Mocne paznokcie – kilka porad

Jeśli twoje paznokcie łatwo się łamią i obawiasz się, że nigdy już nie będziesz mogła mieć wszystkich paznokci tej samej długości, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Przedstawiamy kilka porad na to, jak naturalnie wzmocnić paznokcie i sprawić, by były one piękne i zdrowe niczym z reklamy lakierów do paznokci.

Aby twoje paznokcie i dłonie były piękne i zdrowe, musisz o nie dbać codziennie. Być może nie zwracasz zbytniej uwagi na ich stan, aż do momentu, w którym są one na tyle słabe, że sama nie wiesz, jak je ratować.

Pamiętaj jednak, że nie chodzi tu o chwilową kurację poprawiającą kondycję paznokci, ale o ich regularną, codzienną pielęgnację. Kluczem do zdrowych i mocnych paznokci są trzy codzienne nawyki: pielęgnacja, ochrona i nawilżanie.

Dlaczego moje paznokcie są słabe i łatwo się łamią?

Poniżej przedstawiamy kilka przyczyn, które mogą sprawiać, że paznokcie stają się słabe i łatwo się łamią:

  • Stosowanie silnych środków czyszczących bez użycia rękawiczek ochronnych (na przykład podczas zmywania naczyń);
  • Branie zbyt ciepłego prysznica lub kąpieli (lub mycie rąk w bardzo ciepłej wodzie);
  • Używanie paznokci do podważania różnych rzeczy albo do zdrapywania;
  • Grzybica paznokci;
  • Obgryzanie paznokci lub ciągłe wkładanie palców do ust;
  • Zbyt intensywne piłowanie paznokci;
  • Regularne malowanie paznokci;
  • Niedobór substancji odżywczych;
  • Palenie tytoniu;
  • Brak odpowiedniego nawilżenia.
Słabe i łamliwe paznokcie

Regularnie przyglądaj się swoim paznokciom i szczególnie zadbaj o ich zdrowie zwłaszcza wtedy, gdy nie wyglądają one na zdrowe, nie rosną w jednakowym tempie, ich kształt jest nieregularny, tracą swój naturalny różowawy kolor, stają się łamliwe i pożółkłe.

Ważne jest, aby rozpoznać przyczynę zmian pojawiających się na paznokciach. Dzięki temu łatwiej będzie wybrać odpowiednią kurację, która je wzmocni oraz przywróci im zdrowie i piękny wygląd.

Jak uniknąć łamania się paznokci?

Zmywaj naczynia w rękawiczkach ochronnych

W rzeczywistości wszelkie prace domowe powinny być wykonywane w rękawiczkach ochronnych. Detergenty i środki czystości negatywnie wpływają na stan dłoni i paznokci, ponieważ zawarte w nich chemikalia sprawiają, że płytka paznokcia staje się miękka i podatna na pęknięcia i złamania.

Staraj się zmywać naczynia tylko raz dziennie i unikaj zamaczania dłoni w wodzie przez długi czas. Idealnie jeśli za każdym razem będziesz stosowała rękawiczki ochronne.

Spożywaj więcej białka

Paznokcie – podobnie jak włosy – składają się z białek i jeśli twoja dieta nie jest odpowiednio zbilansowana, paznokcie natychmiast to odczuwają i wysyłają ostrzegawcze sygnały, których nie należy lekceważyć.

Kiedy w organizmie brakuje białka, paznokcie stają się słabe i podatne na pęknięcia i złamania. Produkty bogate w ten składnik to gównie mięso drobiowe oraz rośliny strączkowe.

Zwiększ spożycie kwasów tłuszczowych

Kwasy tłuszczowe są niezbędne do zachowania zdrowia skóry i paznokci. Pamiętaj jednak, że mowa tu o „zdrowych” kwasach tłuszczowych, czyli o tych zawartych w bakaliach, suszonych owocach, wszelkiego rodzaju warzywach, mleku i maśle.

Śmiało sięgaj również po olej lniany i siemię lniane.

siemię lniane

Naprawiaj paznokcie od razu

Staraj się od razu naprawiać uszkodzony paznokieć, nie ignoruj pęknięć i złamań. Jak najszybciej dobrze go przypiłuj – dzięki temu unikniesz pogorszenia jego kondycji oraz tego, że będzie się zaczepiał o inne przedmioty, potencjalnego bólu czy ochoty na jego obgryzanie.

