Mózg - dlaczego prace manualne są dla niego korzystne

Dzięki pracom manualnym stymulującym mózg możesz uniknąć zaburzeń pamięci jednocześnie się przy tym relaksując.
Mózg - dlaczego prace manualne są dla niego korzystne

Ostatnia aktualizacja: 21 lutego, 2017

Prace manualne są bardzo interesującym hobby, które mogą zarówno ćwiczyć nasz mózg, jak i rozwijać umiejętności bardzo przydatne w życiu codziennym. Zostało udowodnione, iż są one wspaniałą formą terapii na stres i depresję. Ponadto podnoszą poziom hormonów “dobrego samopoczucia” oraz odprężają.

Regularna praktyka wzmacnia nasze zdolności motoryczne, kreatywność, a nawet pewność siebie i poczucie własnej wartości. To również dobry sposób na oderwanie się od codziennej rutyny i problemów, które nas niepokoją i wzbudzają niezdrowe emocje.

Nieważne czy będzie to robótka ręczna, malowanie, rysowanie lub każda inna czynność wykonywana ręcznie; poświęcanie na nią kilku minut dziennie jest uważane za pożywkę dla naszego mózgu.

Podczas gdy wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, mózg wyciąga najwięcej korzyści z technik potrzebnych do wykonywania tych czynności.

Poniżej chcielibyśmy wyszczególnić kilka podstawowych zalet oraz powodów, dla których warto zacząć.

Jakie korzyści nasz mózg otrzymuje z czynności manualnych?

Wykonywanie artystycznych prac manualnych to odprężająca terapia, która poprawia zdrowie psychiczne, samopoczucie oraz aktywność mózgu.

Ci, którzy praktykuje je regularnie, zauważają lepsze zdolności twórcze oraz pobudzenie wyobraźni.

W ankiecie przeprowadzonej przez Betsan Corkhill z 3545 osobami zajmującymi się robótkami ręcznymi odkryto, że czynności manualne oraz gry logiczne stymulują rozwój mózgu oraz poprawiają samopoczucie.

mózg i pomysły

Tego rodzaju zajęcia dodają nam energii, rozwijają komunikację interpersonalną oraz pomagają wzmocnić pewność siebie. Dzieje się tak, ponieważ najpierw relaksują, a następnie stawiają mózg w sytuacji pełnej wyzwań, aby pracował skuteczniej.

Wszystkie zmysły są zaangażowane, a zdolności motoryczne poprawiają się, szczególnie te w rękach. Według ankiety aż 50% respondentów zgodziło się, że robienie na drutach uczyniło ich bardziej szczęśliwych oraz odprężonych.

Większość zgodziła się również, że znacznie rzadziej się stresują, a ich zdolności artystyczne wzrosły.

robótki ręczne

Badanie wykazało, że istnieje zależność między częstotliwością wykonywania robótek ręcznych a stanem emocjonalnym respondentów.

Osoby, które robią na drutach trzy razy w tygodniu lub więcej, czują się bardziej zrelaksowani, szczęśliwsi oraz mniej zestresowani niż ci, którzy pracują mniej lub wcale.

Tego rodzaju hobby wymaga skupienia się na oczekiwanym rezultacie, jak również koncentrowaniu myśli na jednym zadaniu.

Jednocześnie uczy cierpliwości kiedy zabieramy się za jakiś projekt lub chcemy osiągnąć zamierzony cel. Budowana jest wytrwałość oraz wzrasta nasza pewność siebie, by pokonywać przeszkody.

Czynności manualne – mózg ćwiczy również

neurony

W innym badaniu opublikowanym w magazynie “Neurologia”, naukowcy doszli do wniosku, że czynności artystyczne zmniejszają ryzyko łagodnych zaburzeń poznawczych.

Naukowcy chcieli wiedzieć czy jest możliwe zatrzymać ten proces powodowany przez starzenie się, a wyniki były zaskakujące.

Osoby, które malują, rzeźbią, fotografują i rysują w wieku średnim i podeszłym miały o 73% mniejsze ryzyko zachorowania na łagodne zaburzenia poznawcze w porównaniu do osób, które tego nie robią.

Ci, którzy praktykują prace manualne cieszyli się aż o 45% mniejszym ryzykiem zachorowania na demencję, niż ci, którzy takich prac nie wykonują.

Podsumowując, czynności manualne znakomicie wpływają na nasz mózg, ponieważ:

  •  Reprezentują wyzwania umysłowe, które prowadzą do rozwiązania problemów.
  • Poprawiają relacje międzyludzkie.
  • Sprawiają, że dana osoba czuje się spełniona.
  • Pobudza rozwój koordynacji oko-dłoń, orientacji przestrzennej oraz zdolności motorycznych.
  • Są dobre na uczenie siebie oraz uczenie kogoś.
  • Skupiają uwagę i myśli na jednym zadaniu na raz.
  • Stymulują wyobraźnię i kreatywność.
  • Chronią pamięć oraz zmniejszają ryzyko chorób umysłowych.
  • Ułatwiają uczenie się technik relaksacyjnych, medytacji i rytmu.
  • Leczą stres i depresję.

Opierając się na powyższym, możemy stwierdzić, że proste czynności manualne mogą pomóc nam stymulować oraz chronić nasz mózg.

Podczas gdy zdrowie psychiczne zależy od wielu czynników, regularne prace ręczne mogą owocować długoterminowymi korzyściami.

Wspaniałą wiadomością jest to, że w dzisiejszych czasach jest bardzo łatwo i szybko nauczyć się różnych czynności manualnych. Wymagane materiały są zwykle niedrogie lub pochodzą z recyklingu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.