Migreny i mało znane przyczyny tych dolegliwości - poznaj je wszystkie!

Jedną z najczęstszych przyczyn występowania migreny są gwałtowne zmiany ciśnienia atmosferycznego. Co ciekawe, znacznie częściej występują one w weekend, kiedy to nasz umysł się relaksuje.
Migreny i mało znane przyczyny tych dolegliwości - poznaj je wszystkie!

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Ból głowy to dolegliwość występująca tak często, że czasem nie zwracamy nawet na niego uwagi. Bywa, że przyczyną migreny bywają rozmaite czynniki, niektóre z nich genetyczne, a inne związane z naszymi naczyniami krwionośnymi.

Poznaj niektóre nieznane przyczyny, dla których migreny rokrocznie dotykają milionów osób na całym świecie.

Jakie są przyczyny migreny?

Choć uznaje się, że ogólna przyczyna migreny jest nieznana, istnieją pewne czynniki, które mogą mieć wpływ na występowanie tej dolegliwości. Jest to problem na tyle poważny, że w przypadku niektórych osób migrena uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności.

Jeżeli problem ten dotyka i Ciebie, może tak być z rozmaitych powodów:

1. Klimat

Gwałtowna zmiana temperatury i wilgotności powietrza w środowisku może silnie wpłynąć na nasz nastrój, nie ma co do tego cienia wątpliwości.

Okazuje się jednak, że zmiany pogodowe mogą mieć również wpływ na pojawienie się oraz intensywność migreny.

  • Prawdą jest, że bóle głowy zaostrzają się, gdy ciśnienie atmosferyczne gwałtownie spada, gdy upał jest za wysoki bądź w powietrzu panuje zbyt wysoki poziom wilgotności.

Owszem, nie jesteśmy w stanie kontrolować pogody i nie mamy wpływu na klimat, w jakim żyjemy, ale możemy się przygotować na stawienie czoła sytuacji.

  • Jeżeli na przykład panuje upalne lato, warto unikać wychodzenia na świeże powietrze w godzinach największego upału. O ile to możliwe warto poczekać ze swoimi zajęciami do późnego popołudnia lub zachodu słońca.

2. To, co jemy, może wywoływać migreny

Niektóre produkty spożywcze mogą zwiększyć nasze bóle głowy. Należy do nich dojrzewający ser, pikle i produkty smażone.

Jeżeli jesteśmy podatni na migreny, powinniśmy również unikać wszystkiego, co zawiera zbyt dużo konserwantów i sztucznych ulepszaczy. Niestety obejmuje to większość produktów spożywczych dostępnych obecnie na rynku.

Deska serów

Wysoce zalecane jest prowadzenie zdrowego trybu życia, dbanie o odpowiednią dietę i staranne dobieranie produktów, jakie pojawiają się na naszym stole. Postaraj się jeść jak najwięcej surowych warzyw i owoców, unikając przy tym ciężkich potraw zwłaszcza, kiedy migrena atakuje.

3. Weekend

Choć może się to wydawać bardzo dziwne, sobota i niedziela może być przyczyną występowania migren. Choć są to szczególnie wyczekiwane dni tygodnia, mogą się one okazać prawdziwymi detonatorami bólu głowy.

Jest tak dlatego, że od poniedziałku do piątku musimy zazwyczaj funkcjonować pod presją bardzo silnego stresu i działamy w napięciu – w pracy, w szkole, na studiach, wszędzie dopadają nas obowiązki i ciasne terminy.

Gdy w końcu przychodzi weekend, organizm nareszcie może się odprężyć, przez co zmienia swój sposób funkcjonowania. Kładziemy się i wstajemy później, chodzimy na imprezy, sięgamy po niezdrowe jedzenie, robimy wszystko naraz, itp.

4. Kofeina to częsta przyczyna migreny

Jak się okazuje, kofeina nie jest składnikiem jedynie kawy. Znajdziesz ją także w wielu napojach, głównie w Coca-coli.

Jednym z efektów, jakie wywiera na nas kofeina jest odwodnienie organizmu. Przenika ona bezpośrednio do krwiobiegu. Stamtąd przedostaje się do mózgu, wpływając na jego pracę.

Dlatego właśnie po wypiciu filiżanki kawy czujemy zastrzyk energii. Może to jednak mieć swoje konsekwencje: pojawienie się migreny.