Niektóre kobiety do sklejania złamanych paznokci stosują klej w płynie, a gdy dokładnie wyschnie, piłują, aby zlikwidować wszelkie nierówności. Następnie nakładają warstwę bezbarwnego lakieru. Pamiętaj jednak, że ta technika może być stosowana tylko w szczególnych wypadkach, absolutnie nie należy jej stosować zawsze do wszystkich paznokci.

Im krótsze paznokcie, tym mniej problemów

Doskonale wiemy, że długie paznokcie wyglądają pięknie i dodatkowo wysmuklają palce i dłonie, jednak nie zawsze udaje nam się utrzymać wszystkie paznokcie o jednakowej długości. Najlepszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem okazują się paznokcie obcięte na krótko – są one znacznie mocniejsze niż długie.

Warto również zaznaczyć, że krótko przycięte paznokcie są ostatnio w modzie!

Nie noś stale pomalowanych paznokci

Jedną z najpowszechniejszych technik pozwalających na zachowanie pięknego wyglądu paznokci jest ich malowanie. Pamiętaj jednak, że lakier niekorzystnie wpływa na kondycję płytki paznokcia, gdyż uniemożliwia on jej swobodne „oddychanie”, co jeszcze bardziej może osłabić łamliwe paznokcie.

Malowanie paznokci

Zadbaj więc o to, aby raz w tygodniu dokładnie zmywać lakier i pozwalać paznokciom na mały odpoczynek od toksycznych substancji. Starannie wypiłowane i wypolerowane paznokcie też mogą być piękne i estetyczne.

Jeśli zauważyłaś, że twoje paznokcie stały się słabe i łamliwe, pozostaw je przynajmniej raz w tygodniu na całą noc bez lakieru. Następnego ranka ponownie możesz je pokryć warstwą ulubionego koloru.

Doskonałym okresem na „odpoczynek” od chemikaliów może być również weekend. Szczególnie jeśli masz w zwyczaju spędzać czas na aktywnym wypoczynku – wówczas „naturalne” paznokcie będą pasowały jak ulał.

Stosuj odpowiedni zmywacz do paznokci

Ostrożnie dobieraj zmywacz do paznokci. Staraj się, by nie zawierał on acetonu, gdyż ten silny składnik chemiczny bardzo niekorzystnie wpływa na kondycję paznokci. Idealnym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowywanie naturalnego zmywacza do paznokci. Jeśli jednak to niemożliwe, po prostu kup zmywacz bez acetonu.

Uwaga na magiczne rozwiązania do pielęgnacji paznokci!

Pewnie nie raz przebiegła ci przez głowę myśl o sztucznych paznokciach lub specjalnych utwardzaczach. Takie rozwiązania mogą być dobre tylko na specjalne okazje (na przykład ślub lub ważne przyjęcie), kategorycznie odradzamy ich regularne stosowanie.

Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: sztuczny lub żelowy paznokieć jest nakładany na solidnie przypiłowaną płytkę paznokcia i dodatkowo stosowane są silne chemiczne kleje. Między naturalnym paznokciem a sztucznym mogą rozwijać się grzyby, które uniemożliwiają „oddychanie” naturalnego paznokcia.

Paznokcie to nie narzędzia!

Jedną z najczęstszych przyczyn łamania się paznokci jest ich traktowanie jako narzędzi w codziennym życiu. Nie używaj ich do otwierania puszek, zdrapywania etykiet, zeskrobywania zaschniętego brudu, itp. Istnieje szereg narzędzi, które są do tego specjalnie przeznaczone, na przykład nożyczki, szpachelki, noże, itp.

Pomalowane paznokcie

Regularnie raz w tygodniu rób manicure. Wcale nie musisz iść w tym celu do salonu kosmetycznego na drogie zabiegi – wykorzystaj na to weekend, poświęć jedno popołudnie na pielęgnację dłoni i paznokci.

Usuń lakier, zrób peeling paznokci (sól zmieszana z odrobiną oliwy z oliwek), dokładnie wypiłuj, nałóż krem nawilżający, wykonaj masaż skórek, a następnie pomaluj paznokcie odżywczym lakierem.

WIĘCEJ DLA CIEBIE