Miniogród w Twoim domu - 5 pomysłów

Miniogród w Twoim domu - 5 pomysłów

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Rośliny są bardzo przydatne dla naszego przetrwania na planecie Ziemia. Mówiąc całkiem wprost, bez nich życie byłoby zupełnie niemożliwe. W końcu istnieje bardzo ścisły i nierozerwalny związek między ludźmi a królestwem warzyw. Niektórzy ludzie mają domy z małymi, wewnętrznymi ogrodami lub tworzą swój miniogród na tarasie, czy też przestronnym patio lub podwórzu.

Inni mają domy bez podwórek lub małe mieszkanie z kiepskim nasłonecznieniem i małymi oknami.

Brak wystarczającej przestrzeni w domu do tworzenia i pracy nad swoim własnym ogródkiem jest powszechnym zjawiskiem. Jednak nie musi to być od razu wymówką. Dzięki możliwościom, jakie oferuje Ci miniogród, Ty również możesz mieć swój własny domowy ogródek warzywny.

Naukowcy już wielokrotnie wykazali, że ogrodnictwo, oprócz dodawania pięknych akcentów do naszych przestrzeni zamkniętych, może również przyczynić się do naszego dobrego samopoczucia psychicznego.

Ponadto, wykonując tę czynność, uczymy się dbać, doceniać znaczenie i okazywać miłość roślinom. Miniogród może szybko stać się świetnym hobby, które staje się coraz bardziej popularne wśród miłośników roślin.

Ta aktywność jest dodatkowo bardzo stymulująca, ponieważ możesz pozwolić swojej wyobraźni i kreatywności działać dosłownie w sposób nieograniczony.

Kolejną, bardzo istotną zaletą, jaką cechuje się miniogród jest to, że pomaga również niezwykle sprawnie oczyścić powietrze we wnętrzu Twojego domu.

Uprawa roślin a miniogród

Możesz wprowadzić wiele różnych pomysłów w życie, dzięki czemu dodasz odrobinę indywidualnego uroku swojemu mieszkaniu lub też domowi. Na tym właśnie polega stworzenie własnego ogrodu. Wybór roślin najbardziej odpowiednich dla Twojej przestrzeni i tych, które najbardziej Ci się podobają potrafi zdziałać prawdziwe cuda.

W naszym dzisiejszym artykule przedstawimy Ci kilka porad i kroków, o których musisz pamiętać, aby z powodzeniem stworzyć świetny miniogród dla swojego domu lub mieszkania. Zapraszamy do lektury!

Wspaniały, własnoręcznie zaprojektowany i wykonany miniogród w swoim domu

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest odpowiedni pojemnik. Na przykład przezroczysta szklana misa pozwala dostarczyć roślinom spore ilości światła.

Należy również upewnić się, że wybrany prze Ciebie pojemnik jest wystarczająco głęboki, aby korzenie roślin mogły swobodnie rosnąć, a jednocześnie jest w stanie utrzymać odpowiedni poziom wilgotności gleby.

W przypadku roślin, które nie wymagają nadmiernej ilości wody, najlepszym rozwiązaniem będzie pojemnik otwarty. Doskonale sprawdzi się w tym celu płytkie akwarium lub waza, która ma kształt cylindryczny lub podobny do miski.

Aby wykonać własnoręcznie swój miniogród, oprócz odpowiedniego pojemnika będą Ci jeszcze potrzebne następujące materiały:

  • Żwir lub drobne kamienie
  • Węgiel drzewny lub aktywowany węgiel drzewny
  • Gleba lub ściółka
  • Mech lub kamienie ozdobne (opcjonalnie)

Rośliny, których uprawę w domu warto wziąć pod uwagę

Gatunki roślin najbardziej odpowiednie dla miniogrodu to wszystkie te, które są stosunkowo niewielkie, preferują cień, z łatwością tolerują wysokie temperatury (pokojowe) i mogą wytrzymać wysoki poziom wilgotności.

Miniogród doskonale sprawdzi się jako uprawa dla roślin takich jak storczyki, paprocie, bromeliowate lub begonie. Nie polecamy natomiast sadzić w otwartym miniogrodzie sukulentów, kaktusów ani małych drzewek owocowych.

Etapy tworzenia miniogrodu w domu

Napełnij swój wybrany wcześniej pojemnik warstwą żwiru o grubości od 2 do 3 centymetrów. Zapobiega to stykaniu się stojącej wody z korzeniami roślin

. Możesz także dodać warstwę mchu na samo dno pojemnika, ponieważ działa on jak gąbka i zapewni jednocześnie to, że ziemia nie będzie przesączać się do żwiru, ponieważ mech wchłonie z niej wodę.

