Mleko migdałowe - zalety i właściwości
Mleko migdałowe jest jednym z najlepszych produktów spożywczych, które mogą pomóc Ci schudnąć. Nie zawiera ono laktozy, za to jest bogate w przeciwutleniacze i niezbędne minerały, takie jak potas i wapń.
Jest także idealnym substytutem mleka krowiego, ponieważ ma niską zawartość cholesterolu. Inne zalety, jakimi cechuje się mleko migdałowe to wspaniały smak, wysoka zawartość witamin, a także mniejsza liczba kalorii niż w przypadku mleka sojowego.
Mleko migdałowe – najważniejsze właściwości
Jedną z głównych zalet, jakie dla człowieka ma mleko migdałowe jest to, że nie zawiera ono glutenu, laktozy oraz cholesterolu. Ponieważ, ma taką samą konsystencję jak mleko krowie, może być wykorzystywane w ten sam sposób stanowiąc znakomitą alternatywę.
Mleko migdałowe cechuje się także wysoką zawartością witaminy E, która jest naturalnym przeciwutleniaczem pomagającym zapobiegać nowotworom i spowalniającym procesy starzenia.
Oprócz witaminy E, mleko migdałowe zawiera również witaminy D oraz A, a także białko, kwasy tłuszczowe omega 6, cynk, wapń, żelazo, magnez i potas.
I choć mleko migdałowe ma niektóre właściwości zbliżone do mleka sojowego, to zawiera jednak mniejszą liczbę kalorii. Oto przykład: szklanka mleka krowiego ma 140 kalorii, mleko ryżowe to 120 kalorii, szklanka mleka sojowego ma 80, a mleko migdałowe to zaledwie 40 kalorii.
Jeśli mleko migdałowe jest w wersji pozbawionej cukru, to cechuje się niezwykle niską wartością, jedna jego szklanka ma jedynie 30 kalorii.
Co więcej mleko migdałowe zawiera także duże ilości zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego błonnika. Chroni on ściany jelita i okrężnicy, pomaga regulować wchłanianie cukru oraz kontroluje poziom cholesterolu.
Z drugiej strony, zalecamy jednak sprawdzić etykietę przy zakupie, ponieważ wartość odżywcza mleka różnych marek może się znacząco różnić. Niezależnie od tego mleko migdałowe jest najbardziej zdrową i pożywną alternatywą dla mleka krowiego dostępną obecnie na rynku.
8 korzyści zapewnianych przez mleko migdałowe
Mleko migdałowe ma wiele cennych właściwości, które mogą korzystnie wpłynąć na zdrowie wielu osób.
Jeśli chcesz schudnąć, to zainteresuje Cię z pewnością to, że reguluje ono poziom cholesterolu pomaga łagodzić stany zapalne błony śluzowej żołądka – można więc bez przeszkód pić je codziennie.
Poznaj właściwości mleka migdałowego
Mamy zamiar zaprezentować Ci 8 największych korzyści zapewnianych przez mleko migdałowe. Wyjaśnimy zarazem, dlaczego powinno ono stać się kluczowym elementem Twojej diety:
- Ma ono niską liczbę kalorii. To sprawia, że jest idealnym składnikiem diety dla każdej osoby, której marzeniem jest utrata zbędnych kilogramów. Zastąpienie mleka krowiego mlekiem migdałowym w codziennej diecie może naprawdę pomóc Ci w utraceniu nadmiaru wagi.
- Jest to również bardzo wygodna alternatywa dla mleka krowiego. A to dlatego, że ma ono wiele podobnych cech i dodatkowo konsystencję zbliżoną do swojego bardziej popularnego kuzyna.
- Mleko migdałowe jest świetnym pomysłem w przypadku, gdy masz wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów. Poprawia ono poziom „dobrego” cholesterolu (HDL). Obniża zarazem zawartość „złego” cholesterolu (LDL) we krwi.
- Jeśli pokusić się o niewielkie porównanie z oliwą z oliwek – mleko migdałowe obniża poziom cholesterolu dwa razy skuteczniej, niż oliwa z oliwek. Dodatkowo również wzmacnia serce.
- Pomaga w sprawnym przyswajaniu cukrów i tłuszczów.
- Mleko migdałowe jest łatwo przyswajalne. W związku z tym jest zalecane dla osób cierpiących na nietolerancję laktozy. Cecha ta sprawia, że trawienie tego mleka będzie dla Ciebie o wiele łatwiejsze.
