Cel w życiu - 5 sposobów jak go odnaleźć

Jeśli nie znalazłeś w życiu jasnego celu, czas zacząć go tworzyć samemu. Dowiedz się, jakich 5 strategii może Ci pomóc odnaleźć własną drogę w życiowym labiryncie.
Cel w życiu - 5 sposobów jak go odnaleźć

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czasem czujemy się zagubieni i chcemy na nowo znaleźć cel w życiu. Może to być cel związany z pracą lub życiem osobistym, bądź duchowym. Szukając nowej ścieżki możemy czuć, że błądzimy i że potrzebujemy mapy albo drogowskazów.

Często cel ten jest bardzo niejasny, a czasem wręcz niewidoczny i musimy stworzyć go sobie sami.

Jeśli znajdziesz się kiedyś w takiej sytuacji, pamiętaj, że możesz skorzystać z pięciu strategii, które pomogą Ci znaleźć cel w życiu.

Cel w życiu –  5 technik, jak go odnaleźć

1. Wyjdź ze strefy komfortu

Jeśli tkwisz w jednym i tym samym punkcie przez cały czas, może Ci być bardzo trudno odnaleźć swój cel. Im więcej rzeczy próbujesz – nauka, podróże, nowe hobby lub poznawanie ludzi – tym lepiej.

Startujący samolot - jak odnaleźć cel w życiu

Nie przestawaj wychodzić ze swojej strefy komfortu. Dzięki temu pozostaniesz aktywny i poznasz rzeczy i ludzi znajdujących się poza obszarem, w którym czujesz się jak u siebie, ale nie jesteś szczęśliwy.

Jeśli czujesz zewnętrzną presję do działania to ulegnij jej i przyznaj się sam przed sobą, jak bardzo czujesz się niespełniony przez to, że nie znalazłeś w swoim życiu celu.

2. Słuchaj siebie

Być może czasem masz myśli, przez które zniechęcasz się do działania i które sprawiają, że czujesz niepokój związany z sytuacją, w jakiej jesteś. Słuchanie własnych myśli może mieć zarówno dobre, jak i złe strony, ponieważ usłyszymy w nich całą prawdę o nas samych.

Kobieta w blasku zachodu słońca

Jeśli czujesz się zagubiony, podążaj za swoim “szóstym zmysłem” i pozwól intuicji Cię poprowadzić. Być może jest Ci trudno znaleźć cel w życiu, ponieważ za bardzo wszystko racjonalizujesz.

Myśli takie, jak “Nigdy nie znajdę żadnej pracy” biorą się z głęboko zakorzenionego strachu. Odpuść sobie i nie próbuj przewidzieć przyszłości, ponieważ nie pozwala Ci to zobaczyć wszystkich możliwości chwili obecnej.

3. Nie próbuj naprawiać swoich wad

Być może zdarzyło Ci się, że włożyłeś całą swoją energię w próbę naprawienia jakichś swoich wad lub niedoskonałości. Czas już dać sobie z tym spokój. Marnujesz tylko cenną energię! Zamiast tego zacznij rozwijać wszystkie swoje dary i talenty.

Myślisz, że nie masz żadnych talentów? A może po prostu nigdy na nie nie zwracałeś uwagi? Doceń sam siebie. Przyglądaj się temu, co dobrze Ci wychodzi i czym się wyróżniasz. Nieważne, jak drobny jest to talent, możesz go rozwinąć i zrobić z niego coś wielkiego.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Pogodzenie: akceptowanie przeszłości i otwartość na przyszłość

4. Zastanów się, czego chcesz

Jeśli nie wiesz, czego tak naprawdę chcesz od życia, możesz czuć się niewolnikiem własnej sytuacji. Daj sobie czas na przemyślenia i kiedy dotrzesz już do tego, jaki jest twój cel w życiu, nie przestawaj regularnie się do niego zbliżać.

Myślenie

Jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz, nie będziesz wiedział, jaką drogą dojść do tego celu. Im bardziej konkretne są Twoje cele, tym szybciej je osiągniesz. Samo czekanie albo uleganie s tresowi na niewiele się zda. Zadaj sobie pytanie o to, czego chcesz i za wszelką cenę znajdź na nie odpowiedź.

5. Mierz wysoko

Jeśli marzy Ci się jedynie niewielki sukces, masz mniejsze szanse na osiągnięcie czegoś wielkiego. Dlatego warto jest mierzyć wysoko, żeby móc sięgnąć jak najwyżej.

Chcesz mieć nową pracę? Szukaj najlepszego możliwego stanowiska. Czegoś, co da Ci spełnienie zawodowe i sprawi, że będziesz z siebie dumny. Kiedy mierzysz wysoko, sięgasz po własne szczęście. Nie zadowalasz się czymś przeciętnym. Wiesz, że zasługujesz na wszystko, co najlepsze.

Być może fakt, że nie wiesz jeszcze, jaki jest Twój cel w życiu wynika z tego, że boisz się stawić czoła nowym wyzwaniom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cirera Bianco, J. (2018). La Zona de Confort en Zygmunt Bauman: La Trampa de los Nuevos Medios de Comunicación Digital. Sapienza Organizacional, (9), 55-80.
  • Díaz Duarte, Daymara. (2005). Toma de decisiones: el imperativo diario de la vida en la organización moderna. ACIMED13(3), 1. Recuperado en 04 de febrero de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S1024-94352005000300010&lng=es&tlng=es.
  • MOLINA, HENRY. (2000). ESTABLECIMIENTO DE METAS, COMPORTAMIENTO Y DESEMPEÑO. Estudios Gerenciales16(75), 23-33. Retrieved February 04, 2019, from http://www.scielo.org.co/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S0123-59232000000200002&lng=en&tlng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.