Miłość okazywana dziecku pomaga pokonywać lęki

Sierpień 24, 2016
Okazując miłość, powinniśmy uczyć nasze dzieci pewności siebie, aby czuły wsparcie rodziny we wszystkich swoich przedsięwzięciach.

Miłość jest siłą, która umacnia więzy pomiędzy rodzicami i ich dziećmi. Każde dziecko, które przychodzi na świat potrzebuje czegoś więcej, niż tylko jedzenie, schronienie i bezpieczeństwo. Miłość jest tak niezbędna, że jej brak lub niewystarczająca ilość w życiu dziecka powoduje poważne problemy w jego rozwoju.

Być może znasz termin zaburzenia przywiązania. Jest to delikatny i skomplikowany problem, z którym warto bliżej się zapoznać, aby w pełni go zrozumieć.

Dziś na naszej stronie chcielibyśmy cię zaprosić do wspólnego zbadania tego interesującego zagadnienia. Okazywanie dzieciom na co dzień miłości – i to bezwarunkowej – daje im siłę i przykład, dzięki czemu wyrosną na dojrzałych, odpowiedzialnych dorosłych, którzy będą budowniczymi własnego szczęścia.

Delikatna, lecz silna więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem

Więź pomiędzy matką i dzieckiem zaczyna się budować już w czasie ciąży dzięki pępowinie, przez którą dziecku dostarczane są potrzebne do rozwoju składniki odżywcze. Ciepłe schronienie w łonie matki pozwala również na przekazywanie emocji pomiędzy nią a dzieckiem, co jeszcze bardziej tę więź pogłębia.

Mama i niemowlę

Narodziny więzi

W ostatnich latach odkryto jak bardzo istotne jest dla noworodków spędzanie możliwie dużej ilości czasu w kontakcie ze skórą matki. W dzisiejszych czasach odbieranie porodu podlega tak dużej ilości zasad, że noworodek często przechodzi przez ręce wielu osób zanim w końcu zostanie przekazany matce po tym, jak wybudzi się ona ze znieczulenia.

Przeprowadzono na ten temat wiele badań, z których wyciągnięto następujące wnioski:

  • Aby wytworzyła się więź emocjonalna, noworodek musi być w kontakcie ze skórą matki.
  • Noworodki poznają świat poprzez skórę, a temperatura piersi matki daje dziecku poczucie ciepła i bezpieczeństwa, które natychmiast uspokaja dziecko.
  • Mózg matki niezwłocznie wyzwala oksytocynę, czyli hormon bezpośrednio powiązany z miłością, potrzebą dawania opieki i czułości dziecku.
  • W czasie pierwszego karmienia piersią, wyzwolona oksytocyna sprawia, że ciało matki produkuje więcej mleka.

Dziecko musi koniecznie być w kontakcie ze skórą matki. To niezwykły sposób na budowanie więzi.

Zaburzenia przywiązania

Wszyscy wiemy, że czynniki takie jak porzucenie, brak szczerego przywiązania, przemoc czy burzliwe dzieciństwo, pełne wzlotów i upadków, pozbawione poczucia bezpieczeństwa mogą zaowocować poważnymi problemami emocjonalnymi.

Zaburzenia przywiązania pojawiają się w wyniku traumatycznego zerwania więzi emocjonalnej pomiędzy dzieckiem i rodzicem, podczas najwcześniejszych etapów jego rozwoju. Ma to poważny wpływ na rozwój dziecka, prowadząc często do stanów takich, jak hiperaktywność, zespół stresu pourazowego, poczucie złości…

Smutne dziecko

Trudniej natomiast jest dostrzec, że dzieci czasem cierpią na subiektywny brak troski. Spójrzmy na poniższe przykłady:

  • Niektóre dzieci zostawiane są w żłobkach już we wczesnym okresie, ze względu na obowiązki rodziców związane z pracą. Powoduje to jednak u dzieci wysoki poziom lęku.
  • Każde dziecko ma inne potrzeby. W rodzinie wielodzietnej może to wywołać zazdrość i potrzebę otrzymywania większej ilości troski, niż inni.
  • Niektóre dzieci muszą zaraz po narodzinach przebywać w inkubatorze, co może wywołać stres spowodowany rozdzieleniem z matką.

Wiele różnych sytuacji może doprowadzić do wywołania u dziecka „zaburzeń przywiązania”. Nie powinniśmy się obwiniać. Jak wspomnieliśmy wcześniej, niektóre dzieci mają większe potrzeby, niż inne i jest to coś, o czym powinien pamiętać każdy rodzic.

Okazywanie dziecku miłości pomaga mu pokonywać lęki

Kochająca matka

Możemy zapobiec zaburzeniom przywiązania poprzez okazywanie szczerej czułości oraz tworzenie silnej, zdrowej więzi opartej na szacunku i poczuciu bezpieczeństwa, które mogą być wzmacniane w następujące sposoby:

  • Utrzymuj fizyczny kontakt z noworodkiem: karmienie piersią ma bardzo dobry wpływ, tak jak głaskanie, przytulanie, słowa pełne miłości…
  • Reaguj na płacz dziecka.
  • Kiedy dzieci rosną, nie wahaj się okazywać im troski. Rozmawiaj z nimi, odpowiadaj na setki pytań, pomóż walczyć z lękami, dodawaj im skrzydeł do realizacji marzeń, zapewnij im bezpieczeństwo i narzędzia, jakich potrzebują do wzmocnienia poczucia pewności siebie.

Podaruj mu miłość

Więź między rodzicem i dzieckiem to niewidoczna nić wzmacniana miłością. To pępowina, którą na zawsze będą połączeni. Z silnej więzi, opartej na miłości, wyrastają silne dzieci, które potrafią kochać i mają odwagę potrzebną do realizacji swoich marzeń.

WIĘCEJ DLA CIEBIE