- Pomaga w przypadku zbyt niskiego poziomu potasu w organizmie, czego przyczyną mogą być biegunki oraz wymioty. Mleko migdałowe ma wysoki poziom potasu i pomaga uzupełnić jego niedobór w organizmie.
- Błonnik zawarty w mleku migdałowym chroni ściany jelit.
- Dla osób cierpiących na zapalenie błony śluzowej żołądka lub inne problemy natury żołądkowo-jelitowej dodanie mleka migdałowego do diety powinno pomóc w regulowaniu funkcjonowania układu pokarmowego.
- Witamina B2 zawarta w mleku migdałowym wzmacnia paznokcie i włosy. Pomaga także utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry.
Zobacz także: Migdały redukują poziomu cholesterolu!
Efekty uboczne spożywania mleka migdałowego
Mleko migdałowe nie jest jednak produktem doskonałym. Jego spożywanie niesie za sobą pewne skutki uboczne, które należy wziąć pod uwagę, zanim stanie się ono stałym elementem Twojej diety.
Negatywny wpływ na tarczycę
Migdały należą do grupy goitrogenów, co oznacza, że zawierają naturalne substancje chemiczne mogące utrudnić poprawne wchłanianie i wykorzystywanie jodu przez Twój organizm.
Może to mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie tarczycy.
Produkty takie, jak soja, kapusta, brokuły, nasiona lnu i migdały mogą spowodować powiększenie tarczycy. Jeśli jesz zbyt wiele tych wymienionych powyżej produktów, składniki w nich zawarte mogą blokować gospodarkę jodową organizmu i prowadzić do powstawania nowotworów.
I choć goitrogeny są szkodliwe dla Twojego zdrowia jeśli spożywasz je w dużych ilościach, to jednak mogą one być bardzo korzystne dla układu odpornościowego człowieka.
Jednak jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy, to naprawdę powinieneś upewnić się, że nie jesz zbyt wielu z wyżej wymienionych produktów w dużych ilościach.
Każda osoba uskarżająca się na niedoczynność tarczycy powinna unikać picia mleka migdałowego.
Jeśli jednak Twoja tarczyca funkcjonuje prawidłowo, to mleko migdałowe pite codziennie, lecz z umiarem tak naprawdę nie będzie miało żadnego negatywnego wpływu na funkcjonowanie tego gruczołu.
Przeczytaj również: Fizjologia tarczycy – dowiedz się więcej!
Nie pozwalaj dzieciom na picie mleka migdałowego
Korzystanie z mleka sojowego lub migdałowego zamiast krowiego w przypadku pożywienia dla dzieci wydaje się być ryzykownym posunięciem.
Mleko migdałowe po prostu nie dostarcza dziecku odpowiedniego zestawu niezbędnych dla niego substancji odżywczych.
Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie mleka migdałowego zamiast naturalnego mleka matki lub specjalnych produktów przeznaczonych dla dzieci, to Twoje dziecko będzie prawdopodobnie cierpieć z powodu niedożywienia, co z kolei może wywołać problemy zdrowotne, które będzie je prześladować do końca jego życia.
Nawet okazjonalne podawanie dziecku mleka migdałowego zamiast mleka matki lub specjalnego produktu dla dzieci może być niebezpieczne.
Badania przeprowadzone przez American College of Nutrition wykazały, że dzieci, które piją mleko migdałowe zapadają na autoimmunologiczne choroby tarczycy.
Zawarte w mleku migdałowym goitrogeny znacznie skuteczniej odkładają się w organizmie dziecka, niż to ma miejsce w przypadku osób dorosłych. Dlatego też należy unikać podawania dziecku mleka migdałowego, nawet w niewielkich ilościach.
Zbyt wysoka zawartość cukru
Jednym z najbardziej widocznych problemów związanych z mlekiem migdałowym jest to, że posiada ono naprawdę wysoką zawartość cukru. Choć w postaci naturalniej nie ma w nim żadnego cukru, to jednak większość producentów dodaje ten składnik celem poprawy smaku i zapachu mleka.
Większość rodzajów mleka migdałowego dostępnych obecnie na rynku zawiera około 20 gramów cukru na porcję. Na szczęście występuje także w sprzedaży mleko migdałowe pozbawione dodatków cukru i tym samym zawiera ono poniżej 1 grama węglowodanów na 100 ml.
