Miłość a przyzwyczajenie - 6 różnic

Czy identyfikujesz się z którąś z tych 6 różnic między miłością a przyzwyczajeniem? Ważne jest, aby je znać, ponieważ jeśli związek zaczyna wykazywać te objawy, prawdopodobnie coś jest nie tak. Jeśli jednak czujesz, że nadal kochasz swojego partnera, po prostu poszukaj rozwiązania.
Miłość a przyzwyczajenie - 6 różnic
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Daniela Colmenares

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Para, która bardzo mocno zakochuje się w swoim związku, z czasem może wykazać pewne zachowania, które ujawniają, że to co ich łączy, to już nie miłość a przyzwyczajenie. Dowiedz się o różnicach między miłością a przyzwyczajeniem w tym artykule.

Spędzanie z partnerem większość czasu wiąże się z wieloma wyzwaniami, które w niektórych przypadkach nie są rozwiązywane w najlepszy sposób. Może to wprowadzić monotonię i spowodować, że zaczniemy zadawać sobie pytanie: czy to co odczuwamy to miłość czy przyzwyczajenie. Chodzi o to, że miłość a przyzwyczajenie to dwie różne rzeczy.

Na tym etapie związku często zdarza się, że magia i podniecenie, które partnerzy odczuwali na początku – stopniowo zanikają. Może się zdarzyć, że jedno z nich a nawet oboje, zaczynają być z drugą osobą tylko z przyzwyczajenia.

Miłość a przyzwyczajenie – różnice

Oto kilka pytań, które pomogą ci rozróżnić czy jesteś z partnerem z miłości czy z przyzwyczajenia.

1. Czy przeszkadza ci wszystko co on robi?

Jedną ze strategii aby dowiedzieć się, czy to miłość czy przyzwyczajenie, jest zadanie sobie następujących pytań: Dlaczego tak wiele rzeczy, które na początku nie miały znaczenia, teraz mi przeszkadzają?

Jeśli naprawdę przeszkadza Ci, gdy wydaje odgłosy podczas jedzenia, gdy zapomina coś kupić albo gdy nie nosi tej koszuli, którą tak bardzo lubisz, to nie ulega wątpliwości, że zmieniła się dynamika Twojego związku. Oznacza to, że jeśli cokolwiek on robi jest dla Ciebie kłopotem, powinnaś się zastanowić czy chcesz kontynuować ten związek.

Czy przeszkadza ci wszystko, co on robi?

To najlepsza rzecz jaką możesz zrobić, ponieważ w przeciwnym razie będziesz żyła w ciągłym niezadowoleniu. Mówiąc wprost, pozostaniesz ze swoim partnerem tylko z przyzwyczajenia.

2. Nie jesteś pewna, czy chcesz coś planować ze swoim partnerem?

Chcesz wyruszyć w podróż na kilka miesięcy, ale zastanawiasz się czy naprawdę chcesz pojechać ze swoim partnerem. Albo zaczynasz wymyślać wymówki, aby ten plan nie doszedł do skutku. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, to coś jest nie tak z twoim związkiem.

Ta niepewność i brak zaangażowania w związek to nic innego jak znak, że jesteś z partnerem z przyzwyczajenia, a nie z miłości. Może ta osoba przestała być Twoim idealnym partnerem.

3. Czy Twoje “kocham Cię” są automatyczne?

Mówienie “kocham Cię” jest bardzo wyjątkowym aktem, a kiedy jest szczery, staje się dwa razy bardziej wyjątkowy. Jest to jednak zdanie, które traci prawdziwe znaczenie, kiedy wypowiadasz je z przymusu, bez  zaangażowania, ponieważ nie czujesz tego tak, jak przedtem.

Czy twoje "Kocham cię" są automatyczne? Kobieta z lizakiem w kształcie serca i partnerem

Jeśli powtarzasz je automatycznie, aby druga osoba nie czuła się źle, coś jest nie tak w twoim związku. Z drugiej strony, jeśli czujesz się zaniepokojona i obawiasz się, że brak tego zdania może być czynnikiem uruchamiającym dyskusję, z pewnością nie możesz już czuć miłości, ale raczej przyzwyczajenie.

4. Brakuje wam seksu?

Intymność jest bardzo ważna dla każdej pary. Jeśli stosunki seksualne poprawiają się wraz z upływem czasu, to dlatego, że partnerzy zbudowali bardzo silne więzi.

Z drugiej strony, jeśli kochacie się rzadko lub czujesz, że robisz to ze swoim partnerem tylko z powodu zobowiązania, istnieje prawdopodobieństwo, że nie jesteś już z tą osobą z miłości, ale raczej z przyzwyczajenia.

5. Nie zaskakujesz już swojego partnera?

Szczegóły robią różnicę. Są to małe rzeczy, które czynią życie piękniejszym. Jeśli chodzi o bycie z parą jest to jeszcze bardziej prawdziwe.

Nie zaskakujesz już swojego partnera? Kobieta z partnerem, dzieli ich ściana

Jest bardzo wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zaskoczyć tę wyjątkową osobę. Domowy obiad, niespodziewane “kocham Cię”, motywującą wiadomość lub romantyczny wyjazd.

Jednak gdy Twój partner nie bierze pod uwagę nawet najmniejszego szczegółu lub nawet nie mówi Ci, jak dobrze wyglądasz, prawdopodobnie łączy was przyzwyczajenie a nie miłość.

6. Nie interesuje was już wspólna rozmowa?

Zła lub rzadka komunikacja to kolejna z sześciu różnic między miłością a przyzwyczajeniem nad którą należy się zastanowić.

Chodzi o to, że dobra komunikacja jest podstawą wszystkich relacji emocjonalnych, a także równowagi, której pragniemy doświadczyć z partnerem. Bez wątpienia dwoje ludzi, którzy naprawdę się kochają, przełamuje bariery komunikacyjne.

Kiedy tłamsisz problemy w sobie i nie interesuje cię rozmowa o swoich planach z partnerem, dzieje się tak dlatego, że coś jest nie tak w Twoim związku. W takim przypadku możesz nie odczuwać już takiej samej pewności siebie jak wtedy, kiedy rozpoczęła się wasza historia miłości.

Czy identyfikujesz się z którąś z tych 6 różnic między miłością a przyzwyczajeniem? Ważne jest aby je znać, ponieważ jeśli związek zaczyna wykazywać te objawy, prawdopodobnie coś jest nie tak. Jeśli jednak czujesz, że nadal kochasz swojego partnera, po prostu poszukaj rozwiązania.

Gdy zdasz sobie sprawę, że coś się z wami dzieje jako para, łatwiej jest sobie z tym poradzić i przezwyciężyć problem. W przypadku, gdy obaj partnerzy naprawdę chcą uratować związek, muszą włożyć cały swój wysiłek w odzyskanie magii, którą mieli na początku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.