Podobnie rzecz morze się mieć z unikaniem kofeiny. Jeżeli nagle ją odstawimy, mogą się pojawić bóle głowy, a nawet ostra migrena. Jeżeli zatem należymy do amatorów kawy, nie powinniśmy odstawiać jej z dnia na dzień. Zaleca się raczej robić to stopniowo.

5. Zbyt duża ilość snu

Przydarza nam się to na przykład na wakacjach, podczas urlopu lub właśnie w weekend.

Kobieta śpi

Owszem, gdy boli nas głowa, jedyne, na co mamy ochotę to właśnie położyć się do łóżka i zasnąć. Okazuje się jednak, że jeżeli spędzimy zbyt wiele godzin pod rząd leżąc i śpiąc, może stać się to przyczyną migreny.

Chodzi o nic innego, jak o unikanie zaburzania naszego rytmu snu.

  • Nie ma nic złego w tym, że raz na jakiś czas prześpimy więcej, niż osiem godzin pod rząd, jeżeli czujemy, że tego właśnie potrzebujemy. Jeżeli jednak zmieni się to w nasz nawyk, nie będzie to wcale korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia.
  • W wielu przypadkach wynika to z niechęci do porannego wstawania z łóżka bądź z ucinania sobie zbyt długich drzemek. Tak czy inaczej dla własnego dobra należy unikać tego typu zachowań.

6. Napoje alkoholowe mogą powodować migreny

Napoje alkoholowe wpływają na nasze ciało podobnie jak kofeina.

Osoby, które często sięgają po napoje alkoholowe są bardziej podatne na migreny, ponieważ wraz z alkoholem spożywają substancje szkodliwe dla organizmu, przyczyniające się do jego odwodnienia. Co więcej, dużo czasu zajmuje nam usunięcie ich z organizmu.

Picie alkoholu obciąża również nerki i wątrobę. Nie ma nic złego w wypitym raz kiedyś kieliszku czerwonego wina do obiadu czy kolacji. Powinniśmy jednak unikać częstego picia alkoholu na przykład na imprezach.

7. Stres

Stres szkodzi zdrowiu – nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Jeżeli jesteśmy zestresowani przez długi czas, poważnie wpływa to na funkcjonowanie naszego organizmu.

Choć wydawać by się mogło, że problem ten nie omija nikogo i że nie można na to nic poradzić, okazuje się, że istnieją dziesiątki metod na rozluźnienie się i odsunięcie stresu na bok. Pomoże nam to ograniczyć migreny.

Możemy na przykład wypróbować medytację lub jogę. Dobrym pomysłem jest też pełna piany kąpiel po przyjściu do domu, wycieczka na wieś w weekend bądź inne odprężające zajęcia po wyjściu z biura.

8. Niedobór magnezu w organizmie

Jeżeli nie przyjmujesz w spożywanych przez siebie pokarmach dostatecznej ilości tego składnika odżywczego, prawdopodobnie pojawią się migreny. Zwiększ jego spożycie, a odczujesz ulgę.

Aby to zrobić, sięgaj po naturalne źródła magnezu takie jak:

  • Otręby zbożowe
  • Suszone zioła (koper, mięta i inne)
  • Pestki dyni, nasiona słonecznika, nasiona lnu oraz sezam
  • Migdały, orzechy nerkowca, orzechy brazylijskie

9. Pobudzanie sensoryczne

Kiedy widzimy jasne rozbłyski światła, jesteśmy w perfumerii lub oglądamy film akcji, tego rodzaju stymulacja może się zakończyć dla nas migreną.

Pobudzenie sensoryczne może powodować migreny

Jest tak dlatego, że powłoki pokrywające nasz centralny układ nerwowy ulegają podrażnieniu na skutek działania światła, dźwięków bądź intensywnych zapachów. To z kolei może uruchomić umiejscowione w mózgu receptory bólu.

10. Nadwrażliwość na gluten

Nie trzeba cierpieć na celiakię, aby dolegała nam lekka nietolerancja glutenu.

Możesz dowiedzieć się, czy ten problem Cię dotyczy przestając sięgać po produkty zawierające gluten, takie jak ciastka, chleb, bułki, pizza, makaron itp. Być może migreny znikną bezpowrotnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.