Dlatego też zawsze należy sprawdzić etykietę kupowanego produktu, aby upewnić się, że wiesz, co pijesz.
Przepis na samodzielnie przygotowane mleko migdałowe
Proponujemy przyrządzić mleko migdałowe na własną rękę. Jest to naprawdę łatwe do wykonania. Potrzebna będzie tylko szklanka surowych migdałów, trzy szklanki wody, sól oraz cukier.
Aby utworzyć swoje własne mleko migdałowe, wykonaj po prostu następujące czynności:
- Zalej surowe migdały wodą i pozostaw je na noc lub na co najmniej osiem godzin.
- Następnie należy odcedzić i przepłukać migdały czystą wodą.
- Wrzuć tak namoczone migdały do blendera i dolej do niego trzy szklanki wody .
- Uruchom blender na około 10 minut. Należy przy tym zmieniać prędkość roboczą urządzenia. Na przykład włącz blender na niskiej prędkości pracy przez 3 minuty, następnie przełącz go na wysoką prędkość i mieszaj migdały przez kolejne 3 minuty, powtarzaj taki cykl aż do zakończenia mieszania.
- Kiedy w końcu będziesz mieć dobrze wymieszany, jednorodny biały płyn, możesz dodać do niego odrobinę cukru lub miodu w celu osłodzenia, a także szczyptę soli.
- Następnie należy przecedzić zawartość blendera przez gazę, aby pozbyć się nierozdrobionych pozostałości po migdałach.
- I to już wszystko! Właśnie samodzielnie sporządziłeś sobie mleko migdałowe!
Jedną z najlepszych cech związanych z mlekiem migdałowym jest jego biały kolor oraz struktura przypominająca mleko krowie.
Można go używać jako dodatku do płatków śniadaniowych, Twojej porannej kawy, można je pić samo w sobie, a można nawet używać go jako zdrowego i pożywnego składnika jednego z przepisów dla Twojej diety.
Kilka pomysłów na wykorzystanie mleka migdałowego
Oto kilka praktycznych, wegetariańskich przepisów kulinarnych, w których można wykorzystać mleko migdałowe:
Przepis na salsę cebulową dla czterech osób
Składniki:
- 250 g cebuli
- 2 łyżki śmietany
- 1 szklanka mleka migdałowego
- Sól
- Oliwa z oliwek
Aby przygotować potrawę według tego przepisu należy drobno posiekać cebulę i dusić ją z odrobiną oliwy z oliwek. Po pięciu minutach dodaj trochę mleka migdałowego, sól i śmietanę. Ostatnim, ale niemniej ważnym krokiem jest dokładne wymieszanie wszystkich składników.
Pasztet warzywny dla czterech osób
Składniki:
- Od 100 do 150 gramów sucharków
- 1/4 litra mleka migdałowego
- 30 gramów drylowanych czarnych oliwek
- 2 drobno posiekane duże cebule
- Dwie starte marchewki
- 2 ząbki czosnku
- Sałata
- Sos pomidorowy
- Olej z nasion słonecznika
- Sól
Aby przygotować potrawę według tego przepisu należy rozpocząć od namoczenia przez kilka godzin sucharków w mleku migdałowym. Następnie należy udusić cebulę i czosnek na małym ogniu.
Gdy będą już gotowe, wymieszaj razem wszystkie składniki i przelej je do formy na ciasto wysmarowaną tłuszczem dowolnego rodzaju. Całość należy piec przez 30 minut.
Po tym czasie potrawę na chwilę, aby ostygła do temperatury nadającej się do jedzenia. Jeśli zechcesz, możesz również polać pasztet od góry sosem pomidorowym.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Dhakal, S., Liu, C., Zhang, Y., Roux, K. H., Sathe, S. K., & Balasubramaniam, V. M. (2014). Effect of high pressure processing on the immunoreactivity of almond milk. Food Research International. https://doi.org/10.1016/j.foodres.2014.02.021
- Pal, A., Lobo Melita, M., & Khanum, F. (2013). Extraction, purification and thermodynamic characterization of almond (Amygdalus communis) ??-galactosidase for the preparation of delactosed milk. Food Technology and Biotechnology. https://doi.org/10.1242/dev.02185
- Briviba, K., Gräf, V., Walz, E., Guamis, B., & Butz, P. (2016). Ultra high pressure homogenization of almond milk: Physico-chemical and physiological effects. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2015.06.063