Migrena? 8 powodów, które możesz ignorować

Czy wiesz, że zarówno zbyt długie jaki i zbyt krótkie spanie może być przyczyną migreny? Ważne, abyś utrzymywała regularny harmonogram w celu uniknięcia tego problemu.

Migrena objawia się ciężkim bólem głowy, który zwykle jest obecny po jednej stronie, ale mogą też występować bóle po okręgu głowy, na czole lub w okolicach skroni.

Nie tylko bóle głowy, mogą pojawiać się inne objawy takie jak na światło, nietolerancja , nudności czy wymioty.

W odróżnieniu od bólów głowy, stan pogarsza się w miarę upływu czasu, może być nawet wyniszczający. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), migrena jest wśród 10 najczęstszych  zaburzeń występujących na całym świecie.

Ból głowy

W niektórych przypadkach ból może trwać do 72 godzin, co więcej może nie ustępować pod wpływem leków przeciwbólowych.

Sprawdź także: Właściwości przeciwbólowe ziół

Choć nie wiadomo w jaki sposób rozwija się migrena, to uważa się, że może być powiązana ze zmianami hormonalnymi, które są przyczyną zwężania naczyń krwionośnych.

Migrena – 8 przyczyn

W dzisiejszym artykule chcemy zwrócić uwagę na kilka możliwych przyczyn powodujących migreny.

1. Jedzenie posiłków podczas pracy

Możesz starać się jeść regularne posiłki w domu lub w kawiarni, ale czasami zbyt wiele zobowiązań przekłada się na to, że próbujesz jeść podczas wykonywania innych czynności.

Może to skutkować pojawieniem się bólów głowy i innych objawów migreny. Takie rozproszenia Twojego mózgu podczas pracy powodują obniżenie poziomu hormonu serotoniny.

jedzenie w pracy

2. Zaburzenia snu

Zarówno nadmiar, jak i niedobór snu może powodować ten problem zdrowotny. Gdy nie dajesz organizmowi takiej ilości snu jaką potrzebuje, to nie jest on w stanie wykonywać wielu swoich normalnych funkcji, które normalniue wykonywałby w tym okresie odpoczynku.

Problem polega na tym, że oprócz braku koncentracji, będziesz doświadczała silnego uczucia zmęczenia i migreny, które mogą uniemożliwić wykonywanie codziennych czynności.

To może Cię zainteresować: Zaburzenia snu i jego symptomy

Migreny występują również podczas zbyt długiego snu, ponieważ zaburza on naturalny rytm Twojego organizmu.

3. Spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu

Nadmierne spożycie alkoholu może sprawić, że migrena będzie pojawiać się nawet o 30% częściej. Mogą u Ciebie wystąpić problemy z krążeniem w wyniku czego zmniejsza się dopływ tlenu do mózgu, powodując silne bóle głowy.

Alkohol

4. Jedzenie fast foodów lub smażonego jedzenia

Mimo, że to jeden z najbardziej pomijanych czynników, to właśnie dieta ma wiele wspólnego z powtarzającymi się migrenami. Stosowanie niezdrowej diety jest jedną z głównych przyczyn powstawania migreny, ponadto wywołuje ona objawy takie jak zmęczenie i nadwrażliwość.

Szybkie przekąski, smażone potrawy i przetworzona żywność mogą przynieść negatywne reakcje, zarówno w wymiarze fizycznym jak i psychicznym.

Glutaminian sodu, wzmacniacz smaku, które możesz znaleźć w niektórych solach kuchennych, zupach lub chińskim jedzeniu – powoduje procesy zapalne w organizmie, które mogą powodować migreny.

5. Silne zapachy

Osoby mające powracające migreny, często doznają jej objawów kiedy poczują dziwny lub intensywny zapach. Perfumy, odświeżacze powietrza, a także niektóre codzienne produkty chemiczne mogą wywołać taką reakcję.

mocne zapachy

6. Zmiany warunków pogodowych i klimatu

Nagłe zmiany temperatury mogą wywołać różne reakcje w organizmie, jak np. osłabienie układu odpornościowego, przeziębienie i bóle głowy.

Migrena może również pojawić się na skutek przechodzenia z ciepłego do zimnego otoczenia, i odwrotnie.

7. Głośne dźwięki lub jasne światło

Długotrwałe narażenie na głośne dźwięki lub na  jaskrawe światła może spowodować zwężenie naczyń krwionośnych, co z kolei wywołuje migreny.  Napięcie i stres to główne przyczyny tego efektu. Migrena może wystąpić również po ekspozycji się na światło słoneczne.

ból-głowy

8. Nadwaga lub otyłość

Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z faktu, że mając problemy z wagą, mogą mieć również problemy z migreną. Zarówno nadwaga jak i otyłość zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych jak i innych niedoczynności organizmu.

Ponieważ zaburzenia masy ciała są główną przyczyną problemów krążeniowych, to nic dziwnego, że wpływają one również  na pojawienie się migreny.

Przeczytaj koniecznie: Migreny u kobiet: przyczyny oraz leczenie

Jeśli migrena to dla Ciebie nawracający problem, to spróbuj przeanalizować swoje regularne przyzwyczajenia i sprawdź czy którakolwiek z powyższych sytuacji może wyjaśnić Twoje stany chorobowe. Jeśli tak, to postaraj się uniknąć tych zachowań i zaobserwuj czy bóle zaczynają się zmniejszać.

WIĘCEJ DLA CIEBIE