zanim ktoś cię pokocha

Bardzo trudno być w związku z kimś, kto nie umie kochać siebie ani nawet się o siebie zatroszczyć. Nawet spontaniczny komentarz typu „Ładnie dziś wyglądasz” może przeistoczyć się w kłótnię.

Ze względu na niską niską samoocenę i liczne kompleksy, takie osoby zaczynają krytykować partnera za każdą drobną rzecz, jaką próbuje zrobić.

Łatwo sobie wyobrazić, że jest to frustrujące uczucie, kiedy wysiłki mające na celu pokazanie własnego uczucia, troski i oddania idą na marne.

Niektórzy po prostu przestają się starać ponieważ wiedzą z góry, że ich partner lub partnerka nie przyjmą żadnych słów wprost i zawsze będą szukać jakiegoś negatywnego podtekstu.

Jeśli nie potrafisz kochać siebie, zależysz od miłości innych

W zdrowych związkach partnerzy wspierają się, pocieszają w trudnych chwilach i dają sobie nawzajem radość. Tak właśnie powinno być, pod warunkiem, że jest w tym zachowana równowaga.

Niestety, osoby, które nie odczuwają miłości własnej, często stają się zależne od nieustannego wsparcia emocjonalnego.

Dla ich partnera może to być niezwykle męczące ponieważ spada na niego ogromne poczucie odpowiedzialności za czyjeś szczęście.

Kiedy tylko przestają odpowiednio okazywać uczucie, ich niedowartościowany partner myśli, że zostanie porzucony. Niestety, jest to czasem samospełniająca się przepowiednia.

Jeśli nie kochasz siebie, odrzucasz pomocną dłoń

Kiedy kogoś kochasz, chcesz mu za wszelką cenę pomóc. Niestety, pomaganie komuś, kto nie kocha sam siebie to udzielanie pomocy na siłę ponieważ takie osoby nie chcą jej przyjmować od nikogo.

Jest to skomplikowana sytuacja ponieważ nawet najbardziej usilne starania z twojej strony najprawdopodobniej nigdy nie przyniosą efektu i spotka cię tylko zawód.

Pamiętaj, że nie jesteś w stanie nikogo zmienić. Co więcej, nie powinieneś nikogo zmieniać, żeby dopasować go do swojego wyobrażenia idealnego partnera.

Osoba, która nie potrafi kochać siebie, musi sama wykonać nad sobą pracę i dla własnego dobra zmienić swoje podejście i zachowanie.

Partnerzy tracą do siebie zaufanie

para w objęciach

Kiedy ktoś nie kocha sam siebie, nie potrafi zrozumieć dlaczego ktoś inny miałby go pokochać.

Osoba taka jest zazwyczaj przekonana, że kiedy partner „odkryje” kim jest naprawdę, natychmiast ją porzuci. Takie podejście bardzo źle wpływa na zaufanie pomiędzy partnerami.

Strach przed porzuceniem sprawia, że osoba, która nie kocha samej siebie zachowuje się w stosunku do partnera tak, jakby chciała, żeby jej podejrzenia się spełniły.

I bardzo często się spełniają ponieważ nikt nie jest w stanie znieść takiego traktowania prze bardzo długi czas.

Kochasz kogoś, kto nie kocha siebie? – Oto, co musisz wiedzieć

Jeśli jesteś w stanie być w związku z kimś, kto nie kocha siebie, to znaczy, że jesteś osobą troskliwą i opiekuńczą. Pamiętaj jednak, że nie rozwiążesz wszystkich problemów w takim związku tylko i wyłącznie szczerą rozmową.

Jeśli chcesz pomóc swojemu partnerowi poczuć się lepiej, najważniejsze jest pomóc mu uświadomić sobie, że to tylko i wyłącznie jego decyzja czy chce się zmienić i przyjąć oferowaną pomoc.

Koniecznie monitoruj swoje własne uczucia ponieważ jeśli czujesz się wycieńczony fizycznie i psychicznie z powodu sytuacji w twoim związku, prawdopodobnie będzie lepiej, jeśli odejdziesz.

W takich przypadkach musisz zadać sobie kilka podstawowych pytań:

  • Czy naprawdę wierzę, że mój partner może się zmienić?
  • Czy mój partner zdaje sobie sprawę z tego, że jestem nieszczęśliwy?
  • Czy on/ona rzeczywiście chce się zmienić?

Kiedy poznasz odpowiedzi na te pytania, zobaczysz czy faktycznie chcesz dalej walczyć o waszą relację.

Bądź co bądź, nie powinieneś nieustannie poświęcać własnego szczęścia dla szczęścia osoby, która odrzuca dobre uczucia.

Pamiętaj, że nie da się nikogo uszczęśliwić na siłę i że każdy z nas musi wziąć odpowiedzialność za to, jak się czuje.

WIĘCEJ DLA CIEBIE