Mięśnie – naturalne środki rozluźniające

Mięśnie – naturalne środki rozluźniające

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Nasze obecne życie pełne jest obowiązków i stresu. Cechuje je brak ruchu, siedząca praca, które powodują niekończące się problemy zdrowotne. Taki styl życia sprawia, iż nasze mięśnie się spinają. Te, które cierpią najbardziej z powodu długotrwałego siedzenia przy komputerze, to mięśnie  szyi, ramion i kręgosłupa.

Aby o nie zadbać, nie musisz uciekać się do zabiegów medycznych. Wystarczy, że wykorzystasz niebywałe zalety płynące z roślin, które naturalnie rozluźnią Twoje mięśnie.

Bolące mięśnie, bóle szyi – czym są spowodowane?

Jest to właściwie najczęstsza przypadłość ludzi zamieszkujących duże miasta. Można by zrobić długą listę problemów, jakie niesie za sobą dziewięciogodzinne (a czasem nawet dłużej) siedzenie w biurze, bez jakiegokolwiek kontaktu ze słońcem. Należą do nich między innymi śmieciowe jedzenie, niewłaściwa postawa, skupienie uwagi na podliczaniu rachunków, masa codziennych obowiązków itp. Stres nie pozwala na spokojny sen, co powoduje jeszcze większe skurcze i bóle mięśni.

Bóle szyi lub pleców, które sprawiają, że możesz ledwie ruszyć głową, są jednymi z najczęściej spotykanych problemów. Uczucie ucisku w plecach, odcinku lędźwiowym, biodrach nie daje Ci spokoju. Właściwie boli Cię całe ciało. Możesz temu zaradzić poddając się serii specjalistycznych masaży, przyłożyć gorący kompres na bolące miejsca lub zamienić niewygodne krzesło na bardziej komfortowe.

Jednak potrzeba czasu, aby Twoje mięśnie powróciły do normalnego stanu. Musisz zwrócić uwagę na fakt, iż nie zajmowałeś się nimi jak należy. Dlatego też warto poświęcić trochę uwagi tym partiom ciała i włączyć w swój plan kuracji naturalne zioła i środki rozluźniające mięśnie. Zobaczysz, że ból będzie tylko niemiłym wspomnieniem!

Bolące mięśnie szyi

Naturalne środki rozluźniające – podstawowe informacje

Ogólnie rzecz biorąc, wprowadza się je do organizmu w postaci naparów. Taki sposób poprawia stan nie tylko Twoich mięśni, ale także sprawia, że uczucie rozluźnienia przepływa do mózgu, żołądka i innych organów. Dzięki temu lepiej wypoczywasz, zapominasz o bólu, a co najważniejsze jesteś bardziej wydajnym.

Na szczęście, istnieje długa lista naturalnych zabiegów, które pozwalają na pozbycie się uporczywych bólów mięśni. Najlepsze jest to, że nie niosą one za sobą praktycznie żadnych skutków ubocznych. Sprawia to, że stosowanie ich jest znacznie bezpieczniejsze w porównaniu z innymi środkami tj. lekarstwa.

Mimo to prawdą jest, że na efekty ich działania trzeba trochę poczekać. Jeśli cenisz jakość i chcesz pozbyć się uporczywego bólu, zacznij stosować zioła lecznicze na co dzień.

Nie zapominaj również o zdrowej i zbilansowanej diecie. Zła dieta sprzyja spinaniu się mięśni. Aby temu zapobiec, musisz jeść 1500 mg wapnia, 1500 mg magnezu, 99 mg potasu oraz 3000 mg witaminy C każdego dnia.

Rozluźniająca kąpiel na mięśnie

Sposoby na rozluźnienie mięśni:

  • Rozmaryn: jest powszechnie używaną przyprawą kuchenną, która nadaje potrawom specyficzny smak i aromat. Przynosi wiele korzyści dla naszego zdrowia, w szczególności sprzyja rozluźnieniu i relaksacji. Weź kąpiel z dodatkiem rozcieńczonego rozmarynu, a zobaczysz, że złagodzi on dokuczające ci bóle menstruacyjne lub te związane ze skurczem mięśni. Możesz także zrobić sobie masaż stawów z dodatkiem olejków eterycznych z rozmarynu. Gorące okłady na bolące partie ciała lub obszary objęte stanem zapalnym zmniejszają objawy związane z zapaleniem stawów.
  • Waleriana: używana się jej od setek lat, służy rozładowaniu napięcia w szyi. Ma również działanie uspokajające, pomaga poradzić sobie ze stanami lękowymi i problemami ze snem. Można zrobić napar lub herbatkę z waleriany, albo też kupić naturalne tabletki z wyciągiem z waleriany. Znajdziesz je praktycznie w każdej aptece. Roślina ta ma niesamowicie silny zapach, który niektórym może wydać się nieprzyjemny.
Rośliny pomagają rozluźnić mięśnie
  • Rumianek: “zadziwiające uspokajający”, jeden z najbardziej znanych i rekomendowanych środków rozluźniających. Jest stosowany w leczeniu bólów mięśni. Wykorzystuje się go również w przypadku wystąpienia bólów menstruacyjnych, napięć, bólów głowy, stanów lękowych, stresu, nerwowych sytuacji itp. Rumianek rozładowuje napięcie skumulowane w Twoich mięśniach i wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz łagodzące skurcze.
  • Kocimiętka: to roślina, która została sprowadzona do Europy. Jest to odmiana mięty, którą uprawia się na plantacjach w Ameryce Północnej i Azji. Jest stosowana jako naturalny środek uspokajający i rozluźniający mięśnie. Przyczynia się również do zmniejszenia obrzęku stawów, łagodzi bóle głowy wywołane przez różnego rodzaju napięcia, leczy urazy tkanek miękkich. To tylko nieliczne z ogromnej gamy właściwości, jakimi może poszczycić się kocimiętka.