Wymieszaj glebę lub nawóz z węglem drzewnym. Ten materiał organiczny ułatwi odprowadzanie nadmiernych ilości wody i pomoże jednocześnie w rozwoju korzeni. Ułóż warstwę tej mieszanki tak, aby zajmowała ona mniej więcej jedną czwartą lub jedną trzecią pojemnika na Twój miniogród.

Ogród na balkonie a miniogród

Wyjmij rośliny, które wybrałeś z ich doniczek i włóż je do swojego pojemnika. Upewnij się, że mają one wystarczająco dużo miejsca na swoje korzenie. Powinieneś pozostawić około 10 cm odstępu między poszczególnymi roślinami.

Po osadzeniu roślin w glebie przykryj powierzchnię mchem lub jeśli wolisz, ozdobnymi kamieniami. Zapobiegną one również wzrostowi chwastów.

Na koniec podlewaj rośliny tak długo, aż zobaczysz, że żwir na dnie stał się mokry. Częstotliwość podlewania roślin zależy od wybranego przez Ciebie gatunku. Należy jednak upewnić się, że gleba będzie zawsze wilgotna.

Przeczytaj także: Uprawa roślin

Staraj się podlewać rośliny w ciągu tych kilku kilku godzin bez światła słonecznego (czyli na przykład wcześnie rano i wieczorem, po zachodzie Słońca).

Gdy skończysz pracę, umieść swój miniogród w dobrze oświetlonym miejscu, tam gdzie promienie słoneczne padają bezpośrednio przez wiele godzin w ciągu dnia. W miarę stopniowego wzrostu roślin musisz regularnie przycinać im gałązki i łodygi tak, aby zachowały swój wygląd i kształt.

Pamiętaj, aby zawsze usuwać martwe lub żółte liście ze swojego ogródka.

Miniogród wewnątrz Twojego domu

Aby stworzyć piękny, miniogród pod dachem, możesz do tego celu użyć słoików lub szklanych wazonów, które są wykonane z grubego, odpornego szkła i następnie umieścić w nich rośliny. Możesz również dodać do ich wnętrza drobne kamienie i glebę w środku.

Pamiętaj, że powinieneś wybrać małe rośliny, które preferują rosnąć w cieniu. Możesz umieścić swój pojemnik na rośliny na stole, parapecie lub nawet na podłodze.

Miniogród na balkonie

Jeśli jesteś szczęśliwcem dysponującym mieszkaniem z balkonem, możesz zamienić go w swój własny miniogród. Aby Twój balkon wyglądał pięknie zarówno z wnętrza mieszkania, jak i z zewnątrz, powinieneś zdecydowanie postawić na rośliny pnące.

Latem rośliny takie te wywołują niesamowite wrażenie autentycznego lasu tropikalnego, nie tylko dla Ciebie, ale także dla każdego, kto widzi Twój balkon z zewnątrz.

Ogród wewnętrzny lub pod świetlikiem

Jeśli masz dom z wewnętrznym ogrodem lub świetlikiem, możesz mieć dzięki małemu ogrodowi wspaniałą atmosferę w środku.

Rośliny w doniczce a miniogród

Zbuduj miniogród wykorzystując możliwości oferowane przez świetlik lub podobną mu przestrzeń. Nie zagracaj jej jednak dużymi roślinami lub doniczkami, które nie pasują do wnętrza. Najkorzystniejsze jest użycie małych roślin tak, aby światło nadal mogło się przez nie przebijać.

Miniaturowy ogród ziołowy

Możesz zoptymalizować wszystkie te małe przestrzenie, tworząc swój własny miniogród z ziołami. Zalecamy uprawianie różnego rodzaju aromatycznych ziół tak, aby można było je wykorzystać w naparach, a także w połączeniu z innymi roślinami i warzywami przydatnymi w kuchni.

Możesz swoje uprawy umieścić na przykład w puszkach po żywności lub oleju. Możesz też je powiesić pod sufitem, przymocować do ścian lub po prostu położyć na podłodze.

Cały urok tego pomysłu polega na tym, że będziesz miał świeże składniki do wykorzystania w kuchni, jednocześnie dodając przy tym piękną i przydatną dekorację do wnętrza swojego domu lub mieszkania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.