Oto kilka kolejnych naturalnych środków rozluźniających:

  • Pieprz Cayenne: jest często wykorzystywany w domowych recepturach. Udowodniono, iż jest on niesamowicie skuteczny w łagodzeniu i leczeniu bólu wywołanego przez szybkie skurcze mięśni.
Chili działa rozluźniająco na mięśnie
  • Rzodkiewka: od najdawniejszych czasów jej ostrzejszy wariant jest stosowany do rozładowywania napięcia w mięśniach, które obejmuje także skurcze i ból. Należy zrobić lub kupić gotowy olejek eteryczny z rzodkiewki i zmieszać go z gorącą wodą. Taki gotowy preparat można dodać do kąpieli lub użyć do masażu.
  • Dziki tymianek: to roślina podobna do tymianku. Dzięki swym naturalnym olejkom eterycznym z łatwością rozluźnia mięśnie i sprawia, że czujesz się zrelaksowany. Najlepsze jest to, że możesz wypić tyle filiżanek naparu z dzikiego tymianku, ile tylko zechcesz.
  • Męczennica: znana także jako kwiat namiętności, jest niesamowicie piękna. A wyda Ci się jeszcze piękniejsza, gdy poznasz jej wyjątkowe właściwości. Jej płatki zawierają fitosterole i flawonoidy wykazujące działanie przeciwutleniające. Zawiera także alkaloidy, olejki eteryczne i inne składniki o efekcie rozluźniającym i przeciwbólowym. Jest używana na bezsenność, skurcze mięśni, stres, niepokój, nerwowość itp. Można ją pić w postaci naparu.
  • Lawenda: naprawdę ładny kwiat o błękitnawo-fioletowym kolorze, posiadający mnóstwo właściwości przeciwdziałających różnym chorobom i schorzeniom. Olejek lawendowy, dla przykładu, uważa się za jeden z najskuteczniejszych środków naturalnie rozluźniających mięśnie. Jedyne co należy zrobić, to wmasować go w bolące miejsce. Należy wykonać to kolistymi ruchami, w celu zwiększenia przepływu krwi. Następnie trzeba wziąć gorący prysznic, aby odprężyć umysł i ciało. Pozwoli to Twoim mięśniom na bardziej efektywny odpoczynek i wyleczenie.

Zdjęcia udostępniono dzięki uprzejmości wyjątkowych hoteli: C.E. Delohery Dennis Wong, Pato Novoa, ALvaro John Athayade Galve.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Black CD, O’Connor PJ. Acute effects of dietary ginger on muscle pain induced by eccentric exercise. Phytother Res. 2010 Nov;24(11):1620-6.
  • Caudal D, Guinobert I, Lafoux A, Bardot V, Cotte C, Ripoche I, Chalard P, Huchet C. Skeletal muscle relaxant effect of a standardized extract of Valeriana officinalis L. after acute administration in mice. J Tradit Complement Med. 2017 Oct 12;8(2):335-340.
  • Davis JM, Murphy EA, Carmichael MD, Zielinski MR, Groschwitz CM, Brown AS, Gangemi JD, Ghaffar A, Mayer EP. Curcumin effects on inflammation and performance recovery following eccentric exercise-induced muscle damage. Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol. 2007 Jun;292(6):R2168-73.
  • Ghasemzadeh Rahbardar M, Hosseinzadeh H. Therapeutic effects of rosemary (Rosmarinus officinalis L.) and its active constituents on nervous system disorders. Iran J Basic Med Sci. 2020 Sep;23(9):1100-1112.
  • Meamarbashi A, Rajabi A. Preventive effects of 10-day supplementation with saffron and indomethacin on the delayed-onset muscle soreness. Clin J Sport Med. 2015 Mar;25(2):105-12.
  • Mehmood MH, Munir S, Khalid UA, Asrar M, Gilani AH. Antidiarrhoeal, antisecretory and antispasmodic activities of Matricaria chamomilla are mediated predominantly through K(+)-channels activation. BMC Complement Altern Med. 2015 Mar 24;15:75.
  • Park CH, Kwak YS, Seo HK, Kim HY. Assessing the Values of Blueberries Intake on Exercise Performance, TAS, and Inflammatory Factors. Iran J Public Health. 2018 Jul;47(Suppl 1):27-32.
  • Poma A, Fontecchio G, Carlucci G, Chichiriccò G. Anti-inflammatory properties of drugs from saffron crocus. Antiinflamm Antiallergy Agents Med Chem. 2012;11(1):37-51.
  • Su QS, Tian Y, Zhang JG, Zhang H. Effects of allicin supplementation on plasma markers of exercise-induced muscle damage, IL-6 and antioxidant capacity. Eur J Appl Physiol. 2008 Jun;103(3):275-83.
  • Trombold JR, Reinfeld AS, Casler JR, Coyle EF. The effect of pomegranate juice supplementation on strength and soreness after eccentric exercise. J Strength Cond Res. 2011 Jul;25(7):1782-8.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.